Polskie Radio
Section05
ropa naftowa

TYLKO U NAS Daniel Obajtek: budujemy narodowego czempiona, fuzja Orlenu z Lotosem opłaci się też naszym klientom

- Po to się łączymy, by wyzwolić pewnego rodzaju oszczędności, optymalizować koszty, zdecydowanie więcej pieniędzy przeznaczać na rozwój, badania, inwestycje. By się nie dublować  - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Naftowy gigant łączy się z grupą Lotos.
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne Daniel Obajtek POLSKA lotos energetyka

Mniej ropy i gazu z Rosji, więcej z innych krajów. Polska uniezależnia się energetycznie

Polska coraz bardziej uniezależnia się od rosyjskich dostaw strategicznych surowców – gazu i ropy. Dzięki dywersyfikacji coraz więcej tych produktów trafia do nas z innych krajów – np. z Arabii Saudyjskiej czy Nigerii. Dzięki temu udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 r. spadł do 61,5 proc. wobec 68 proc. w 2018 r. - poinformował Narodowy Bank Polski.
Zobacz więcej na temat:  ropa naftowa energetyka Rosja GOSPODARKA USA gaz ziemny Gazprom

NASZ WYWIAD Sen o dywersyfikacji ziści się na Białorusi? ”Ważna jest rola Polski, ważny jest parasol polityczny USA”

Białoruś będzie sprowadzać ropę z USA, też przez Polskę? Szanse wydają się większe niż kiedykolwiek wcześniej. - Wsparcie polityczne Zachodu jest bardzo ważne. USA zaś mają tutaj interes geopolityczny, jak też ekonomiczny. Trzeba pamiętać że około 20 mln ton ropy, których potrzebuje Białoruś, to dość duży wolumen. Oczywiście Polska ma tutaj do odegrania dużą rolę – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mariusz Marszałkowski z portalu biznesalert.pl
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś NASZ WYWIAD ropa naftowa USA

Czy Białoruś zmieni dostawców surowców energetycznych?

Do portu w Kłajpedzie przybił okręt z ropą z Arabii Saudyjskiej dla Białorusi. 1 lutego do Mińska zawitał Mike Pompeo, sekretarz stanu USA. Mówił, że USA gotowe dostarczać 100% ropy potrzebnej Białorusi, i dodał że Waszyngton wspiera niezależność i suwerenność Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Michał Żakowski Kuba Strzyczkowski ropa naftowa POLSKA Białoruś USA Mike Pompeo Aleksander Łukaszenka