Polskie Radio

Audycje wyjazdowe i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 19:00
Zwiedzimy Toruń, gdzie będziemy w Muzeum Toruńskiego Piernika, Domu Mikołaja Kopernika i Twierdzy Toruń. Opowiemy historię i legendy tego miasta. Będą także relacje z objętych patronatem Czwórki -  kultowych zawodów snowboardowych Oscyp Snowboard Contest, odbywających się w Białce. Wieczorem zapraszamy na "Rigoletto" Giuseppe Verdiego - transmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.  
Audycje wyjazdowe i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na sobotę
Audycje wyjazdowe i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na sobotęFoto: Unsplash/Amr Taha™
logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek

Miejsce nadawania: Muzeum Toruńskiego Piernika - Muzeum Okręgowe w Toruniu, ul. Strumykowa 4.

Muzeum Toruńskiego Piernika, to miejsce łączące tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. Pofabryczny budynek piernikarskiej firmy Gustava Weesego został zmodernizowany i przekształcony w pełną atrakcyjnych rozwiązań ekspozycję. Będziemy w Muzeum Historii Torunia, które znajduje się w czternastowiecznym budynku nazywanym obecnie Domem Eskenów, a także w Domu Mikołaja Kopernika. Toruńskie dzieje Mikołaja Kopernika i jego rodziny, miejsca, w których żył i uczył się młody astronom, a także losy jego najbliższych. Opowiemy o Twierdzy Toruń - dawnych Koszarach Bramy Chełmińskiej i gotyckim Ratuszu Staromiejskim. Nie zabraknie toruńskie legend. Opowiemy o Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika Wizyta i będziemy w Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium Toruń.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" / Wokół sytuacji na Ukrainie - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

O tym porozmawiają: Marcin Przydacz - wiceminister spraw zagranicznych, Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie (dawniejsza: Akademia Obrony Narodowej)

17.05 - "Moja lista przebojów" - Zbigniew Zegler

W audycji 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia - prezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Zapraszamy w każdą sobotę od godziny 17.00. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.

logo

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

Irena Wieniawska (Lady Dean Paul) pieśni do słów Paula Verlaine’a, wyk; Barbara Kinga Majewska - sopran, Emilia Sitarz - fortepian; Roman Padlewski II Kwartet smyczkowy, wyk. Kwartet Śląski; Sławomir Kupczak 4 Tańce z przygrywką, wyk. Rafał Łuc - akordeon; Mateusz Ryczek Koncert wiolonczelowy Phantoms, wyk. Tomasz Skweres - wiolonczela, Orkiestra Muzyki Nowej, dyr. Szymon Bywalec; Benedykt Konowalski Apage satanas, Halucynacje, wyk. Kwintet instrumentów dętych blaszanych Filharmonii Narodowej; Mieczysław Karłowicz Serenada na samyczki, wyk. Orkiestra kameralna Filharmonii Płockiej, dyr. Jakub Chrenowicz; Tomasz Sikorski Sonata, wyk. Kamil Borkowski - fortepian; Cezary Duchnowski acc++ca, wyk. Rafał Łuc - akordeon, Cezary Duchnowski - elektronika; Karol Kurpiński Uwertura do opery Jadwiga królowa Polski, wyk. Orkiestra filharmonii Płockiej, dyr. Jakub Chrenowicz; Mieczysław Wajnberg V Sonata, wyk. Michał Kowalczyk- skrzypce, Dagmara Niedziela - fortepian; Paweł Hendrich Accant , wyk Rafał Łuc- akordeon, Paweł Hendrich - komputer; Edward Sielicki Signs of Life, wyk. Alina Mleczk – saksofon sopranowy, Jarosław Malanowicz - organy; Felicjan Szopski Z marzeń moich - pieśni do słów Kazimiery Zawistowskiej; wyk. Agnieszka Niewiadomska - sopran, Szymon Blaszyński - fortepian; Zygmunt Stojowski I Koncert fortepianowy fis-moll op.3, wyk. Marek Szlezer - fortepian, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, dyr. Marek Wroniszewski; Muzyka Jakuba Sowy i Krzysztofa Klabona, wyk. Zespół Ars Nova, kier. Jacek Urbaniak; Ignacy Jan Paderewski suita g-moll na orkiestrę smyczkową, wyk. Płocka Orkiestra Symfoniczna, dyr. Marek Wroniszewski; Piotr Maszyński Dzwonki polne - cykl pieśni op.41, wyk. Lilianna Zalesińska - mezzosopran, Jolanta Pszczółkowska-Pawlik - fortepiano.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek 

