Polskie Radio
Section05

wirusy

Nowy rekord zakażeń. Prof. Kuchar apeluje: nasze zdrowie jest w naszych rękach

- Służba zdrowia może się zatkać i ulec paraliżowi. Wtedy o pomoc lekarską może być ciężko, więc w naszym wspólnym interesie jest to, by wszystko mogło funkcjonować, łącznie z ochroną zdrowia. To od nas będzie zależało, co będzie się działo - powiedział prof. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Błażej Prośniewski koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia choroby płuc wirus epidemia

Ekspert ds. ochrony zdrowia: więcej wykonywanych testów powoduje, że mamy statystycznie większą liczbę chorych

- Z czasem wirusy łagodnieją, dzieje się to także w przypadku koronawirusa, a poza tym nasz system ochrony zdrowia jest już przeszkolony w jego diagnostyce i leczeniu i to są dwie dobre informacje w sprawie epidemii - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 zdrowie lekarz pandemia Koronawirus w Polsce maseczki

Waldemar Kraska: od pierwszego września młodzież powinna wrócić do szkół

- Młodzież powinna wrócić do szkół. GIS przygotował wytyczne dla dyrektorów poszczególnych placówek, ale trudno, abyśmy przyjęli wszędzie jednakowe rozwiązania. Na dzień dzisiejszy jest scenariusz, że 1 września rozpocznie się rok szkolny - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 społeczeństwo zdrowie choroba Waldemar Kraska Eliza Olczyk Polskie Radio 24

Drugi szczyt pandemii jesienią? Epidemiolog: takie przewidywania to jak wróżenie z fusów

- Zapowiadanie, że drugi szczyt epidemii nadejdzie jesienią jest jak prognozowanie, które nie jest oparte o żadną wiedzę medyczną. Są co prawda modele matematyczne pozwalające na określenie ewentualnego ponownego nasilenia zachorowań, ale mamy do czynienia z biologią, mechanizmami, które trudno odnieść jedynie do reguł matematycznych - powiedziała epidemiolog prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia zdrowie choroby zakaźne choroby płuc epidemia

Prof. Włodzimierz Gut: epidemia w Polsce jest nadzorowana i nie wymyka się spod kontroli

- Przypadki ciężkie COVID-19 stanowią około dwóch procent wszystkich zakażeń koronawirusem. To wskazuje na to, że epidemia jest nadzorowana i nie wymyka się spod kontroli - powiedział w Polskim Radiu 24 wirusolog, prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia choroba choroby zakaźne wirus zdrowie

Prof. Kazimierz KiK: prezydent ma rację, nie ma lepszego momentu na inwestowanie w przyszłość

- Nie ma lepszego momentu na inwestowanie w przyszłość niż czas, w którym się aktualnie znajdujemy. Prezydent Andrzej Duda ma rację - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog, prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Jeśli nie zainwestujemy, a rozdamy te pieniądze, to za pół roku sytuacja będzie taka sama, tylko zadłużenie będzie większe - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia choroba choroby zakaźne wirus zdrowie

"Miejmy nadzieję, że ludzie zachowają się rozsądnie". Prof. Włodzimierz Gut o znoszeniu obostrzeń

- Każde rozluźnienie połączone z ryzykownymi zachowaniami powoduje spowolnienie spadku zachorowań. To rzecz normalna. Dlatego miejmy nadzieję, że ludzie nie uznają, że już wszystko można - powiedział w Polskim Radiu 24 wirusolog, prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia choroba choroby zakaźne wirus zdrowie

Prof. Włodzimierz Gut: maseczki są koniecznością tam, gdzie z założenia wirus jest obecny

- Mamy okazję wybrać skuteczne metody i możemy wycofać się z metod nieskutecznych. Wiemy, że bariery na pewno działają. Można nakazać wszystkim zamknięcie w domach na 2 tygodnie, ale wówczas pojawiłoby się mnóstwo nowych problemów - powiedział w Polskim Radiu 24 wirusolog prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia choroba choroby zakaźne wirus zdrowie