Polskie Radio
Section05
Sygnały Dnia

Paweł Kowal: nie dojdzie do zmiany traktatów UE. Dziś się ona nawet nie zaczęła

- Nie ma żadnej możliwości, żeby do końca tej kadencji KE, która się kończy już w przyszłym roku, za niecały rok, zmienić traktat ani nawet przygotować nowy tekst traktatu. Nie ma takiej możliwości - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł KO Paweł Kowal, komentując przegłosowane w Parlamencie Europejskim propozycje zmian traktatowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska reforma ue Grzegorz Jankowski Paweł Kowal Sygnały Dnia

Sikorski i pieniądze za doradztwo w ZEA. Balt: mam nadzieję, że polskie służby wyjaśniły tę sprawę

Mam nadzieję, że polskie służby wyjaśniły tę sprawę i gdyby było coś na rzeczy, to byśmy już zostali o tym poinformowani - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Balt. Europoseł Lewicy był pytany o sprawę doradztwa Radosława Sikorskiego przy konferencji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - jak ustaliły w lutym media holenderskie, polityk w związku z tym otrzymywał przez kilka lat wysokie kwoty, po ok. 100 tysięcy dolarów rocznie.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Polskie Radio Europa Radosław Sikorski Zjednoczone Emiraty Arabskie POLSKA Katarzyna Gójska

Reforma traktatowa UE. Beata Szydło: Donald Tusk przyłożył rękę do jej przegłosowania

- Trzech byłych premierów RP - Marka Belkę, Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera - to Donald Tusk umieścił na listach do Parlamentu Europejskiego. Z kolei Robert Biedroń kilka dni temu podpisywał z nim umowę koalicyjną. Można powiedzieć, że Tusk przyłożył rękę do tego, że ta rezolucja została niestety polskimi rękami przegłosowana - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Szydło, komentując zgodę Parlamentu Europejskiego na reformę traktatową UE, która przeszła m.in. dzięki głosom dziewięciu polskich europosłów. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Polskie Radio Krzysztof Świątek Beata Szydło ŚWIAT Europa Unia Europejska reforma ue Donald Tusk Parlament Europejski

Marcin Mastalerek: Donald Tusk w 2005 roku przeżył traumę, marzenie o prezydenturze byłoby polityczną klamrą

- Donald Tusk zasmakował w polityce europejskiej i myślę, że chciałby tam wrócić - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Dodał, że gdyby jednak na lidera KO nie czekało stanowisko szefa Komisji Europejskiej, mógłby zdecydować się na udział w wyborach prezydenckich. - Pamiętajmy, że przeżył wielką traumę w 2005 roku. Po swojej przegranej rozpętał wojnę polsko-polską - mówił Mastalerek.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski Marcin Mastalerek kancelaria prezydenta POLSKA polityka rząd Donald Tusk prezydent

Prof. Chmaj chce odwołania prezydenta w referendum. Poseł Polski 2050: to publicystyka

- Konstytucja mówi, ile lat trwa kadencja prezydenta, jak prezydent jest wybierany. Wszelkie przepisy prawa, które chcą zmieniać konstytucję, a nie są przeprowadzane w formie przewidzianej przez samą konstytucję, są dla mnie nieakceptowalne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Polski 2050 Bartosz Romowicz, komentując propozycję skrócenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy w drodze referendum.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Polskie Radio Katarzyna Gójska Polska 2050 Andrzej Duda prezydent referendum POLSKA polityka

KPO coraz bliżej. Puda: To nie żadne mityczne działania Tuska. To zasługa rządu Morawieckiego

- To miały być środki "pocovidowe", łatwe do pozyskania. To miały być środki z budżetu, na który się wszyscy składamy. Polska jest takim państwem, gdzie KE uparła się, że będziemy krajem dla przykładu, że tych środków nie dostaniemy. Nie może być tak, że kraje, co do których były zastrzeżenia, te środki dostały - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, odnosząc się do środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Grzegorz Puda polityka Katarzyna Gójska

Mularczyk ws. traktatów UE: zmiany forsują Niemcy, ale wiele państw dostrzega zagrożenia

- Decydenci w wielu krajach europejskich widzą zagrożenia. Zmiany te są forsowane przez Niemców i Francję, ale przede wszystkim przez wszystkie siły polityczne w Niemczech - wskazał w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, odnosząc się do procedowanego w Parlamencie Europejskim projektu zmian traktatowych.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA polityka Arkadiusz Mularczyk opozycja Platforma Obywatelska Katarzyna Gójska Unia Europejska Niemcy

Spór o wicemarszałka PiS. Mularczyk: Hołownia próbuje dzielić posłów na lepszych i gorszych

Szymon Hołownia segreguje posłów, mówi, że posłowie PiS dzielą się na lepszych i gorszych, czyli że to on będzie decydował o tym, kto może być reprezentantem PiS w prezydium Sejmu - o tym mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, odnosząc się do słów marszałka Sejmu na temat wyboru wicemarszałka z klubu PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA polityka Arkadiusz Mularczyk opozycja Platforma Obywatelska Radosław Sikorski Katarzyna Gójska

Maląg: prezydent przez 20 miesięcy jest gwarantem 800 plus oraz 13. i 14. emerytury

- Programy społeczne gwarantowaliśmy ustawą. 1 stycznia wchodzi w życie projekt 800 plus. Nie była to obietnica wyborcza - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg z Prawa i Sprawiedliwości. Dodała, że gwarantem świadczeń, w tym także 13.i 14. emerytury, przez 20 miesięcy będzie prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Marlena Maląg Grzegorz Jankowski emerytura

PiS w Sejmie bez wicemarszałka. Sawicki: namawiałem do głosowania na marszałek Witek

- Prowadzenie Sejmu wymaga nieraz działań niestandardowych, wprowadzania dyscypliny i marszałek Witek granic nie przekraczała, ale inni politycy tak uważają i stąd decyzja o niewybraniu jej na wicemarszałka. Ja bym za nią zagłosował i do tego namawiałem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki z PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka PSL Marek Sawicki Sejm Grzegorz Jankowski

Sprawa Karpińskiego. Konieczny: powinien powstrzymać się od deklaracji, że chce się zajmować praworządnością

- Z punktu widzenia formalnego nie ma on odebranych praw wyborczych. Nie jest skazany. Dysponuje pełnią praw i z nich korzysta. Powinien natomiast powstrzymać się od deklaracji, że chce się zajmować sprawami dotyczącymi praworządności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator Wojciech Konieczny z Polskiej Partii Socjalistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA polityka Katarzyna Gójska Włodzimierz Karpiński Wojciech Konieczny Europarlament