Polskie Radio
Section05
Bogdanka

200 mln zł rocznie na polski sport od spółek Skarbu Państwa. Kopalnia Bogdanka postawiła na żużel

- Ponad 200 mln zł każdego roku spółki Skarbu Państwa przekazują na wspieranie polskiego sportu - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który uczestniczył w konferencji prasowej poświęconej współpracy kopalni węgla Bogdanka, należącej do grupy Enea, i klubu żużlowego Motor Lublin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finansowanie Bogdanka PGE żużel Motor Lublin sporty motorowe SPORT

Szach i mat dla akcjonariuszy Bogdanki

Enea zaszachowała Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. latem, gdy wypowiedziała kopalni długoletni kontrakt na dostawy węgla. Mat nastąpił w miniony czwartek. Akcjonariusze kopalni Bogdanka podczas Walnego Zgromadzenia nie zagłosowali bowiem za zmianą statutu spółki. To spowodowało, że Grupa Energetyczna Enea jest już na ostatniej prostej do przejęcia kontroli nad kopalnią.
Zobacz więcej na temat:  Bogdanka Enea energetyka giełda papierów wartościowych górnictwo

Bogdanka obroni się przed Eneą?

Bogdanka chce zmienić statut, by obronić się przed przejęciem przez spółkę państwową Enea. Ma się w nim pojawić zapis, mówiący o tym, że nowi akcjonariusze Bogdanki niezależnie od tego ile posiadają akcji, będą mieli tylko do 10 proc. procent głosów na Walnym zgromadzeniu. Jednak według ekspertów, taki zapis w statucie może być po prostu próbą wynegocjowania wyższej ceny akcji Bogdanki.
Zobacz więcej na temat:  Bogdanka Enea giełda papierów wartościowych