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki 

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Marii Ciunelis - prowadzi Robert Mazurek

Stwierdzenie, że jest aktorką teatralną byłoby nie do końca precyzyjne. Właściwie należałoby powiedzieć, że od kilku dziesięcioleci jest aktorką Teatru Ateneum. Gościem w audycji będzie aktorka, scenarzystka i reżyserka - Maria Ciunelis.

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

Bach Das Wohltemperierte Klavier I cz.2

1722-2022

goście: Paweł Bagnowski & Marcin Zgliński. 

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Zofia Posmysz - prow. Monika Zając, Jakub Kukla

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Olgi Pasiecznik, Barbary Kingi Majewskiej i Doroty Kozińskiej 

Henry Purcell - Król Artur, czyli Mężny Brytyjczyk​.

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Transmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Giuseppe Verdi Rigoletto – opera w 3 aktach do libretta Francesca Marii Piave wg. Victora Hugo, wyk: Quinn Kelsey – baryton, Rigoletto, Piotr Beczała – tenor, książę Mantui, Rosa Feola – sopran, Gilda, Varduhi Abrahamyan – kontralt, Maddalena, Andrea Mastroni – bas, Sparafucile, Eva Gigliotti – mezzosopran, Giovanna, Sylvia D’Eramo – mezzosopran, hrabina Ceprano, Christopher Job – bas, hrabia Ceprano, Craig Colclough – baryton, hrabia Monterone, Chór i Orkiestra Metropolitan Opera, dyr. Daniele Rustioni

22.00-22.30 - "Miejscówka z Dwójką" / Erlendis Quartet

W naszym artystycznym życiu sporo się wydarzyło, tym milej, że będziemy mogli ponownie spotkać się z Państwem w eterze, żeby nadrobić zaległości - zapowiadają artyści. Na to spotkanie wybraliśmy utwory, które będą miały swoją premierową rejestrację. Jedynym wyjątkiem od tej reguły, będzie utwór otwierający koncert: kompozycja geniusza z Salzburga, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Divertimento D-dur KV 136. Twórczość Mozarta stała się bardzo bliska sercu wszystkich członków zespołu już w toku naszej edukacji. Mieliśmy szczęście pracować  z wybitnymi interpretatorami jego muzyki, co zaowocowało wspólną fascynacją jego utworami. Z biegiem lat nasza pasja, związana z muzyką Mozarta nie słabnie, wciąż odkrywamy nowe, muzyczne niespodzianki, które niosą ze sobą jego utwory. Wśród naszych aranżacji W.A. Mozarta na kwartet gitarowy mamy już dwie kompozycje: Kwartet Fletowy D-dur KV 285 oraz wspomniane Divertimento. Ta lista z pewnością się wydłuży w kolejnych latach.

