Polskie Radio
Section05
wojna hybrydowa

Gen. Skrzypczak: rosyjska propaganda olbrzymim zagrożeniem

– Część mediów nie dojrzała jeszcze do tego, by bronić nasze społeczeństwo przed rosyjską propagandą – powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były minister obrony narodowej. W audycji „Kulisy Spraw” odniósł się do wpływu działań propagandowych państwa rosyjskiego oraz przedstawił zagrożenia płynące z cyberataków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Skrzypczak Rosja propaganda cyberatak cyberbezpieczeństwo wojna hybrydowa służby i bezpieczeństwo dezinformacja cyberzagrożenia

Polski snajper na misjach. "Wyostrza się słuch i wzrok"

- Wymiana ognia, wzajemne się zastępowanie, "rolowanie" to wszystko mieliśmy w małym palcu. Nawet nie zorientowałem się, kiedy wystrzeliłem jedenaście magazynków - wspomina chor. rezerwy Przemysław Wójtowicz swoją pierwszą "prawdziwą" wymianę ognia. Strzelec wyborowy opowiedział dziennikarzowi portalu PolskieRadio24.pl o misjach w Afganistanie i Iraku.
Zobacz więcej na temat:  wojna hybrydowa misja w Afganistanie Irak armia NATO 1 września II wojna światowa Snajper służby i bezpieczeństwo

Dwie Rosjanki zatrzymane przez ABW. "Działania hybrydowe"

„Dwie Rosjanki, Jekaterina C. i Anastazja Z. zostały zatrzymane w celu wydalenia z Polski” - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Według ABW prowadziły one m.in. działania wymierzone przeciwko polskiej polityce historycznej. O działaniach dezinformacyjnych Rosji Stanisław Żaryn mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja służby specjalne wojna hybrydowa Stanisław Żaryn Ukraina

Wojna informacyjna. "Rosji zależy na bełtaniu w głowach”

ABW zatrzymała obywatelkę Rosji Jekaterinę C., która zostanie wydalona z Polski; dodatkowo cztery osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Polski. Według ABW, osoby te brały udział w działaniach hybrydowych wymierzonych w Polskę. O rosyjskiej dezinformacji w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Brzeski, specjalista w dziedzinie wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja cyberbezpieczeństwo wojna hybrydowa dezinformacja Rafał Brzeski ABW szpieg Piotr Pogorzelski

„Wyścig zbrojeń na Facebooku”. Manipulacje Rosji

Szef Facebooka Mark Zuckerberg zeznał przed komisją Senatu USA, że „w Rosji są ludzie, których pracą jest eksploatowanie naszych systemów, a także innych systemów internetowych. Więc jest to wyścig zbrojeń”. O wykorzystywaniu mediów społecznościowych przez Rosjan mówił w audycji 7 Dni Wschód Alieksiej Sidorenko, ekspert do spraw bezpieczeństwa w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Mark Zuckerberg Facebook USA Rosja wojna hybrydowa Wielka Brytania

Kulisy rosyjskiej dezinformacji w Polsce

W czwartek posłowie sejmowej komisji ds. służb specjalnych zapoznają się z informacją na temat roli rosyjskich służb specjalnych w antypolskich prowokacjach i akcjach dezinformacyjnych na Ukrainie oraz w antyukraińskich prowokacjach i akcjach dezinformacyjnych w Polsce. O tym, jakimi narzędziami posługują się Rosjanie i na czym polegają rosyjskie operacje dezinformacyjne, mówił w Kulisach Spraw analityk, założyciel strony internetowej Rosyjska V Kolumna w Polsce Marcin Ludwik Rey.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja służby specjalne dezinformacja NATO wojna hybrydowa

NASZ WYWIAD "Relacje z Litwą wzorem dla stosunków z innymi sąsiadami"

Wizyta premiera na Litwie bardzo dobrze pokazała, jak mocno Polska i Litwa są połączone wspólnym interesem strategicznym, jakim jest obrona przed rosyjską agresją. Teraz musimy realizować, to co zaczęliśmy – budować infrastrukturę, mosty energetyczne  - to wielka szansa– mówi portalowi PolskieRadio.pl Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Litwa relacje polsko-litewskie Maria Przełomiec Rosja wojna hybrydowa Ukraina

Jak odpowiadać na antypolskie kampanie. Debata PR24

- To więcej niż wojna informacyjna. To zmasowany atak na strategiczną pozycję, którą zaczęliśmy zdobywać – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 w kontekście sporu Polska-Izrael dyplomata, były ambasador dr Ryszard Żółtaniecki. O tym, w jaki sposób nasz kraj może odpowiadać na antypolskie kampanie, a także reagować na aktualny kryzys w relacjach izraelsko - polskich broniąc zarazem prawdy historycznej, rozmawiali także amerykanista Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) i ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN Świadkowie Holokaustu polityka historyczna USA Rosja wojna hybrydowa Jarosław Guzy II wojna światowa Ryszard Żółtaniecki Artur Wróblewski