Polskie Radio
Section05
rynek finansowy

ART. SPONSOROWANY Czy mogę u Państwa kupić akcje? Czyli najczęściej zadawane pytania przez inwestorów indywidualnych.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie mieści się przy ulicy Książęcej 4. Wstęp do budynku ma każdy. Można tu zrobić pamiątkowe zdjęcie z rzeźbą byka – symbolem giełdowej hossy lub też zobaczyć giełdowy parkiet oraz znajdujący się w Sali Notowań dzwon, który oznajmia początek i koniec sesji. Jednak aby kupić czy sprzedać akcje, należy się udać zupełnie gdzie indziej i to wcale nie na Giełdę. Jaką zatem rolę pełni giełda i dlaczego jest nazywana „sercem polskiego rynku kapitałowego”?
Zobacz więcej na temat:  giełda papierów wartościowych inwestycje rynek finansowy ekonomia GOSPODARKA

"Czarne łabędzie" nie zaszkodziły warszawskiej giełdzie. GPW zwiększa przychody

- Wyniki finansowe Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie za II kwartał 2022 r., biorąc pod uwagę wyjątkowo trudną sytuację makroekonomiczną, pozostają na solidnym poziomie. W 2021 r. Grupa Kapitałowa GPW zanotowała wzrost przychodów, który pozwolił na wypłatę dywidendy akcjonariuszom na poziomie 2,74 zł za akcję - o 14 groszy więcej niż pierwotnie zakładano w polityce dywidendowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA giełda papierów wartościowych gpw wyniki finansowe rynek finansowy

ART. SPONSOROWANY Wejście na giełdę z perspektywy spółki

Giełdy papierów wartościowych na całym świecie kojarzą się przede wszystkim z kupowaniem i sprzedawaniem akcji, z hossą i bessą, ze spekulacją akcjami. Warto jednak wiedzieć, że podstawową rolą giełdy - i to do tego została stworzona - jest pozyskiwanie kapitału dla spółek, które następnie są na niej notowane. Dlaczego i kiedy spółki decydują się wejść na giełdę? Jak wygląda ich droga po kapitał?
Zobacz więcej na temat:  giełda papierów wartościowych inwestycje rynek finansowy ekonomia GOSPODARKA

ART. SPONSOROWANY GPW Private Market – rynek sztuki w nowym wydaniu

Warszawska giełda chce wspierać rozwój rynku sztuki, a jednocześnie sprawić, aby dostęp do niego był bardziej demokratyczny. Dzięki nowej inicjatywie GPW, każdy będzie mógł stać się kolekcjonerem i potencjalnie na tym w przyszłości zarobić. Prawo do części dzieła sztuki będzie potwierdzał token, zapisany w technologii blockchain.
Zobacz więcej na temat:  giełda papierów wartościowych inwestycje rynek finansowy ekonomia GOSPODARKA

Rosja - mimo wielkich rezerw - może zbankrutować. "To szokujące, jak szybko upada taki silny kraj"

Po raz pierwszy od ponad 20 lat analitycy dopuszczają scenariusz, w którym Rosja, mimo wielkich rezerw, bankrutuje. Stał się on możliwy po sankcjach nałożonych na rosyjski bank centralny - informuje "Rzeczpospolita". Nad krajem wisi widmo odcięcia części banków od systemu SWIFT, co zapowiedziały Komisja Europejska i USA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja bankructwo wojna 2022 rynek finansowy banki kurs walut rubel

Czy w roku 2022 zmniejszy się zdolność Polaków do brania kredytów na mieszkania? Znamy opinię analityków

Wyższe raty i niższa zdolność kredytowa, ale z drugiej strony dobra sytuacja na rynku pracy i program kredytów bez wkładu własnego z Polskiego Ładu. Wszystkie te elementy zdominują rynek mieszkaniowy w roku 2022, jak wynika z analizy HRE Investments.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania kredyt hipoteczny zdolność kredytowa banki inwestycje deweloper budownictwo rynek finansowy