Polskie Radio
Section05
społeczeństwo obywatelskie

Ta historia naprawdę jest naszą historią, czyli czym są archiwa społeczne? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Historia wielu miasteczek, wsi, dzielnic, a nawet poszczególnych domów, nigdy by nie została opowiedziana, gdyby nie aktywność setek środowisk i tysięcy ludzi, tworzących ruch archiwistyki społecznej. Czym jest archiwistyka społeczna, kim są ludzie, którzy się nią zajmują, a przede wszystkim – po co to robią?
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo archiwum archiwizacja Grażyna Wielowieyska

Działalność Fundacji Kapucyńskiej. "Łączy nas miłość do drugiego człowieka"

- Codziennie wydajemy około 700 posiłków, czyli ponad 250 tys. obiadów rocznie. Cały czas jest z nami w kontakcie ponad 150 wolontariuszy, ludzi w każdym wieku. Łączy nas miłość do drugiego człowieka, która miał w sobie nasz patron Anicet Kopliński - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Kapucyńskiej Katarzyna Tsiantos.
Zobacz więcej na temat:  wolontariat społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie

Prezes ZUS: państwo ma służyć obywatelom w okresie pokoju i kryzysu

- Z okresu pandemii wyciągnęliśmy bardzo wiele wniosków dotyczących umacniania instytucji państwa, które ma służyć obywatelom w okresie pokoju i kryzysu - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Gertruda Uścińska (prezes ZUS). Gościem audycji był również ks. prof. Jan Przybyłowski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo obywatelstwo POLSKA pandemia

Małgorzata Bojanowska oraz prof. Andrzej Zawistowski o losach powstańców osadzonych w "Dulag 121"

Małgorzata Bojanowska (dyrektor Muzeum "Dulag 121") oraz prof. Andrzej Zawistowski (Instytut Pileckiego) w audycji "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" rozmawiali o losach powstańców wypędzonych przez Niemców do utworzonego przez nich obozu przejściowego w Pruszkowie "Dulag 121".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie historia Polski POLSKA Powstanie Warszawskie II wojna światowa

Od "Bogurodzicy" po "Cud nad Wisłą". Maryja w dziejach narodu polskiego

Zjawiła się nagle 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem na niebie. Dzień później pojawiła się ponownie, pod Wolą Radzymińską, wywołując popłoch w szeregach bolszewickiej armii walczącej z wojskiem polskim. 15 sierpnia 1920 roku, w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Warszawa została ocalona.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Polskie Radio 24

pr24 Prof. Kamiński o Parlamencie Europejskim: to reprezentacja partii politycznych, nie obywateli

- Przeprojektowanie takiego organizmu, jak Unia Europejska, byłoby rzeczą niezwykle trudną. Chyba trzeba zadowalać się tym, co jest, jednocześnie reformując różne najbardziej bolesne i negatywne elementy - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog Polskiej Akademii Nauk prof. Antoni Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Janecki opozycja społeczeństwo obywatelskie Unia Europejska Parlament Europejski Polska w Unii Europejskiej Europa ŚWIAT

"Już niemal połowa uprawnionych złożyła wniosek o świadczenie". Maląg o programie "Dobry start"

Marlena Maląg poinformowała, że "rodzice złożyli 1,5 mln wniosków o przyznanie świadczenia "Dobry start" - To niemal połowa uprawnionych do jego otrzymania - przekazała minister rodziny i polityki społecznej. Dodała, że do tej pory wypłaconych zostało niemal 290 tys. świadczeń. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg społeczeństwo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej społeczeństwo obywatelskie

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA muzeum skansen zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

Prof. Kamiński: atomizacja społeczna sprzyja ekstremalnym postawom

- Jeśli chcemy się z kimś porozumieć, to odsuwamy na bok sprawy poglądów i porozumiewamy się w kwestiach, jakie nas łączą. Atomizacja społeczna sprzyja zaś temu, by wpadać w ekstremalne postawy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. W jego ocenie "wykorzenione" środowiska sprzyjają postawom łączenia się na gruncie poglądów politycznych i lekceważenia ludzi o innych poglądach.
Zobacz więcej na temat:  polityka Stanisław Janecki POLSKA społeczeństwo opozycja społeczeństwo obywatelskie