Po co nam gluten? Czy każdy może być na "diecie bezglutenowej"?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:18
Wysypka, bóle stawów i mięśni - to tylko niektóre z objawów uczulenia na gluten. W ofercie wielu restauracji coraz częściej dostępne są potrawy niezawierające tego składnika. To realna potrzeba czy zwykła moda?  
Audio
  • Dieta bezglutenowa - moda, czy konieczność? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Pixabay

W ofertach sklepów znajdziemy szeroki wybór produktów bez glutenu. Nawet w parafiach w ofercie – poza zwykłymi, znajdziemy także opłatki bezglutenowe.

- Dieta bezglutenowa w pewnym momencie stała się modna, co nie jest do końca dobre, bo dla niektórych jest moda na dietę podważa jej wiarygodność - komentowała dietetyk Monika Wodyczko. - Dysponujemy coraz lepszą diagnostyką, z której pomocą, jesteśmy w stanie wykryć większą ilość nietolerancji i alergii. 2 procent osób cierpiących na celiakię to pacjenci zdiagnozowani. Nie wiemy jak procent nieprzebadanych może mieć problem z nietolerancją glutenu - wyjaśniała.

A objawy tej choroby mogą być bardzo różne. Często nie ujawniają się od razu, lecz po wielu latach. Mogą prowadzić do chorób z autoagresji (autoimmunologiczne). To sytuacja, w której nasz organizm sam siebie atakuje. - Do tej grupy chorób należą m.in. hashimoto, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, których wspólnym mianownikiem może być niezdiagnozowana celiakia - mówiła dietetyk. 

Jak rozpoznać objawy i radzić sobie z chorobą? Na ten temat rozmawialiśmy z osobą cierpiącą na celiakię  Katarzyną Czarnecką. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Gość: Monika Wodyczko (dietetyk), Katarzyna Czarnecka (choruje na celiakię)

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 15.15

ac


Czytaj także

Dlaczego rezygnujemy z mięsa?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 17:20
Dla młodych Polaków dieta bezmięsna okazuje się coraz bardziej atrakcyjna. - To pozytywny trend, co do którego medycyna nie ma zastrzeżeń, bo różne badania pokazują, że jesteśmy dzięki temu zdrowsi - przekonuje lekarz rodzinny Michał Sutkowski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jak temu zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 14:24
Czy wizyty w sieciach fast food powinny zniknąć z harmonogramu wycieczek przedszkolnych i szkolnych? Takie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia francuska. Tu się nie je, tylko celebruje posiłek

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 18:00
We Francji potrawy są lekkie, smaki delikatne, kucharz jest organizatorem najważniejszych punktów dnia, a biesiadnik... nie je, tylko celebruje posiłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w Polsce działa profilaktyka antyalkoholowa?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:40
- Cena, dostępność i reklama ciągle generują to straszne picie w Polsce - mówi Bogdan Urban, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Związków i Stowarzyszeń Abstynenckich. - Jeśli tego nie zmienimy, to każda profilaktyka będzie drogą donikąd - ostrzega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zmieniaj dietę, nie klimat" - jak ratować Ziemię rezygnując z mięsa?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 11:42
Nie tylko samochody czy fabryki zatruwają Ziemię. Bardzo podobny efekt mają przemysłowe hodowle zwierząt. Dlatego nasza świadoma decyzja o przejściu na wegetarianizm bądź weganizm może przyczynić się do ochrony środowiska.
rozwiń zwiń