Polskie Radio
Section05
strajki

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej. Uczestnicy żądali demokratycznych przemian

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej rozpoczął się 26 października 1981 roku, a zakończył go stan wojenny wprowadzony 13 grudnia tego samego roku. Był on najdłuższym ze wszystkich ówczesnych strajków w PRL. Stał się początkiem ogólnopolskiego strajku środowisk akademickich. Przystąpiło do niego 70 proc. uczelni w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski strajki Radom Jakub Domoradzki Wyższa Szkoła Inżynierska Michał Jakubiak Wojciech Jakubiak

Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej

Reportaż "Latarnia" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej to historia studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy byli działaczami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego uczestniczyli w strajku pracowników i studentów szkoły morskiej, a po jego zakończeniu przenieśli się do stoczni.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny PRL historia Polski historia PRL Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) strajki Gdynia Justyna Piernik

"Robotnicy '80". Poruszające świadectwo strajku w Stoczni Gdańskiej

7 grudnia 1980 roku w Gdańsku odbyła się jedna z pierwszych publicznych projekcji filmu "Robotnicy '80". - Tego dokumentu nie robiliśmy dla siebie, a po to, aby oglądali go wszyscy. On nigdy jednak nie będzie zupełnie obiektywny. Bo to moja relacja. Zapis z tego, co widziałem na własne oczy - mówił na antenie Polskiego Radia jeden z reżyserów filmu Andrzej Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL historia Europy HISTORIA strajki sierpniowe strajki 1980 Stocznia Gdańska FILM kino dokument Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Andrzej Wajda Andrzej Kołodziej Mieczysław Jagielski

Maszyniści WKD grożą strajkiem generalnym. Dziś rozmowy ostatniej szansy

- We wtorek siadamy do mediacji z zarządem spółki WKD. Jeśli będą mieli, co zaproponować, to mediacje mogą potrwać długo. Natomiast, jeśli niewiele zaproponują, to będą bardzo krótkie - powiedział wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce Sławomir Centkowski. Jak wyjaśnił, załoga jest bardzo zdeterminowana. - Jeśli się nie dogadają z nami, to kolejnym etapem będzie strajk generalny - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony GOSPODARKA kolejnictwo Warszawa mazowieckie strajki

Trwa protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą. Tworzą się kilometrowe korki

Polscy przewoźnicy kontynuują protest na granicy z Ukrainą - w województwach lubelskim w Dorohusku i Hrebennem oraz podkarpackim - w Korczowej i Medyce. Domagają się równego traktowania przewoźników z krajów Unii Europejskiej i z Ukrainy. Wspierają ich rolnicy. Po obu stronach granicy utworzyły się wielokilometrowe kolejki, odprawy trwają kilka dni.
Zobacz więcej na temat:  strajki granica przewoźnik Ukraina POLSKA społeczeństwo

42 lata temu wybuchł strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  strajki PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Solidarność

Zamiast do kin lub streamingu - do kosza. Efekt uboczny strajku w Hollywood?

Według doniesień mediów w Hollywood w świecie kina ma miejsce niepokojący precedens. Po strajku scenarzystów i aktorów, wiele filmów, pomimo rozpoczętych lub też ukończonych zdjęć, nie trafia do kin, ani do streamingu. Ten koszmar spełnił się w zeszłym tygodniu dla Dave'a Greena. Producenci filmu postanowili, że jego animacja "Coyote kontra Acme" nie zostanie pokazana ani w kinach, ani w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler kino animacja Hollywood strajki KULTURA

Strajk w Hollywood może dobiec końca. Scenarzyści postawili na swoim?

Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) doszła do wstępnego porozumienia z głównymi wytwórniami filmowymi. To oznacza, że być może niedługo zakończy się trwający od czterech miesięcy strajk scenarzystów. Doprowadził on do wstrzymania wielu produkcji i ponad 5 miliardów strat dla przemysłu filmowego. – Dla nas oznacza to przede wszystkim, że produkcja nie będzie wstrzymana na dłużej – wyjaśnia Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu Filmweb.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski kino strajki Hollywood scenariusz

Bruce’a Lee w biograficznym filmie Anga Lee zagra Mason Lee. Kiedy zaczną się zdjęcia?

Bruce Lee, pierwszy hollywoodzki gwiazdor filmów sztuk walki, do dziś budzi emocje, a jego niespodziewana śmierć w wieku 33 lat wciąż prowokuje teorie spiskowe. Ang Lee ("Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Tajemnica Brokeback Mountain") zapowiedział, że chce nakręcić poświęcony mu film biograficzny, w którym główną rolę ma zagrać syn reżysera Mason Lee. Podobno wszystko jest gotowe, jednak start produkcji uniemożliwia strajk aktorów i scenarzystów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM sztuki walki strajki Hollywood biografia Dawid Muszyński Katarzyna Cygler Trójka Ang Lee Bruce Lee