Polskie Radio
Section05
wojna polsko-bolszewicka

Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej?

Jak powinny wyglądać obchody Bitwy Warszawskiej? Czy powstanie muzeum z okazji 100-lecia zwycięstwa Polaków nad Bolszewikami? Jak Cud nad Wisłą funkcjonuje w świadomości Polaków? O tym w audycji Nos Kleopatry rozmawiali Rafał Pazio, dyrektor "Parku Kulturowego Ossów–Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku" i Marcin Czapliński, wielbiciel i popularyzator historii.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska historia Polski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Traktat Ryski. Sukces czy porażka?

W Pałacu Czarnogłowców w Rydze, 18 marca 1921 roku, podpisano traktat, kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920. Ustalał on przebieg granicy między państwami oraz regulował inne, sporne kwestie. O znaczeniu traktatu ryskiego mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ryga wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Roman Dmowski Tadeusz Płużański Patryk Pleskot

"Wprowadzić gen. Hallera do panteonu wielkich Polaków"

- Zależy nam na tym, by przypomnieć postać Józefa Hallera i jego błękitną armię, która przeszła szlak z Francji do Polski. Chcemy tym samym pokazać pewien wzór patriotyzmu generała i jego żołnierzy – powiedział w programie Cafe Armia wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń organizowanych przez MON w 2017 roku z okazji roku Hallera.
Zobacz więcej na temat:  wojsko II wojna światowa Józef Haller wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Ministerstwo Obrony Narodowej