Kolejnym punktem programu będą aranżacje miniatur fortepianowych epoki romantyzmu. Jako pierwsza zabrzmi kompozycja Ignacego Jana Paderewskiego – męża stanu, wybitnego pianisty i kompozytora oraz patrona uczelni (Akademii Muzycznej w Poznaniu), w której założono Erlendis Quartet w 2013 r. Aranżacja Nokturnu B-dur op. 16 nr 4. powstała na potrzeby występu na Międzynarodowym Festiwalu Paderewskiego w Warszawie, jednak od czasu powstania aranżacji utwór przyjął się w repertuarze koncertowym. Kompozycja Paderewskiego jest dobrze znana miłośnikom muzyki fortepianowej, stąd mamy nadzieję, że gitarowa interpretacja – wzbogacona o bogatą kolorystykę dźwiękową gitary - również przypadnie Państwu do gustu.

Kontynuacją fortepianowych impresji będzie aranżacja dwóch pierwszych kompozycji ze zbioru Pięciu Utworów Fortepianowych op. 3 Carla Nielsena. Twórczość Duńczyka cieszy się dużą popularnością w Skandynawii, jednak w innych częściach Europy jest nieco zapomniana. Chcąc odnieść się do lat naszych doświadczeń z Danii (studia na Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w latach 2015-2017) opracowaliśmy kompozycję Nielsena na kwartet gitarowy. Dwie części, Melodia Ludowa i Humoreska, kontrastują ze sobą i uwidaczniają wybitną zdolność Nielsena w posługiwaniu się artykulacją oraz zdobieniami. Dzięki aktywności wszystkich głosów utwór osiąga pełnię brzmienia mimo oszczędnej faktury.

Erlendis Quartet to polski kwartet gitarowy, który powstał w 2013 roku w Poznaniu. W jego skład wchodzą Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, oraz Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Zespół intensywnie koncertuje w Polsce oraz za granicą (USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Hiszpania Irlandia, Łotwa, Ukraina). Kwartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele znaczących osiągnięć, m.in. nagrody w konkursach muzyki kameralnej w  Aschaffenburgu (Niemcy), Kerkrade (Holandia), Kopenhadze (Dania), a także udział w wielu festiwalach i konferencjach instrumentalnych. Nazwa zespołu (isl. erlendis oznacza ‘poza granicami’) wyraża filozofię i działania muzyków, którzy ciągle odkrywają nowe możliwości instrumentów oraz spójność budowaną pomimo łączenia czterech różnych temperamentów muzycznych. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki – od kompozycji pisanych na kwartet gitarowy poprzez transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej aż po utwory współczesne. ​

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy o godz. 21.30 - transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

22.30-23.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / "O tym nie można ani mówić, ani milczeć", poezja po Oświęcimiu

Sztuka z 2005 roku, w adaptacji Wacława Tkaczuka i reżyserii Dobrosławy Bałazy. Realizacja akustyczna - Maria Olszewska, opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski. Obsada: Piotr Adamczyk, Mariusz Benoit, Joanna Jeżewska, Andrzej Ferenc

23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" - aud. Łukasza Kozaka i Łukasza Modelskiego


logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda

05.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz & bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Tomasz Miara 

W audycji o duchach ze Świnoujścia, badaniach o roli nietoperzy w popkulturze oraz o renesansie kolei wąskotorowej. Odliczamy też do startu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz wspomnimy cuda motoryzacyjne z filmu "Rain Man". Będziemy również świętować Międzynarodowy Dzień Puzzli. 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Marcin Kierwiński - Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Paweł Mucha - Kancelaria Prezydenta, Jarosław Sellin - Prawo i Sprawiedliwość oraz Krzysztof Gawkowski - Nowa Lewica.

Audycja transmitowana online; stream na Facebooku i Twitterze Trójki, w serwisie YouTube.com oraz stronach internetowych Polskiego Radia

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa & Wyspa na prerii" - Wojciech Cejrowski

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

W audycji o bezpieczeństwie dzieł sztuki - płk Krzysztof Sałaciński. 

13.00-14.00 - "Zimna fala" - Michał Migała

14.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Witold Lazar 

W programie m. in. informacje w sprawie przyjęć u Borisa Johnsona w czasie ubiegłorocznego lockdownu, zabiegi dyplomatyczne w sprawie eskalacji sytuacji na linii Rosja-Ukraina, a także o skutkach burz śnieżnych w Grecji i Turcji. 

