Polskie Radio
Section05

tradycja

Muzyka Świata Warszawa 2021. Filozofia dzielenia się wg Milo Kurtisa

Różne tradycje, połączenie jazzu z muzyką korzeni, rocka z muzyką ludową. Do tego szczypta kontrowersji. Od najbliższego czwartku – 23 września – przez cztery dni po Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbywać się będzie Festiwal Muzyka Świata 2021. Wydarzenie z jednej strony nowe, z drugiej… o tym opowiadał organizator i pomysłodawca, Milo Kurtis.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa world music

Pieśni z babki, prababki z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody

O tym, że śpiew to zdrowie, o przekazie międzypokoleniowym i ponad 50 latach historii Zespołu Śpiewaczego z Dobrowody opowiadały w "Kiermaszu pod kogutkiem" Nina Jawdosiuk i Barbara Jakimiuk - najstarsze członkinie grupy. W audycji rozmawialiśmy także z Darią Kosiek o intensywnym czasie w życiu zespołu Wernyhora oraz odwiedziliśmy Łemkowski Kermesz w Olechowcu.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Podlasie

17 września 1939 na Kresach Wschodnich. Inwazja sowiecka na Polskę

Armia Czerwona, przekraczając 17 września 1939 roku granice Polski, złamała obowiązujący pakt polsko-sowiecki o nieagresji. - Strach i niepewność zapanowały bardzo szybko. Wiadomo było, że prędzej czy później Polacy zostaną deportowani - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Warlikowski, autor książki "Polacy w sowieckich łagrach. Nie tylko Kołyma. Wspomnienia i dokumenty".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska ZSRR II wojna światowa

Tradycja i kultura Kresów

Sowiecka inwazja na Polskę 17 września 1939 roku niosła za sobą nie tylko konsekwencje polityczne i wojskowe, ale również, a może przede wszystkim społeczne. W następstwie agresji sowieckiej aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wymuszano przyjęcie obywatelstwa radzieckiego, a oficerów, policjantów, ziemian i prawników masowo wywożono na wschód, do łagrów na Syberię. Zniszczone zostały tradycje i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej zwanych Kresami.
Zobacz więcej na temat:  Kresy II Rzeczpospolita Lublin Katarzyna Jankowska

Dolny Śląsk Natalii i Tomasza. Angielski „Pokój i Spokój” w poniemieckim domu

„Wróciliśmy do Polski z konkretnym pomysłem na nasze życie. Chcieliśmy prowadzić klimatyczny pensjonat, w jakich mieliśmy okazję mieszkać podróżując po Wyspach w czasie naszej brytyjskiej emigracji. Szkopuł w tym, że nie mieliśmy doświadczenia w turystyce. To nas jednak nie zniechęciło. Dwa lata szukaliśmy odpowiedniego domu. Zauroczył nas poniemiecki budynek na Dolnym Śląsku. Było sielsko i po angielsku. Po ośmiu miesiącach generalnego remontu i pracy po kilkanaście godzin na dobę, mieliśmy również pokoje dla gości” - wspominają, dziś już z uśmiechem, Natalia i Tomasz Marszałek.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina rodzina na swoim wychowanie dzieci turystyka wakacje 2021 Małgorzata Frydrych

Prezydent podczas dożynek na Jasnej Górze przypomniał ważne słowa kardynała Wyszyńskiego

"Glebę uprawia się nie tyle przez nawóz, ale przez miłość" - tym cytatem z kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął prezydent Andrzej Duda swoje wystąpienie podczas dorocznych dożynek na Jasnej Górze. Powiedział też, że jednym z najważniejszych zadań władz państwa jest troska o rolnictwo i rolników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jasna Góra regiony Częstochowa dożynki Andrzej Duda rolnicy śląskie rolnictwo Polskie Radio patronat pielgrzymka

55 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

55 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu rozpoczyna się już 27 sierpnia! Na kilka dni przed przypomnieliśmy laureatów kazimierskich Baszt w kategorii instrumentalistów z roku 2020. Ponadto posłuchaliśmy archiwalnych nagrań Władysława Trebuni-Tutki z braćmi oraz zaprosiliśmy do wysłuchania podcastów „Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Trebuni-Tutki”.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Podhale Podlasie

Od snopka do talerza. Trwa Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

W Zakopanem odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Jest to wyjątkowe i barwne spotkanie ze sztuką, tradycją i obrzędowością górali z całego świata. - W tym roku pandemicznym, gdy nie można jechać gdzieś daleko za granicę, to część tych miejsc z daleka przyjedzie i pokaże się w Zakopanem - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor Festiwalu Joanna Staszak.
Zobacz więcej na temat:  góry góralska muzyka góralki Zakopane folklor kultura ludowa imprezy masowe społeczeństwo Polskie Radio 24

"Międzysłowiańska" Kukawica

- Każda z nas od jakiegoś czasu była związana ze środowiskiem śpiewu i tańców tradycyjnych. Wszystkie z nas miały w sobie twórczą energię, którą chciały zrealizować. W odpowiednim czasie spotkałyśmy się w tym pragnieniu. O pragnieniu tworzenia własnej muzycznej mozaiki opowiadały w „Kiermaszu pod kogutkiem” artystki grupy Kukawica.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz Bałkany Ukraina Podhale