Polskie Radio
Section05
strajki

Związkowcy odrzucili propozycję. W poniedziałek kolejny dzień strajku Warszawskiej Kolei Dojazdowej

Poniedziałek będzie kolejnym dniem strajku pracowników Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Oprócz maszynistów strajkują również m.in. pracownicy warsztatu. W godz. 6-8 i 15-17 staną pociągi przewoźnika. Pracownicy chcą podwyżki pensji o 800 złotych brutto od stycznia. Spółka zaproponowała 500 złotych od marca, a podczas piątkowego spotkania - od lutego. Związek zawodowy nie przystał na propozycję zarządu spółki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej Warszawa strajki

Strajk generalny w Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Pasażerów czekają ogromne utrudnienia

Maszyniści Warszawskiej Kolei Dojazdowej przystępują jutro do strajku. Wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Sławomir Centkowski zapowiedział, że protest rozpocznie się o 6 rano. Maszyniści, którzy wczesnym popołudniem rozpoczęli rozmowy "ostatniej szansy", żądają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 800 złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pociągi społeczeństwo strajki Warszawa mazowieckie regiony

Protesty rolników w Niemczech. Lokalne media: trudny test dla naszej demokracji

W Niemczech trwa ogólnokrajowy strajk rolników. O ile wczoraj kierowcy musieli się liczyć z poważnymi zakłóceniami w ruchu drogowym, o tyle dziś sytuacja na autostradach wygląda znacznie lepiej. Media oceniają, że ten największy protest ostatnich lat jest trudnym sprawdzianem dla niemieckiej demokracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy rolnicy rolnictwo protest media społeczeństwo demonstracje demokracja strajki Berlin

Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70. Prezydent Duda: wolność krzyżami się mierzy

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy. W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "wolność krzyżami się mierzy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia Grudzień 1970 strajki śmierć Solidarność prezydent Andrzej Duda

Grudzień '70. Posłuchaj fragmentów rozmów milicjantów pacyfikujących robotnicze powstanie

17 grudnia 1970, tzw. czarny czwartek, był najtragiczniejszym dniem protestów grudniowych na Wybrzeżu. Wojsko i milicja strzelały do protestujących robotników. Zginęło 45 osób, w tym Zbyszek Godlewski, którego zakrwawione ciało demonstranci ponieśli w pochodzie pod siedzibę władz. Prezentujemy fragmenty zachowanych nagrań rozmów milicjantów, którzy brali udział w pacyfikowaniu robotników.  
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 komunizm strajki robotnicy skarby archiwum historia

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej. Uczestnicy żądali demokratycznych przemian

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej rozpoczął się 26 października 1981 roku, a zakończył go stan wojenny wprowadzony 13 grudnia tego samego roku. Był on najdłuższym ze wszystkich ówczesnych strajków w PRL. Stał się początkiem ogólnopolskiego strajku środowisk akademickich. Przystąpiło do niego 70 proc. uczelni w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski strajki Radom Jakub Domoradzki Wyższa Szkoła Inżynierska Michał Jakubiak Wojciech Jakubiak

Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej

Reportaż "Latarnia" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej to historia studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy byli działaczami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego uczestniczyli w strajku pracowników i studentów szkoły morskiej, a po jego zakończeniu przenieśli się do stoczni.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny PRL historia Polski historia PRL Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) strajki Gdynia Justyna Piernik

"Robotnicy '80". Poruszające świadectwo strajku w Stoczni Gdańskiej

7 grudnia 1980 roku w Gdańsku odbyła się jedna z pierwszych publicznych projekcji filmu "Robotnicy '80". - Tego dokumentu nie robiliśmy dla siebie, a po to, aby oglądali go wszyscy. On nigdy jednak nie będzie zupełnie obiektywny. Bo to moja relacja. Zapis z tego, co widziałem na własne oczy - mówił na antenie Polskiego Radia jeden z reżyserów filmu Andrzej Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL historia Europy HISTORIA strajki sierpniowe strajki 1980 Stocznia Gdańska FILM kino dokument Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Andrzej Wajda Andrzej Kołodziej Mieczysław Jagielski