X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
reparacje wojenne

"II wojna światowa cofnęła nas niemalże do średniowiecza"

Prawie trzy biliony złotych – to szacunkowa wysokość strat wojennych Polski, podana podczas pierwszego publicznego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw odszkodowań wojennych od Niemiec. Jak jednak podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Arkadiusz Mularczyk z PiS, szef zespołu, końcowa kwota roszczeń może być jeszcze wyższa.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk Prawo i Sprawiedliwość II wojna światowa Niemcy historia Polski reparacje wojenne

"Polska polityka zagraniczna wraca na swoje dobre tory"

– Minister Czaputowicz może realizować miękką strategię naszkicowaną przez premiera Morawieckiego – ocenił Marcin Fijołek z portalu wpolityce.pl. Odniósł się w ten sposób do złagodzenia tonu polskiej dyplomacji w problematycznych kwestiach, które różnią Polskę z krajami Europy Zachodniej. Głos w dyskusji w audycji "Wróżenie z Faktów" Łukasza Warzechy zabrał również Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych reparacje wojenne Polityka zagraniczna Polski Jean-Claude Juncker Mateusz Morawiecki Puszcza Białowieska

Czy Polska powinna starać się o reparacje wojenne?

Po wizycie nowego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza w Niemczech nie milknie temat reparacji wojennych. Czy jest to problem w relacjach polsko-niemieckich i jak powinno się go rozwiązać? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Aleksandra Prorok (Forum Młodych PiS), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Piotr Kołomycki (Młodzi Demokraci PO) i Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy historia Polski

"Polakom kazano uznawać tę datę za wielkie i ważne święto"

Minęła kolejna rocznica, kiedy to 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona i podporządkowane jej oddziały Wojska Polskiego wyparły ze stolicy niemieckich żołnierzy. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Arkadiusz Mularczyk - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej oraz dr Witold Wasilewski - historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa ZSRR historia Polski Związek Radziecki Niemcy Warszawa reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk IPN

Reparacje wojenne. "Rysa na niemieckim monolicie"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w czwartek wziął udział w posiedzeniu senackiego klubu PiS, pytany przez dziennikarzy, czy Polska zmienia swoje stanowisko, jeśli chodzi o reparacje, powiedział: „Powiem krótko, nie zmieniamy”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński z Tygodnika „Sieci” i Paweł Stawarz, ekspert ds międzynarodowych Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy historia Polski Piotr Skwieciński Prawo i Sprawiedliwość

"Stanowisko Polski ws. reparacji bez zmian". Komentarze

Po wizycie Jacka Czaputowicza w Berlinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że stanowisko Polski w sprawie reparacje nie jest zmienione. Zdaniem szefa MSZ dyskusje na ten temat powinny zaś być prowadzone na poziomie ekspertów. W jego ocenie na obecnym etapie nie jest to balast w stosunkach pomiędzy rządami. W audycji Gorący temat komentarz: Jakuba Jałowiczora z „Gościa Niedzielnego” i Marcina Makowskiego z tygodnika „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Jacek Czaputowicz historia Polski

USA. Czy zapłacimy za mienie żydowskie?

- Kto będzie bardziej lobbował, ten będzie mniej stratny – przekonywał dr Jerzy Targalski, mówiąc w Polskim Radiu 24 o ustawie Justice for Uncompensated Survivors Today. Przyznaje ona Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu i do pomagania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, których właściciele nie pozostawili spadkobierców. – To czas, aby polski rząd zaczął interweniować – dodał politolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski USA Waszyngton Holokaust reparacje wojenne Żydzi Marek Suski