Polskie Radio
Section05

tradycja

Najkrótsza noc w roku. Słowiańskie święto zakochanych

Sobótka, Palinocka czy noc Kupały. Najkrótsza noc w roku, czyli noc świętojańska, mimo różnic w nazewnictwie w wielu rejonach Polski, od lat była uważana za święto wody, ognia, urodzaju, płodności i miłości. Słowianie celebrowali letnie przesilenie słońca jeszcze przed przyjęciem chrztu. Współcześnie wiele z tych tradycji jest nadal kultywowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka przesilenie letnie KULTURA Gniezno Rafał Muniak Piotr Firan

Melodie źródeł w oczekiwaniu na werdykt Nowej Tradycji 2021

W audycji zbiorowe spotkanie z laureatami konkursu na Fonogram Źródeł 2020 - twórcami i bohaterami zwycięskich albumów oraz ich muzyką. Na to podsumowanie zapraszamy na kilkanaście godzin przed ogłoszeniem wyników tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej w ramach festiwalu "Nowa Tradycja"! Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej o 20.00!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Wielkanoc kiedyś i dziś. Przenikanie się tradycji

Wielkanoc – święto ruchome przypadające na pierwszą niedzielę wiosennej pełni Księżyca i czas, gdy ta pora roku przejmuje panowanie nas światem, jest obchodzone przez chrześcijan już od II w.n.e. Wiele z kultywowanych wówczas zwyczajów dawno odeszło w zapomnienie, wiele – w bardziej lub mniej zmienionej formie – przetrwało do dziś.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek STYL ŻYCIA Wielkanoc zwyczaje wiosna

Ks. prof. Chrostowski: przez około 300 lat chrześcijaństwo było prześladowane

- Świadectwa tych ewangelii nie można lekceważyć, bo jest ono głęboko zakorzenione w geografii, w topografii Jerozolimy, historii Ziemi Świętej i nawiązuje do postaci, które wtedy żyły np. do Poncjusza Piłata - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katolicyzm religia Wielkanoc Katarzyna Gójska Waldemar Chrostowski społeczeństwo Kościół katolicki

Już za chwilę Wielkanoc. Etnolog: to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich

- To święto było już obchodzone w II wieku na pamiątkę męki i śmierci, a przede wszystkim zmartwychwstania Jezusa. Dziś Wielkanoc jest ściśle powiązana z obrzędami kościelnymi, ale w jej symbolice zachowały się także relikty pradawnych świąt - mówiła w Polskim Radiu 24 etnolog dr Małgorzata Dziura. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Polskie Radio 24 Wielkanoc chrześcijaństwo katolicyzm Kościół Kościół i kultura KULTURA