Polskie Radio
Section05
zdolność kredytowa

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. BIK opublikował nowe dane

W marcu tego roku w porównaniu z marcem 2021 odnotowano bardzo duży spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych - o 27,2 proc. Również w ujęciu wartościowym dynamika jest ujemna (-18,2 proc.). Jednak w lutym liczba wnioskujących gwałtownie wzrosła i w marcu banki udzieliły o 21,1 proc. więcej takich kredytów w stosunku do poprzedniego miesiąca - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy BIK banki zdolność kredytowa stopy procentowe

Podwyżki stóp procentowych ograniczą zdolność kredytową Polaków. Analityk: sankcje na Rosję wpływają na inflację

- Wzrost oprocentowania kredytów o 5 pkt. proc. nie jest wykluczony, biorąc pod uwagę ok. 10 proc. inflację - uważa analityk Biura Maklerskiego mBanku Rafał Sadoch. Odniósł się w ten sposób do apelu Komisji Nadzoru Finansowego, która zaleciła bankom wyliczanie zdolności kredytowej, biorąc pod uwagę wzrost stóp procentowych o ok. 5 pkt. od obecnego poziomu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe kredyt hipoteczny kredyt konsumencki banki zdolność kredytowa finanse osobiste

Czy w roku 2022 zmniejszy się zdolność Polaków do brania kredytów na mieszkania? Znamy opinię analityków

Wyższe raty i niższa zdolność kredytowa, ale z drugiej strony dobra sytuacja na rynku pracy i program kredytów bez wkładu własnego z Polskiego Ładu. Wszystkie te elementy zdominują rynek mieszkaniowy w roku 2022, jak wynika z analizy HRE Investments.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania kredyt hipoteczny zdolność kredytowa banki inwestycje deweloper budownictwo rynek finansowy