Polskie Radio
Section05
Zamek Ujazdowski

"Bizantyjska nostalgia" w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Na wystawie można obejrzeć prace artystów z Polski i Ukrainy

Prace pięćdziesięciu artystów z Polski i Ukrainy, wśród nich m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego oraz Dmytro Hreka, Zinaidy Kubar są prezentowane od soboty na wystawie "Bizantyjska nostalgia" w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie
Zobacz więcej na temat:  wystawa Zamek Ujazdowski SZTUKA KULTURA sztuka współczesna POLSKA społeczeństwo

Dzieciństwo oczami współczesnych artystów. Nowa wystawa w Zamku Ujazdowskim

W niektórych miejscach świat dzieciństwa króluje nie tylko 1 czerwca. Jednym z nich jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie można oglądać wystawę "Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej". Ekspozycja prezentuje rzeczywistość młodych ludzi, nie tylko w bajkowej odsłonie, widzianą oczami artystów.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki wystawa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dzieciństwo

Pałac, szpital, ruina, muzeum – skomplikowane losy Zamku Ujazdowskiego

Położony malowniczo na skarpie wiślanej, w centrum Warszawy, przez blisko 200 lat właściwie nie funkcjonował jako pałac. I można powiedzieć, że zniknął ze świadomości mieszkańców stolicy. Dopiero od niespełna 40 lat odzyskuje należne mu miejsce: jednego z piękniejszych pałaców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski SZTUKA architektura Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa Zamek Ujazdowski Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Dyskusje w CSW Zamek Ujazdowski - aktualne tematy bez cenzury

- W tym cyklu spotykają się środowiska z Polski i Wielkiej Brytanii, kraju, który przez ostatnie 30 lat przeszedł bardzo dużą zmianę kulturową, więc jest multikulturalny. Często to są goście, którzy tam w kręgach intelektualnych, artystycznych zostali poddani procesowi "kanselacji" - tak Agnieszka Kołek, zastępczyni dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, mówiła o dyskusjach prowadzonych pod hasłem "Napięcia kulturowe".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Ujazdowski Dwójka Jakub Kukla dyskusja rozmowa Wielka Brytania

"Symbole zakodowane w istnieniu". Wystawa "Czyszczenie gniazd" Daniela Dąbrowskiego

- Doszukuję się także warstw malarskich w wylinkach, które zrzucają pająki, staram się ułożyć je w abstrakcyjną kompozycję (…) To wykorzystanie materii, jaką dają mi pająki i pracy z nią - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Dąbrowski, autor jednej z ekspozycji w ramach {Project Room}. W audycji gościły także Krystyna Różańska-Gorgolewska, kurator projektu i Agnieszka Topolska, kurator wystawy w SCW Zamek Ujazdowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Współcześni ukraińscy artyści wobec wojny: wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę "Ukraina. Pod innym niebem". To największa dotąd wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, powstałej w reakcji na rosyjską agresję, prezentująca ponad 200 prac 32 artystek i artystów. Działający w różnych mediach twórcy po 24 lutego stanęli przed koniecznością utrwalenia tragicznych wydarzeń. Sztuka prezentowana na wystawie dokumentuje bestialstwo rosyjskiego najeźdźcy i apeluje do sumienia świata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawa Ukraina wojna na Ukrainie Katarzyna Cygler Trójka

Wejście w analogowy świat, czyli wystawa "Warstwy"

W ramach {Project Room} młodzi twórcy dostają szansę, aby zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. O swoim projekcie "Warstwy" opowiedział w Polskim Radiu 24 artysta Konrad Dobrucki, który w swojej pracy posługuje się fotografią analogową. Gościem audycji "Kulturalnie na temat" była też Dagmara Siemińska, specjalistka ds. mediów Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Laureaci wystawy {Project Room} 2021/2022 w CSW Zamek Ujazdowski

- Liczba oddanych głosów to dla mnie bardzo ważny sygnał, że świat sztuki współczesnej to nie jest getto dla ludzi, którzy uznają się za ekspertów w tej dziedzinie. Jest odbiór na zewnątrz, ludzie chcą mieć swój udział w tym, co jest pokazywane i nagradzane - mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch" – spektakl w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audioteatru, widowiska opartego na warstwie dźwiękowej. To próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan. W części czwartej zobaczymy na scenie Joannę Freszel, Marcina Przybylskiego i Alicję Węgorzewską.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zamek Ujazdowski spektakl KULTURA patronat

"Maszyna wpływu": wystawa sztuki, antropologiczne dochodzenie, projekt badawczy

Wystawa pod tytułem "Maszyna wpływu" oferuje przegląd zarówno historycznych, jak i najnowszych dzieł sztuki najważniejszych współczesnych artystów i artystek. Narracja skupia się na zagadnieniach takich jak zaangażowane społecznie praktyki artystyczne, dekolonizacja, media taktyczne czy sztuka społeczeństwa otwartego (Open Society). Wystawa prezentuje obszerne archiwum sieci centrów sztuki, pozwalając na analizę zinstytucjonalizowanych strategii praktyki kuratorskiej we wczesnych latach działania sieci oraz trajektorii jej wpływów, prowadzących do określonych – i nadal aktualnych – rodzajów produkcji kulturalnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wystawa SZTUKA awangarda Zamek Ujazdowski