Polskie Radio
Section05

tradycja

Wsiadaj na Żuka i jedź w Kaliskie!

Tabor Kaliski rozpoczyna się w najbliższy czwartek (5.08)! To jeden z najmłodszych polskich taborów i jeden z niewielu… wędrownych! Wydarzenie będzie „przemieszczać się” między poszczególnymi wioskami nad Prosną, by uczestnicy mogli poznać najciekawsze miejsca regionu oraz – rzecz jasna – najznamienitszych artystów ludowych!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Kalisz lewandowski Magdalena Tejchma

Karol Stoch-Waka i Jan Krzysiak

Muzykę góralską po raz pierwszy nagrał w 1904 etnograf Roman Zawiliński, używając fonografu Edisona wyposażonego w wałki woskowe. Z nich ostały się tylko dwa. w 1914 roku dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Juliusz Zborowski dokonał kolejnych nagrań, większość wałków z tymi nagraniami przetrwała i można z nich odtworzyć muzykę - opowiadał w najnowszym odcinku podcastu Krzysztof Trebunia-Tutka.
Zobacz więcej na temat:  Podhale Krzysztof Trebunia-Tutka Kuba Borysiak legendy kultura ludowa góralska muzyka muzyka tradycyjna

Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Trebuni-Tutki cz. 3 Bartłomiej Obrochta Bartusiem zwany

Ponoć, kiedy był małym chłopcem, usłyszał go ostatni tatrzański zbójnik – Wojtek Mateja – od tego czasu młody Bartuś Obrochta chodził ze zbójnikami, by przygrywać im do tańca przy watrze. Odwiedzał też drugą stronę Tatr, skąd przynosił nowe motywy muzyczne.
Zobacz więcej na temat:  Podhale Krzysztof Trebunia-Tutka Kuba Borysiak legendy kultura ludowa góralska muzyka muzyka tradycyjna

Dwór w Radoniach. Miejsce powrotu do Polski i rodzimych tradycji

Poznali się na korytarzu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Beata Korzeniowska studiowała tam filologię romańską. Marek Matraszek, syn polskich emigrantów z brytyjskim obywatelstwem, student nauk politycznych w Oksfordzie, zatrudnił się jako lektor na anglistyce, by w wolnym czasie zbierać materiały do pracy magisterskiej o NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  emigracja turystyka wakacje Cichociemni Elżbieta Zawacka Armia Krajowa Stefan Grot-Rowecki Polacy za granicą Małgorzata Frydrych

Drogowy armagedon - wszystkiemu winna noc świętojańska?

Już w ten weekend w wielu miejscach w Polsce odbędą się wydarzenia związane z Sobótką i Nocą Kupały. Czekają nas spotkania przy gitarze, śpiew i taniec przy ognisku oraz puszczanie wianków na rzekach. Czy w związku z tym wylotówki większych miast ponownie się zatkają?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców przesilenie letnie lato święta regiony POLSKA KULTURA HISTORIA podróże wakacje społeczeństwo

Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Trebuni-Tutki cz. 2 Jan Krzeptowski z Gąsieniców zwany Sabałą

Sabała przeniósł do naszych czasów tę najstarszą kulturę, którą pamiętał jeszcze z młodości od swoich przodków. Żył w XIX w., parał się pasterstwem, myślistwem, niekiedy i zbójnictwem. Brał udział w Powstaniu Chochołowskim przeciw austriackiemu zaborcy. W starszym wieku został przewodnikiem tatrzańskim.  Sabała był ulubionym muzykiem dra Tytusa Chałubińskiego. Jeden z zakopiańskich pomników przedstawia Chałubińskiego z Sabałą, trzymającym złóbcoki…
Zobacz więcej na temat:  Podhale Krzysztof Trebunia-Tutka Kuba Borysiak legendy kultura ludowa góralska muzyka muzyka tradycyjna

Najkrótsza noc w roku. Słowiańskie święto zakochanych

Sobótka, Palinocka czy noc Kupały. Najkrótsza noc w roku, czyli noc świętojańska, mimo różnic w nazewnictwie w wielu rejonach Polski, od lat była uważana za święto wody, ognia, urodzaju, płodności i miłości. Słowianie celebrowali letnie przesilenie słońca jeszcze przed przyjęciem chrztu. Współcześnie wiele z tych tradycji jest nadal kultywowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka przesilenie letnie KULTURA Gniezno Rafał Muniak Piotr Firan

Melodie źródeł w oczekiwaniu na werdykt Nowej Tradycji 2021

W audycji zbiorowe spotkanie z laureatami konkursu na Fonogram Źródeł 2020 - twórcami i bohaterami zwycięskich albumów oraz ich muzyką. Na to podsumowanie zapraszamy na kilkanaście godzin przed ogłoszeniem wyników tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej w ramach festiwalu "Nowa Tradycja"! Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej o 20.00!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna