Polskie Radio
Section05

Wojciech Fangor

Nowosielski na Zamku Królewskim w Warszawie. Ostatnie dni wystawy "Sztuka widzenia"

To już ostatnie dni wystawy "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja prezentująca prace Jerzego Nowosielskiego i współczesnych mu artystów, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Wśród prac są obrazy Władysława Hasiora, Wojciecha Fangora czy Teresy Pągowskiej. Wystawę można zobaczyć jeszcze tylko do 3 marca 2024 r. Zw względu na ogromne zainteresowanie od czwartku do niedzieli ekspozycję można zwiedzać w przedłużonych godzinach od 10.00 do 20.00
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski surrealizm ikonopisarstwo ikony wystawa Zamek Królewski W POLSKIM RADIU awangarda Sztuka widzenia. Nowosielski i inni

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Kurator wystawy: wpadliśmy na karkołomny pomysł

Wystawę "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" od środy (5.12) można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. - Monograficznych wystaw poświęconych Jerzemu Nowosielskiego było w tym roku już kilka. My natomiast postawiliśmy sobie za cel coś, co może wydawać się karkołomnym pomysłem: pokazać prof. Nowosielskiego, jego prace, w pewnym dialogu, na tle, i to szerokim - mówiła w Dwójce Monika Przypkowska, współkuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa Zamek Królewski Paweł Siwek Dwójka rocznica KULTURA SZTUKA

Wojciech Fangor, najdrożej, jeszcze za życia, sprzedawany polski artysta

Sto lat temu, 15 listopada 1922 roku w Warszawie przyszedł na świat Wojciech Fangor. Artysta miał ogromny wpływ na sztukę polską. Zostawił jednak karierę w kraju i wyemigrował do Ameryki. Jest jednym z nielicznych rodaków, którzy również tam odnieśli spektakularny sukces. Jego postać w audycji "Trójka pod księżycem" przybliżyła Monika Małkowska i jej goście. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka SZTUKA KULTURA Monika Małkowska

Optyka i kolor. Prace Wojciecha Fangora dostępne w Toruniu

Malarz, rysownik, rzeźbiarz i plakacista. W tym roku skończyłby sto lat. Wojciech Fangor to wybitny polski artysta o międzynarodowej sławie. Jego najbardziej znane prace, przedstawiające kolorowe koła o rozmytych konturach, są uznawane za wybitne osiągnięcie sztuki optycznej. Dokonania artysty można podziwiać teraz w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Katarzyna Cygler wystawa galeria Toruń

Wystawa prac Fangora w miniaturze

- Każda z prac została przeniesiona na karty o wymiarach nieprzekraczających 7,5 na 7,5 cm, wiernie odzwierciedlające prezentowane dzieła - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Włodarska z warszawskiej galerii aTAK o nowej wystawie prac Wojciecha Fangora. - Niektóre z tych prac odnajdujemy w późniejszych realizacjach, choćby słynnych "Kołach". Niesłychaną zabawą jest wędrowanie po wystawie z albumem i porównywanie tych prac w albumie z rysunkami - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Monika Małkowska