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

Co dwie głowy, to nie jedna! W audycji o nietypowych duetach - w życiu, w przyjaźni, na scenie, w emocjach. 

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

W audycji o filmach: "8 rzeczy, których nie wiecie o facetach" - rozmowa z reżyserem Sylwestrem Jakinowem; "Zaułek koszmarów" w reżyserii Guillermo del Toro oraz "Wszystko poszło dobrze" w reżyserii Francoisa Ozona. Spotkamy się także z reżyserem Bartkiem Balą, debiutującym realizowanym thrillerem psychologicznym "Rój". 

17.00-18.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda

Gośćmi będą muzycy duetu Martin Lange. Właśnie ukazał się ich nowy singiel "Dawniej".

18.00-19.00  - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

W audycji m.in. o powrocie norweskiego zespołu Madrugada i o wynikach plebiscytu pisma "Twój Blues"

19.00-00.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański 


logo

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska

W audycji przypomnimy postać Dory Kacnelson, literaturoznawczyni, badaczki losów Polaków na Wschodzie, współpracowniczki paryskiej "Kultury", działaczki na rzecz pojednania polsko-żydowsko-ukraińskiego. Gościem będzie Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego. 

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

W ramach cyklu "Napięcia kulturowe" gośćmi spotkań w Zamku Ujazdowskim będą krytycy sztuki, historycy sztuki i artyści z całego świata. Cykl sześciu, planowanych, na co dwa miesiące, publicznych dyskusji i rozmów z artystami, autorami, kuratorami i myślicielami ma na celu otwarcie nowych perspektyw na palące kwestie naszych czasów. W ramach cyklu wystąpią goście z Wielkiej Brytanii i innych krajów Europy, którzy będą mówić o najważniejszych problemach wpływających na nasze życie: migracji, religii, prawach kobiet, tożsamości płciowej i kulturowej, Unii Europejskiej i ponowoczesnej kulturze.​ O projekcie "Napięcia kulturowe" Katarzyna Cygler będzie rozmawiała z Agnieszką Kolek z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.​

logo

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

Jazda na łyżwach na szczycie wieżowca, pod dachem starej stacji kolejowej albo na tafli najgłębszego jeziora na świecie? Sprawdzimy, w jakich miejscach znajdują się najbardziej nietypowe lodowiska. Jeśli poślizg, to tylko kontrolowany!

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Kacper Janczy opowie o swoim projekcie PoznajMYPodkarpackie, który powstał w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Kacper promuje w nim ciekawe sposoby spędzenia wolnego czasu, odciągając młodych ludzi od ekranów smartfonów, laptopów itp. proponując zabawę poszukiwanie ukrytych skrytek. Odnajdziemy je w wybranych miastach podkarpacia. W audycji również spotkanie z Julią Szymlą, młodą basistką, studentką Politechniki Warszawskiej, a jej dodatkową pasja są perfumy i ich komponowanie.

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

Czwórka w sobotnie południe mówi do Was po angielsku, a redakcja magazynu studenckiego Second Thoughts - pisze do Was w języku Szekspira. Periodyk powstał pod koniec 2019 roku i chociaż tworzą go studenci, nie ma on charakteru naukowego. Można w nim znaleźć recenzje, felietony, informacje o wydarzeniach kulturalnych, wywiady, komiksy i wszystko to, czym chcą dzielić się z czytelnikami członkowie redakcji. I zresztą nie tylko oni - bo można wskoczyć ze swoim tekstem do magazynu przez Facebooka. Będzie też nieoczywista - bo poza szlakami, wizyta w Łodzi.

