Polskie Radio
Section05
sankcje

"KE nasila ataki na Polskę pod wpływem Berlina i Paryża"

Komisja Europejska wskazuje, że praworządność w Polsce jest zagrożona, Warszawa odpiera zarzuty. We wtorek w Brukseli, po raz pierwszy na unijnym forum, odbyła się dyskusja na temat sytuacji w naszym kraju i prowadzonej przez Brukselę procedurze kontroli praworządności. – Nasilenie ataków na Polskę występuje w momencie, gdy Bruksela ewidentnie pod wpływem Francji i Niemiec, w kontekście wyborów, chce jak najszybciej podjąć decyzję w sprawie relokacji imigrantów – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska migracja Frans Timmermans sankcje Unii Europejskiej sankcje uchodźcy POLSKA

Macron piętnuje Polskę. Będzie domagał się sankcji

Jeśli Emanuel Macron zostanie prezydentem, będzie domagał się sankcji UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii i rozgrywa różnice kosztów społecznych". Kandydat na prezydenta Francji nawiązał w ten sposób do kwestii przeniesienia produkcji firmy Whirlpool z fabryki z jego rodzinnego Amiens do Łodzi. O wypowiedzi francuskiego polityka rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Maria Szurowska (Energetyka24.com), Maciej Mazur (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) i Radosław Górecki (Ghelamco Poland).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Emmanuel Macron wybory we Francji Unia Europejska sankcje

USA: jest projekt ustawy ws. sankcji wobec Rosji

Senatorowie, zaniepokojeni możliwością zniesienia sankcji wobec Rosji, zgłosili projekt ustawy zobowiązującej administrację prezydenta Donalda Trumpa do konsultacji i uzyskania zgody Kongresu przed ewentualnym ich zniesieniem lub złagodzeniem. Ostatnio w Ameryce wybuchł skandal w związku z doniesieniami o tym, że doradaca Trumpa Michael Flynn i ambasador Rosji Siergiej Kislak rozmawiali w grudniu o sankcjach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja sankcje Donald Trump Stany Zjednoczone USA John Mccain

"Mamy na swoim terytorium siły wojskowe nam przyjazne"

- To jest strategiczna decyzja i wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę. Mamy na swoim terytorium siły wojskowe nam przyjazne, które na pewno nie będą służyły destabilizacji. Wojna na Ukrainie się nie skończyła i decyzja o przyjeździe wojsk NATO była jej efektem – tak przyjazd amerykańskich wojsk do Polski komentował w audycji Podsumowanie Tygodnia Tadeusz Płużański („Super Express”). O dyslokacji wojsk NATO mówili w programie także Grzegorz Lindenberg (redaktor naczelny portalu Webnalist), Łukasz Zboralski („Do Rzeczy”), Janusz Schwertner (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Rosja sankcje NATO wojsko