Polskie Radio
Section05

Od dziś zaczyna obowiązywać system kaucyjny w Polsce. Ile wynosi kaucja za butelki i puszki?

Od 1 października wchodzi w życie system kaucyjny w Polsce. Przy zakupie plastikowej butelki, metalowej puszki czy szklanej butelki doliczana będzie kaucja, którą będzie można odzyskać. System kaucyjny będzie wprowadzany stopniowo, w pierwszych miesiącach na półkach sklepowych znajdą się obok siebie opakowania zwrotne i wyprodukowane wcześniej butelki czy puszki bez znaku kaucji. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i jak przygotować się na nowe zasady.
Zobacz więcej na temat:  kaucja plastik metal Ministerstwo Klimatu i Środowiska recykling butelkomat

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Orzechy i orzeszki od strony językowej

Rozmowy M. Tułowieckiej i dr A. Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić. Tym razem o orzechach i orzeszkach. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Międzynarodowy Dzień Muzyki

W Międzynarodowym Dniu Muzyki, obchodzonym na całym świecie 1 października, porozmawiamy o podcaście "Anatomia opery" dla tych, którzy kochają operę lub dopiero chcą ją odkryć. Jakie sekrety kryją najsłynniejsze opery? Co sprawia, że niektóre arie zapierają nam dech w piersiach? Jakie historie i dramaty stoją za ich powstaniem? Goście: Agata Kwiecińska - dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia oraz Adam Banaszak - dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek

Warszawa w sercu, serce w Warszawie czyli zamurowane serca w stolicy. Perełki Warszawy 2025

Dziś brzmi to dość makabrycznie ale jeszcze nie tak dawno nikt nie widział w tym nic dziwnego. Im ktoś był bardziej znany tym większa szansa, że jego serce mogło być po śmierci wyjęte z ciała i… zamurowane w publicznie dostępnym miejscu! Sobieski, Kościuszko, Chopin, Reymont a nawet pewna zapomniana choć ważna królowa dzięki, której pijemy herbatę. I nie chodzi tylko o serca bo bywało, że wyciągano też inne organy. Konkurs Perełki Warszawy 2025. Podróże Czejarka nr 224.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka podróże

Nowa lista leków refundowanych od 1 października. Na niej m.in.: Ryeqo i Hemlibra (emicizumab)

Na nowej liście refundacyjnej, która obowiązuje od 1 października 2025 r., jest 50 nowych terapii: 22 onkologiczne i 28 nieonkologicznych. Refundowany będzie m.in. pierwszy trójskładnikowy lek na endometriozę. Ponadto, od 1 października refundowana jest druga szczepionka RSV dla seniorów. Zniesione zostały również ograniczenia wiekowe na lek dla dzieci chorych na hemofilię.
Zobacz więcej na temat:  leki refundowane leki Ministerstwo Zdrowia

Po co nam studia, które nic nie dają?

Młodzi coraz rzadziej decydują się iść na studia - wolą szukać własnej drogi, która szybciej da im konkrety: pracę, doświadczenie, rozwój. Dlaczego maturzyści nie chcą studiować a studenci rzucają studia? Niemal 70 uczelni mierzy się z drop-outem. Jakie są wiarygodne dane? Może młodzi ludzie jednak chcą studiować, choć mają nieco inne podejście niż starsze pokolenia? W jakim stopniu oczekiwania młodych są rzeczywiście dostosowane do rynku pracy i gdzie pojawiają się rozbieżności? Jak rozpoznać dezinformację, gdy młodzi słyszą od rówieśników, mediów czy w reklamach, że "bez studiów nic nie osiągniesz"? Jak media społecznościowe, mogą wpływać na kwestie dotyczące trudności w znalezieniu oczekiwanej pracy? Goście: Marta Barcicka - ekspert ds. HR, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu - Igor Demianiuk, student i pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Mateusz Nesterowicz - rzecznik prasowy Niezależnego Zrzeszenia Studentów.  Beata Grzelak, kierowniczka Centrum Doradztwa Zawodowego, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Anatomia opery. "Carmen" – najsłynniejsza opera świata

Fragmenty z tej opery zna każdy, nawet jeśli o tym nie wie. Świetnymi muzycznymi pomysłami, które Georges Bizet zawarł w swoim ostatnim dziele scenicznym, można obdzielić kilka tytułów. Paradoksalnie jednak kompozytorowi nie było dane cieszyć się wielkim sukcesem opowieści o Carmen. W podcaście wykorzystano fragmenty następujących nagrań: Georges Bizet "Carmen" - Magdalena Kožená (Carmen), Jonas Kaufmann (Don José), Genia Kühmeier (Micaëla), Kostas Smoriginas (Escamillo), Christian van Horn (Zuniga), Andrè Schuen (Moralès), Christina Landshammer (Frasquita), Rachel Frenkel (Mercédès), Jean-Paul Fouchécourt (Remendado) i Simone del Savio (Dancairo); Chor der Deutschen Staatsoper Berlin i Berliner Philharmoniker, dyr. Sir Simon Rattle.
Zobacz więcej na temat:  Adam Banaszak Agata Kwiecińska opera podcast Georges Bizet Carmen

Finansowa Ekstraklasa. Ligę wygrywają piłkarze czy kasa?

Sezon 2024/2025 przejdzie do historii polskiej piłki klubowej. Po raz pierwszy łączne przychody 18 zespołów Ekstraklasy przekroczyły astronomiczną barierę 1,27 miliarda złotych. Czy w lidze rządziły właśnie pieniądze, czy też może głównym rozgrywającym była sportowa nieprzewidywalność? Przeanalizowaliśmy dokładnie finanse wszystkich klubów, żeby odpowiedzieć na to pytanie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Piłka nożna Ekstraklasa pieniądze Legia Warszawa Lech Poznań Jagiellonia Białystok Pogoń Szczecin Raków Częstochowa

"Gadający z łosiami" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Pełny wyjątkowych dźwięków reportaż o relacji z naturą, o świecie łosi i ciszy. Żeby zobaczyć łosie, trzeba wstać o świcie, znać teren i zachowywać się tak, by nie zakłócić rytmu przyrody. Piotr Dembowski, pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego, zna ten świat od dziecka. Nie tylko potrafi je wypatrzyć, ale także… z nimi rozmawiać. Dawniej fotografował dziką przyrodę, dziś wabi łosie głosem, który rozpoznają. "Jak jeszcze fotografowałem dziką przyrodę, nigdy nie robiłem zdjęć łosi na bukowisku, dlatego, że bukowisko znajduje się w krzakach. Ale nauczyłem się je wabić, osłuchałem się z nimi i od tego czasu nie ma problemu. Fotografię rzuciłem, ale umiejętność wabienia nadal bardzo mi się przydaje" - opowiada bohater reportażu.
Zobacz więcej na temat: 

"Nysa - rok od powodzi" - reportaż Hanny Dołęgowskiej

Marian Molenda, rzeźbiarz z Nysy, wystawił swoje prace nad rzeką, gdzie wieczorami, podświetlone, tworzyły magiczny pejzaż. W powodzi w 2024 roku część z nich została porwana przez wodę. „Moje rzeźby pływały jak żagle” – wspomina artysta, który nie skupia się na stratach, lecz na ludziach. Jego nowy projekt będzie hołdem dla tych, którzy ratowali miasto. Poetka Małgorzata Bobak-Końcowa nazwała rzeźby „aniołami apokalipsy” i dzieli się refleksją o tym, jak powódź zmieniła Nysę i jej mieszkańców. Czy po roku wrócił spokój?
Zobacz więcej na temat: