Polskie Radio
Section05
wiatr

Wichury nad Polską. Setki interwencji strażaków. IMGW ostrzega, że to jeszcze nie koniec

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski poinformował, że do godziny 6.00 strażacy w całym kraju odnotowali 1214 zgłoszeń, związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. 684 zgłoszenia dotyczą czwartku. Niemal w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed wichurami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda zima wiatr deszcz

ANALIZA Zagrożenie napływem zużytych zachodnich turbin wiatrowych do Polski jest realne. Import jest całkiem łatwy

Projekt tzw. ustawy wiatrakowej zakładał dopuszczenie na polski rynek tylko urządzeń starszych niż cztery lata. Polska mogłaby zostać zasypana używanymi turbinami z importu, a potem ponieść koszty składowania i utylizowania odpadów po wyeksploatowanych przez Niemcy i inne zachodnie państwa wiatrakach. Mimo wszystko okazuje się, że ściągnąć używany wiatrak do Polski jest bardzo łatwo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka POLSKA wiatr OZE

opinia Wiatraki, biopaliwa i gazowy romans z Rosją nie wystarczyły. Niemcy chcą wrócić do atomu

Niemcy przez lata chwaliły się swoim "zielonym" miksem energetycznym. Chciały uchodzić za awangardę zeroemisyjności, poprzez odejście w tym samym czasie i od węgla, i od atomu. Skończyło się jednak na deklaracjach i propagandzie. W rzeczywistości Niemcy nie tylko wciąż ściągają węgiel, ale tworzą nowe kopalnie, a przy tym inwestują w elektrownie gazowe. Wygaszanie energetyki jądrowej było jednym z powodów zacieśnienia współpracy gazowej z Rosją, czego symbolem był Nord Stream 2. Wszystkie te błędy doprowadziły do obecnego osłabienia gospodarczego, a nasi zachodni sąsiedzi zastanawiają się, czy… wrócić do energetyki jądrowej. Tej samej, za której plany krytykowali niedawno Polskę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energetyka energia atomowa wiatr Nord Stream 2 węgiel Francja

5 mld euro z KPO dla Polski. Z tej kwoty nawet 4,5 mld euro może wrócić do Niemiec

Projekt zmiany ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła obok zapisów zamrażających ceny dla odbiorców indywidualnych wprowadza również zapisy liberalizujące zasady budowy farm wiatrowych. W tym samym czasie Komisja Europejska warunkowo przyznaje Polsce od dawna należne 5 mld euro z KPO. Równolegle problemy finansowe ma jedna z największych niemieckich firm zajmujących się OZE. Zbyt dużo zbiegów okoliczności na raz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka POLSKA wiatr OZE