Polskie Radio
Section05
faktura

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sprawdź, jak z nimi walczyć

Niemal co 3. przedsiębiorca, który miał w ostatnim półroczu należności przeterminowane o ponad 2 miesiące ocenia, że taka sytuacja jest efektem tego, iż kontrahenci sami nie otrzymują płatności na czas, dlatego opóźniają zapłatę innym. Zadłużenie kumuluje się i przechodzi na następnego przedsiębiorcę. Firmy, które borykają się z zatorami płatniczymi, tracą płynność finansową. Mają też mniejsze możliwości inwestowania w rozwój. Sprawdź, jak chronić przed zatorami płatniczymi swoją firmę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzrost gospodarczy firma zatory płatnicze pieniądze faktura biznes

"Fałszywe faktury na miliony złotych". KAS zatrzymało kolejne osoby

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali kolejne 10 osób w śledztwie dotyczącym grup wystawiających fikcyjne faktury VAT. Łącznie kilka grup wystawiło ponad 900 fałszywych faktur za ponad 22,4 milionów zł. W zatrzymaniu pomogli mazowieccy policjanci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma finanse podatki podatek oszustwo POLSKA pieniądze vat przestępczość prokuratura faktury korupcja przestępczość gospodarcza oszustwa faktura wyłudzenia

Faktury na papierze wciąż dominują. Cyfrowa księgowość staje się jednak coraz popularniejsza

Aż 66 proc. firm w Polsce nadal korzysta z faktur papierowych. Tylko 17 proc. wystawia je jedynie w formie elektronicznej. Z badania dotyczącego stosowania w Polsce faktur wynika również, że po rozwiązania elektroniczne chętniej sięgają firmy generujące najwięcej dokumentów księgowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma faktura cyfryzacja biznesu dokument elektroniczne faktury

Rosną długi firm wobec banków i dostawców. BIG InfoMonitor: przedsiębiorcom znów przybywa wyzwań

Zaległości firm wobec dostawców i banków wzrosły w 2021 r. o ponad 11 proc., do 37,32 mld zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najbardziej zadłużyły się: firmy obsługujące rynek nieruchomości oraz przemysł. Jednak liczba firm niesolidnych płatników w ciągu minionego roku spadła o 9 tys.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA długi firma faktura zatory płatnicze

Zatory płatnicze zmorą polskich przedsiębiorców. Scenariusz na czarną godzinę ma tylko 55 proc. mikrofirm

Brak terminowej zapłaty od kontrahentów jest bolączką blisko 60 proc. przedsiębiorstw; problemy z płatnościami najbardziej dotkliwie odczuwa sektor usług i budownictwa - wynika z badania "Audyt windykacyjny". Odsetek podmiotów dbających o płynność finansową rośnie wraz ze skalą ich działalności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma długi faktura zatory płatnicze

Rozbito gang "handlarzy trumnami". Wystawili fikcyjne faktury na 10 mln złotych

Zatrzymano sześć osób, które miały wystawiać nieprawdziwe faktury VAT na sprzedaż funeraliów, w tym trumien. Zatrzymania w sprawie gangu wyłudzającego zwrot podatku na podstawie sfałszowanych dokumentów dokonali funkcjonariusze CBŚP i śląskich służb skarbowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA CBŚP oszustwo faktura vat Krajowa Administracja Skarbowa pieniądze przestępczość gospodarcza śląskie regiony

Spółka z Grupy Intermarche musi zapłacić zaległości wobec dostawców. UOKiK zakończył postępowanie

UOKiK zobowiązał spółkę SCA PR Polska (Grupa Intermarche) do zmiany praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, oraz do zapłaty zaległości wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Według Urzędu łączna wartość opóźnionych należności w latach 2019-2020 wyniosła kilkaset milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma UOKiK rolnictwo sprzedaż faktura reklamacja opóźnienia płatności

Wkrótce przedawnią się faktury wystawione w 2019 roku. Ostatni moment na działania, by należności nie przepadły

1 stycznia 2022 r. przedawnią się faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe - przypominają eksperci Krajowego Rejestru Długów. Należności nie przepadną, jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste firma długi faktura windykacja

Wielka akcja KAS i CBA przeciwko wyłudzaczom VAT. Wartość fikcyjnych faktur przekracza 1 mld zł

Śledztwo dotyczy wystawiania fałszywych dokumentów w zamian za korzyści majątkowe, a także w celu obniżenia wysokości należności względem Skarbu Państwa. Wystawiane rachunki obejmowały fikcyjne transakcje, dotyczące usług transportowych i budowlanych oraz towarów handlowych. Ustalono około 1000 firm, które brały udział w przestępstwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prokuratura przestępczość przestępczość gospodarcza vat faktury faktura oszustwa oszustwo CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne Krajowa Administracja Skarbowa pieniądze korupcja finanse wyłudzenia podatki podatek VAT podatek