Polskie Radio
Section05
terminal

PR24 Gróbarczyk: większość spraw Tusk ustalał w porozumieniu z Berlinem, zablokuje też terminal w Świnoujściu

- Za czasów Donalda Tuska najbardziej gospodarczo ucierpiało Pomorze Zachodnie. Nie mam wątpliwości, że ten proces może się powtórzyć. Inwestycja w Świnoujściu nie jest po myśli strony niemieckiej. Robi wszystko, aby ją ukrócić - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odpowiedzialny za gospodarkę morską i wodną. 
Zobacz więcej na temat:  Świnoujście Morze Bałtyckie terminal ministerstwo infrastruktury POLSKA

Business Insider: Niemcom nie podoba się terminal w Świnoujściu. Liczą na zamianę władzy w Polsce

Niemcy sprzeciwiają się budowie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, podobnie zresztą jak sprzeciwiały się innym wielkim inwestycjom: budowie tunelu pod Świną czy pracom na Odrze. Terminal ma wystartować w 2028 roku, ale niebawem w Polsce może zmienić się władza. "Jest więc możliwość, że rząd w innej konfiguracji - o ile taki się uformuje - nie będzie chciał inwestycji kontynuować" - podkreśla Bussines Insider.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Świnoujście terminal porty inwestycje Niemcy

Czy terminal w Szczecinie może trafić w białoruskie ręce? W tle syn Łukaszenki i bezpieczeństwo energetyczne kraju

Na antenie Polskiego Radia 24, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk odniósł się do możliwości przejęcia przez syna Aleksandra Łukaszenki udziałów w terminalu paliwowym Szczecin-Świnoujście, a dokładniej - spółce, która nią zarządza. Doniesienia medialne pojawiające się od co najmniej miesiąca powodują zaniepokojenie nie tylko przedsiębiorców z polskiego rynku paliwowego, ale także rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA terminal Szczecin GOSPODARKA infrastruktura

CPK podpisało umowę z Foster+Partners. Brytyjczycy zaprojektują terminal lotniska i dworzec kolejowy

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold, które będzie generalnym projektantem architektury, czyli tak zwanym master architektem. Do jego głównych zadań należy zaprojektowanie terminala pasażerskiego, dworca kolejowego i węzła transportowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura centralny port komunikacyjny inwestycje transport terminal POLSKA

Wzrost zapotrzebowania UE na LNG. Może to doprowadzić do jego nadprodukcji?

Zdolności do importu gazu skroplonego (LNG) przez Unię Europejską mogą wzrosnąć o 42 proc. do 2025 r. UE stara się jednocześnie zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz co może w przyszłości doprowadzić do jego nadpodaży na rynkach światowych - ocenił na łamach portalu The Conversation prof. Michael Bradshaw, specjalista od globalnych rynków energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LNG gaz terminal bezpieczeństwo energetyczne