Polskie Radio
Section05
wypadek w kopalni

Wypadek w Bogdance. Jedna osoba nie żyje, dwie są w szpitalu. Władze kopalni zabrały głos

Nie żyje 35-letni górnik, który rano został przysypany w lubelskiej kopalni Bogdanka. Trzech pozostałych górników, którzy byli zagrożeni, udało się wydostać na powierzchnię, dwóch z nich trafiło do szpitala. Władze kopalni przekazały, że do wypadku doszło podczas udrażniania zbiornika retencyjnego. Prokuratura wszczęła śledztwo. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony górnictwo lubelskie wypadek w kopalni Bogdanka

"Zawsze przynosiły konkretne informacje". Piotr Litwa o zleconych kontrolach kopalni

- Dopiero suma wszystkich przeprowadzonych kontroli może nam przynieść informacje na temat tego, jak oceniane są stan zagrożenia i skuteczność podejmowanych działań w kopalniach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Litwa, ekspert z zakresu górnictwa i geologii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA górnictwo jastrzębska spółka węglowa wypadek w kopalni górnicy Śląsk regiony wypadek Polskie Radio 24

Wybuchy w kopalniach na Śląsku. Premier: będzie przegląd procedur górniczych

- Dokładnie sprawdzone zostaną procedury górnicze związane z ratownictwem górniczym i wydobyciem oraz warunkami dopuszczalnymi do prowadzenia prac przez górników - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej podczas wizyty w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA jastrzębska spółka węglowa wypadek w kopalni Mateusz Morawiecki POLSKA górnictwo węgiel

Wstrząs w kopalni Zofiówka. "Cały czas jest rotacja ratowników"

Piotr Buchwald, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, podczas konferencji prasowej w Bytomiu zapewniał, że "cały czas jest rotacja ratowników górniczych". - Za chwilę wyjeżdżają kolejne zastępy na Zofiówkę i za chwileczkę wracają - już są w drodze - ci, którzy wyjechali wczoraj o godz. 17.00. To jest potężne obciążenie, ale taka w tej chwili jest sytuacja, bardzo trudna, i musimy temu wszystkiemu sprostać - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA wypadek w kopalni górnictwo regiony śląskie

Premier: wydarzenia w kopalniach Pniówek i Zofiówka będą bardzo skrupulatnie sprawdzone

W kopalni Zofiówka pod ziemią przebywa 10 górników, ratownikom zostało do nich ponad 300 metrów - poinformował premier Mateusz Morawiecki, który przyjechał do Jastrzębia-Zdroju. Po nocnym wstrząsie od kilku godzin trwa akcja ratunkowa. - Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby do górników dotrzeć. (…) Cały czas mamy nadzieję, że ratownicy idą po swoich żywych kolegów - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo górnictwo pomoc wypadek górnicy jastrzębska spółka węglowa akcja ratunkowa Mateusz Morawiecki wypadek w kopalni śląskie regiony

Kolejny wybuch metanu w kopalni Pniówek. Dr Steinhoff: jedna z większych katastrof w polskim górnictwie

- Podjęto wszystkie działania, które są w zgodzie z techniką górniczą i regułami związanymi ze zwalczaniem takiego zagrożenia - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. górnictwa dr Janusz Steinhoff, były minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mirosław Skowron Polskie Radio 24 Janusz Steinhoff wypadek w kopalni wybuch jastrzębska spółka węglowa regiony śląskie

Wstrząs w kopalni Rudna. Jeden górnik nadal poszukiwany

Jeden górnik jest nadal poszukiwany po wstrząsie, do którego doszło we wtorek w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach. 15 górników w wyniku wstrząsu odniosło obrażenia, jeden jest w stanie ciężkim. W szpitalach przebywają 4 osoby, w trakcie badań jest jeszcze 3 górników - wynika z najnowszych informacji opublikowanych przez KGHM tuż po północy. 
Zobacz więcej na temat:  górnictwo akcja ratunkowa POLSKA Dolny Śląsk wypadek w kopalni regiony

Piotr Buchwald: górnicy przegrywają z naturą

- Najwięcej jest pojedynczych wypadków. Najczęściej powstają w wyniku błędu ludzkiego, górników często gubi rutyna. Katastrofa jak w Karwinie była spowodowana wybuchem metanu, skutki były opłakane, a szanse na przeżycie niewielkie - mówi w Polskim Radiu 24 Piotr Buchwald, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i uczestnik akcji ratunkowej w czeskiej kopalni. 
Zobacz więcej na temat:  górnictwo wypadek w kopalni Czechy kopalnia w Karwinie