Polskie Radio
Section05
rząd

NASZ NEWS KE rozpoczęła dwa postępowania przeciwko Polsce. Chodzi o naruszenie unijnego prawa

Komisja Europejska rozpoczęła dziś dwa postępowania przeciwko Polsce w związku z naruszeniem unijnego prawa. Wysłała też do Warszawy upomnienie, co jest drugim etapem w procedurze. W Brukseli opublikowano comiesięczny raport o postępowaniach prowadzonych przeciwko państwom członkowskim bądź skargach skierowanych do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Europa Polska w Unii Europejskiej ŚWIAT prawo

Siedem antysmogowych zadań dla rządu. Polski Alarm Smogowy pisze do premiera

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Zdaniem PAS ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy liczbę mieszkańców Polski oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 milionów. Taka zmiana ograniczy liczbę przedwczesnych zgonów, spowodowanych złą jakością powietrza, o 21 tys. rocznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia smog klimat ministerstwo klimatu zanieczyszczenie powietrza POLSKA

Mateusz Morawiecki zaapelował do rządu: przygotujcie ścieżkę amortyzującą szoki cenowe

Wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki zaapelował do rządzących, aby przygotowali ścieżkę amortyzującą szoki cenowe. Jak stwierdził, zamrożenie cen energii powinno zostać przedłużone na kolejne pół roku lub do lipca 2025 r. Zapowiedział też projekt przedłużający obowiązywanie tarczy energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość ceny inflacja POLSKA polityka

"Rząd ma stabilne zaplecze". Kierwiński ucina spekulacje o wcześniejszych wyborach

– Nigdy, jeśli chodzi o cel zasadniczy, czyli branie odpowiedzialności za Polskę i odsunięcie PiS od władzy, nie będzie między nami sporów i waśni – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, komentując współpracę w gronie koalicji rządowej. – Dziś rząd ma stabilne zaplecze polityczne, nie ma żadnego powodu, by mówić o przedterminowych wyborach – podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marcin Kierwiński Beata Michniewicz koalicja lewica wybory samorządowe polityka PO

Spór w koalicji rządowej ws. aborcji do 12. tygodnia ciąży. Premier: dziś nie ma potrzebnej większości

Premier Donald Tusk zapewnił w czwartek na konferencji w Sejmie, że wykorzysta wszystkie możliwości, aby weszły w życie liberalne przepisy o przerywaniu ciąży, bo one przyniosą kobietom ulgę, poczucie wolności i samostanowienia. Jednocześnie szef rządu zwrócił uwagę na to, że w koalicji nie ma w tej sprawie jednolitego stanowiska i wciąż trwają spory na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PSL koalicja premier Donald Tusk aborcja

PR24 PSL chce szerokiego porozumienia dla zmian w konstytucji. Poseł PiS odpowiada. Wskazuje na sprawę Kamińskiego i Wąsika

- Gdyby nie rewolucja, jaka zaczęła się miesiąc temu, byłoby to racjonalne i byłby to temat do dyskusji - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Bartłomiej Wróblewski odpowiadając na pytanie, czy Zjednoczona Prawica gotowa byłaby współpracować z innymi klubami parlamentarnymi nad zmianami konstytucji. Przystąpieniu do rozmów - jak słyszymy - nie służy też sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.  
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski polityka Bartłomiej Wróblewski PiS opozycja