Polskie Radio
Section05
rynek finansowy

GPW ma nowego szefa. Prezes PFR: Tomasz Bardziłowski zna rynek kapitałowy jak mało kto w Polsce

- Tomasz Bardziłowski to bardzo profesjonalna osoba, znająca rynek kapitałowy jak mało kto w Polsce - podkreślił w poniedziałek prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że wraz z nowym szefem GPW wróci debata m.in. czy Giełda powinna być podmiotem komercyjnym, czy infrastrukturalnym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA giełda papierów wartościowych Giełda inwestycje POLSKA finanse rynek finansowy

ART. SPONSOROWANY Bank i Kredyt: Piotr Turek o komunikacyjnej transformacji polskiego banku centralnego

Pandemia, wojna w Ukrainie i związana z nimi niepewność skłoniły bank centralny do zmian w komunikacji. Kluczowy stał się przekaz kształtujący oczekiwania inflacyjne. Z myślą o nowych nieprofesjonalnych odbiorcach, których grono w latach 2020-2023 poszerzało się, podjęto strategiczną decyzję o uproszczeniu przekazu – pisze na łamach „BiK” dr Piotr Turek, dyrektor Departamentu Komunikacji NBP i Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA media społecznościowe internet nowe technologie komunikacja bezrobocie inflacja wzrost gospodarczy NBP bank centralny rynek finansowy

Europejski rynek pierwotnych ofert publicznych w III kwartale. PwC: w Polsce zadebiutowały trzy nowe spółki

Europejski rynek pierwotnych ofert publicznych (IPO) jest wciąż słaby, ale kilka znaczących ofert oraz wzrost liczby giełdowych debiutów dają powody do lekkiego optymizmu - ocenia firma doradcza PwC w cyklicznym raporcie IPO Watch. Na GPW w trzecim kwartale tego roku zadebiutowały trzy spółki. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw Giełda debiuty giełdowe rynek finansowy społeczeństwo POLSKA PwC

ART. SPONSOROWANY Edukacja finansowa - dla kogo i po co?

Wiedza finansowa potrzebna jest niemal każdemu i prawie w każdym wieku. Dzięki posiadanym kompetencjom finansowym możemy podejmować racjonalne decyzje finansowe unikając kłopotów wynikających z niewiedzy. Z edukacją finansową spotykamy się już w domu rodzinnym i w szkole, ale ważną rolę w jej propagowaniu pełnią także liczne organizacje pozarządowe, w tym Fundacja GPW.
Zobacz więcej na temat:  Giełda rynek finansowy inwestycje oszczędzanie edukacja finanse

ART. SPONSOROWANY ETF-y na GPW

ETF jest uniwersalnym instrumentem finansowym, który może być wykorzystywany zarówno przez indywidualnych jak i instytucjonalnych inwestorów. Daje on szansę na łatwą ekspozycję na cały rynek, umożliwiając udział w zmianach cen wybranego indeksu w sposób pasywny i przy zachowaniu najniższych kosztów. Na czym dokładnie polega ten instrument, jaka jest jego specyfika oraz dlaczego tak wielu inwestorów posiada ETF-y w swoich portfelach?
Zobacz więcej na temat:  Giełda rynek finansowy inwestycje

ART. SPONSOROWANY Od oszczędzania do inwestowania

Aby zadbać o swoje „zdrowie finansowe” należy rozważyć zarówno oszczędzanie, tj. odkładanie nadwyżek pieniężnych oraz przechowywanie ich w bezpieczny sposób, jak i inwestowanie wolnych środków. Jakie są różnice między jednym, a drugim oraz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę kiedy rozważamy inwestowanie pieniędzy omówimy w odcinku pt. „Od oszczędzania do inwestowania”.
Zobacz więcej na temat:  Giełda oszczędzanie rynek finansowy

CIECH wkrótce zniknie z GPW? Znamy powody decyzji KI Chemistry

Po latach zawirowań i niejasności spółka KI Chemistry, właściciel 51 proc. akcji Ciechu, ogłosiła wezwanie do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji firmy. To ważne wydarzenie dla rynku kapitałowego i ważna część historii polskiej prywatyzacji. Przez wiele dekad Ciech był głównym pośrednikiem w imporcie rosyjskiej ropy naftowej do Polski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA CIECH giełda papierów wartościowych rynek finansowy produkcja przemysłowa

ART. SPONSOROWANY Czy mogę u Państwa kupić akcje? Czyli najczęściej zadawane pytania przez inwestorów indywidualnych.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie mieści się przy ulicy Książęcej 4. Wstęp do budynku ma każdy. Można tu zrobić pamiątkowe zdjęcie z rzeźbą byka – symbolem giełdowej hossy lub też zobaczyć giełdowy parkiet oraz znajdujący się w Sali Notowań dzwon, który oznajmia początek i koniec sesji. Jednak aby kupić czy sprzedać akcje, należy się udać zupełnie gdzie indziej i to wcale nie na Giełdę. Jaką zatem rolę pełni giełda i dlaczego jest nazywana „sercem polskiego rynku kapitałowego”?
Zobacz więcej na temat:  giełda papierów wartościowych inwestycje rynek finansowy ekonomia GOSPODARKA