Polskie Radio
Section05

11 września 2001 roku

17 lat po zamachach na WTC. Czy wojna z terroryzmem jest wygrana?

17 lat temu, 11 września 2001 roku, doszło do największego w dziejach zamachu terrorystycznego. Członkowie z Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center na Manhattanie w Nowym Jorku, a jeden spadł na gmach Pentagonu w Arlington w stanie Wirginia. Czwarta maszyna, która prawdopodobnie miała trafić w Biały Dom, rozbiła się w Pensylwanii. Gościem Polskiego Radia 24 w audycji Świat w Powiększeniu był Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  WTC Osama bin Laden Ameryka Północna terroryzm

Konsekwencje ataku na World Trade Center

To wydarzenie odmieniło nie tylko Stany Zjednoczone, ale także cały świat. Jego skutki miały i nadal mają wpływ na to, co dzieje się obecnie w Europie, a przede wszystkim na Bliskim Wschodzie. Dziś mija 15 lat od ataku na World Trade Center. O tym, jakie były konsekwencje zamachów z 11 września 2001 roku mówił w magazynie Świat w powiększeniu m.in. Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Onyszkiewicz Nowy Jork Roman Rewald terroryzm USA WTC zamach

15. rocznica zamachu na World Trade Center

W tym roku mija 15 lat od wydarzenia, które wstrząsnęło całym światem. 11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy porwali w USA 4 samoloty, by dokonać zamachów terrorystycznych. W wyniku ataku zginęło prawie 3 tysiące osób. Przy okazji kolejnej rocznicy wydarzenia rozmawialiśmy o tym, jak bardzo zbrutalizował się świat po tym zamachu oraz jak bardzo konflikty lokalne wykroczyły poza swoje granice i rozlały się na cały świat.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm USA WTC zamach