Polskie Radio
Section05
11 września 2001 roku

"Prawdziwe poczucie jedności narodowej". W USA oddano hołd ofiarom z 11 września

Stany Zjednoczone oddały hołd ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września. Uczestnicy ceremonii przypominali ofiarność ratowników oraz jedność, jaka zapanowała w Ameryce po zamachach. Prezydent Joe Biden odwiedził wszystkie trzy miejsca tragedii sprzed 20 lat. W obchodach wzięło także udział czterech byłych prezydentów USA.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm pamięć Nowy Jork Joe Biden Donald Trump George Bush ŚWIAT Ameryka Marek Wałkuski

20. rocznica ataków z 11 września. NATO upamiętniło ofiary zamachu

Minutą ciszą dyplomaci i wojskowi w kwaterze głównej NATO w Brukseli uczcili pamięć prawie trzech tysięcy ofiar ataków z 11 września na Stany Zjednoczone. 20 lat temu samoloty porwane przez terrorystów z Al-Kaidy uderzyły w bliźniacze wieże Światowego Centrum Handlu w Nowym Jorku. Później maszyny spadły na Waszyngton i Pensylwanię.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Bruksela Belgia NATO

Polka 11 września pracowała na 82. piętrze World Trade Center. "Zastanawiałam się, jak umrę"

Kiedy w WTC uderzył samolot, Leokadia Głogowski pracowała na 82. piętrze budynku. Polka wspomina, że zobaczyła kłęby dymu na korytarzu i była przekonana, że umrze. Nagle jednak przypomniała sobie, że jej rodzina w Polsce bierze właśnie udział w nabożeństwie w jej intencji. Uznała, że to nie może być przypadek i zaczęła uciekać.
Zobacz więcej na temat:  atak terrorystyczny Nowy Jork

Amerykanie oddają hołd poległym 11 września. Joe Biden i byli prezydenci USA przemówią do zgromadzonych

Główne obchody 20. rocznicy zamachów odbywają się w Nowym Jorku, Waszyngtonie oraz w Pensylwanii, gdzie spadł czwarty z porwanych samolotów. Joe Biden odwiedzi wszystkie trzy miejsca. W uroczystościach będą też uczestniczyć byli prezydenci USA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT terroryzm atak terrorystyczny rocznica USA Ameryka Stany Zjednoczone WTC Joe Biden Barack Obama Donald Trump George Bush Marek Wałkuski

Prof. Reginia-Zacharski: zdaniem niektórych 11 września 2001 r. skończył się XX wiek

- 11 września przyspieszył bardzo intensywnie proces rekonfiguracji międzynarodowej architektury bezpieczeństwa, w jakimś wymiarze - ładu międzynarodowego. Rzeczywiście było to wydarzenie przełomowe, punkt zwrotny w dziejach XXI wieku, niektórzy nawet powiedzieliby, że 11 września w istocie zakończył wiek XX - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. Gośćmi audycji byli także prof. Waldemar Paruch z UMCS-u oraz prof. Mieczysław Ryba z KUL-u.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz prof. Mieczysław Ryba ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone WTC terroryzm