Polskie Radio
Section05
11 września 2001 roku

TYLKO U NAS "Zdaliśmy sobie wtedy sprawę, jak ważne jest nasze życie". Polka wspomina zamach z 11 września na WTC

Stany Zjednoczone przygotowują się do obchodów rocznicy zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Główne uroczystości odbędą się jutro w Nowym Jorku przy pomniku ofiar zamachów. Wśród uczestników tragicznych zdarzeń sprzed 20 lat była także mieszkająca w USA Polka – pani Leokadia Głogowska, która w momencie ataków znajdowała się na 82 piętrze północnej wieży World Trade Center.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka zamach terroryzm Nowy Jork WTC

W sobotę mija 20 lat od ataku na WTC. "11 września jest historią drobnych decyzji"

Nowy Jork przygotowuje się do uroczystości związanych z 20. rocznicą ataków terrorystycznych na World Trade Center. W sobotę miną dwie dekady od czasu, gdy porwane przez Al Kaidę samoloty wbiły się w wieże najwyższych budynków w mieście. Autor książki Garret Graff podkreślił, że historia 11 września jest historią drobnych decyzji, które zaważyły o życiu lub śmierci wielu ludzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Nowy Jork WTC zamach atak terrorystyczny terroryzm

20 lat od zamachu na World Trade Center. Iwo Bender: wojna w Afganistanie była tego skutkiem

- Nie tylko trwająca 20 lat wojna w Afganistanie była potężnym skutkiem tego, co się stało. Również w Stanach Zjednoczonych stało się coś bardzo ważnego, mianowicie młodzi Amerykanie masowo wstępowali do wojska - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Iwo Bender, dziennikarz z Eternal Word Television Network Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Afganistan terroryzm atak terrorystyczny WTC Osama bin Laden Ameryka

Wycofanie wojsk z Afganistanu. Gen. Polko: należało skupić się na budowaniu alternatyw, a nie potyczkach militarnych

- Trzeba przede wszystkim słuchać tego, co chce lokalna ludność i w dużo większym stopniu należało się skoncentrować na budowaniu alternatywy i zwalczaniu analfabetyzmu niż na potyczkach militarnych, z których wychodziliśmy zwycięsko, ale pokoju nie da się zbudować na bagnetach - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca GROM.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan wojsko bezpieczeństwo NATO Stany Zjednoczone terroryzm ŚWIAT Azja Polskie Radio 24

Postać Donalda Rumsfelda. Mateusz Piotrowski: możemy jeszcze zobaczyć kontynuację jego polityki

- Amerykanie mogą jeszcze wrócić do Iraku i Afganistanu szybciej, niż się wydaje, więc kontynuację polityki Rumsfelda możemy zobaczyć. Ciężko jest jednoznacznie ocenić dziedzictwo tego polityka. Straty, jakie poniosły Stany Zjednoczone, nie tylko materialne, ale i w ludziach, są czymś, co ciężko wymazać z kart historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski, amerykanista PISM.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Irak Afganistan polityka terroryzm bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka USA Polskie Radio 24

19. rocznica zamachów z 11 września. Prof. Lewicki: USA przez moment były słabe, już nie są

- Ameryka pamięta 11 września, ale nie została osłabiona tym atakiem. Przez moment może była, ale już nie jest - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. 11 września 2001 roku, w najtragiczniejszych atakach terrorystycznych w historii USA, w Nowym Jorku, pod Waszyngtonem i w Shanksville w Pensylwanii zginęło prawie 3 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  USA terroryzm

"Ameryka zawsze wstaje, jest dumna i walczy". Donald Trump upamiętnił ofiary zamachów z 11 września

Prezydent USA Donald Trump w piątek w Shanksville w Pensylwanii oddał hołd Amerykanom, którzy zginęli w zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W miejscu pamięci - wraz z małżonką Melanią Trump - złożył wieniec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA WTC Donald Trump terroryzm atak terrorystyczny Nowy Jork Manhattan Pentagon Pensylwania samolot samoloty Al Kaida

USA: obchody 19. rocznicy zamachów z 11 września

Główna ceremonia związana z 19. rocznicą ataków terrorystycznych z 11 września odbędzie się tradycyjnie przed pomnikiem upamiętniającym zamachy na World Trade Center w Nowym Jorku. Weźmie w niej udział wiceprezydent USA Mike Pence oraz kandydat demokratów na prezydenta Joe Biden. Prezydent Donald Trump wraz z Pierwszą Damą uda się do Shanksville w Pensylwanii, gdzie spadł jeden z porwanych samolotów. Kandydat demokratów przybędzie do Shanksville po południu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA terroryzm Stany Zjednoczone Państwo Islamskie Nowy Jork Donald Trump