Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

"Zołza". Premiera debiutanckiego albumu Eweliny Ross

W mediach społecznościowych ma ponad 150 tys. obserwujących. Właśnie wydała debiutancką płytę zatytułowaną "Zołza". Album to zbiór opowieści o skomplikowanych relacjach partnerskich, w których napięcia i konflikty wybrzmiewają poprzez postać tytułowej bohaterki, w którą wciela się artystka. - Chciałabym troszeczkę odczarować tę zołzę, bo my, kobiety, jesteśmy trochę takie zołzy. Istoty skomplikowane, którymi targają emocje. Myślę, że zołza to taka osoba, która z igły potrafi zrobić widły. Która została wiele razy zraniona, ale też sama wbiła szpilę nie raz. Chciałabym, żeby wydźwięk zołzy na moim albumie nie był negatywny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Evelina Ross.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Marcin Wojciechowski MUZYKA Evelina Ross Patrick The Pan

O opiece współdzielonej rozmawiają: dr Honorata Janik–Skowrońska, Aleksandra Dejewska–Wysogrocka i Michał Jasiewicz

Po rozstaniu. Prawo dziecka do matki i ojca. O opiece współdzielonej. Dziecko musi być karmione przez oboje rodziców ich energią, nie tylko pieniędzmi. Nadal jest tak, że w zdecydowanej większości przypadków po rozstaniu rodziców sąd ustala miejsce stałego pobytu dziecka przy matce. Dlaczego ignorowane są prośby ojców o opiekę naprzemienną? 
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko bliskość nałóg alkoholizm alkohol

"Jeżycjada" świętuje 50 lat! Na czym polega fenomen tego cyklu powieściowego?

- To jest wspaniała seria, pełna ciepła i dobra, którego brakuje we współczesnym świecie. Jest to powód, dla którego po te książki sięgają kolejne pokolenia, a ci, którzy je już kiedyś przeczytali, wracają do nich regularnie. Dlatego od 50 lat gromadzi ona wokół siebie czytelników - powiedziała w audycji "Folder ulubione" Aleksandra Biszczad, założycielka Klub fanów "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Marcin Wojciechowski Małgorzata Musierowicz literatura książki KSIĄŻKA KULTURA

Fryderyki. Czy pamiętasz nagrodzonych w kategorii Debiut w latach 90.?

Fryderyki to najważniejsze polskie wyróżnienia muzyczne. Otrzymać taką nagrodę na start, to jak wygrać złoty los na loterii. Kto zgarnął statuetkę w kategorii Debiut w latach 1996-1999? Czy docenieni artyści dobrze wykorzystali swoją szansę? Czy są wciąż aktywni na polskiej scenie?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Kasia Kowalska Justyna Steczkowska Edyta Górniak Anna Maria Jopek Reni Jusis Golec uOrkiestra