13.00-14.00 - "PlenAir" - Hanna Dołęgowska, Jeremi Angowski, Piotr Galus

Zapraszamy na relację z objętych patronatem Czwórki kultowych zawodów snowboardowych Oscyp Snowboard Contest. Ekipa Park Pirates przygotowała imponujący snowboardowy tor przeszkód, na którym najlepsi zawodnicy w Polsce zaprezentują swoje triki. Najlepsi riderzy potwierdzili swój udział w trzynastej edycji OSCYPa i zapowiedzieli, że zgodnie z coroczną tradycją, 29 stycznia stawią się w Białce, by wspólnie bawić się i rywalizować o tytuł najlepszego zawodnika w Polsce. Kto zwycięży w tym roku? Sprawdzimy też na miejscu, jakie warunki panują na stokach i czy pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa na trasach. Kilku rad dla poczatkujących udzieli instruktor narciarstwa.  

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Kuba Jamrozek

Taniec klasyczny, nazywany też baletem, ma korzenie w karnawałowych zabawach i widowiskach, w których łączono taniec ze śpiewem i recytacją. Do Polski balet przywędrował - identycznie jak włoszczyzna, dzięki królowej Bonie. Sprowadziła ona na Wawel renesansowych tancerzy. Ich występy wkrótce stały się jedną z ulubionych dworskich rozrywek. W cyklu Co się wydarzyło? Poszukamy truciciela Bony, która, swoją drogą, też kilkakrotnie posłużyła się trucizną. 

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Lobster roll, czyli bułka z homarem. Danie pochodzi z Nowej Anglii i według tych, którzy go próbowali jest przepyszne. Wykonane jest z mięsa homara podanego na grillowanej bułce w stylu hot-doga.  Kanapki z homarem może jeść na zimno lub na ciepło posypane natką pietruszki, oprószone pieprzem i polane kilkoma kroplami soku z cytryny.

20.00-22.00 - "Prywatka" - Ula Kaczyńska

Retransmisja z Festiwal Drum Basstion: Dj Nas, czyli  Nas Nasir urodził się w Somalii i od 10 lat mieszka w Eindhoven, a inspiruje się m.in. Carlem Coxem, Green Velvetem, Svenem.


logo
                                         

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Już niebawem Zimowe Igrzyska Olimpijskie – Pekin 2022. Z tej okazji przez kolejne cztery tygodnie będziemy poznawać konkurencje olimpijskie. Dziś: biathlon, curling, hokej na lodzie, kombinacja norweska.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Chłopiec gryziony przez jaszczurkę pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach, a także ponad czterdzieści płócien artystów  z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. będzie można podziwiać w ramach wystawy Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się dzieła takich twórców jak m.in. Lorenzo Lotto,  Battista del Moro, Domenico Fetti, Dirck van Baburen, Matthias Stomer czy Jusepe de Ribera. Dzisiaj wybierzemy sie wspólnie na te właśnie wystawę oraz dowiemy się co takiego Zamek Królewsku w Warszawie przygotowała dla słuchaczy  ma ferie 2022r. Gość: Dominika Jackowiak z Zamku Królewskiego w Warszawie.

18.00-19.00 - "Kuferek przyjemności" - O pasji do łyżwiarstwa figurowego opowiedzą Nikola i Oliwia oraz ich mama Luiza. 

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - W tym tygodniu rozmawiamy o rodzinnym morsowaniu. Magda, która morsuje już od kilku lat, opowiada o swoich początkach. O tym jak zacząć, jak się do morsowania przygotować i jak do tego zachęcić dzieci. Sergiusz jest – jak zwykle – sceptyczny do idei wchodzenia zimą do lodowatej wody. Wywiązuje się dyskusja, która może przekonać niezdecydowanych i to zarówno do pomysłu morsowania, jak i do ucieczki.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W ramach Pół Pięknej Płyty, prezentacja debiutanckiego albumu zespołu Bolter "Więcej slońca" z 1986 roku. Zdobyli nagrodę w konkursie premier podczas XVII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1985 r. Chociaż krytycy pisali "piosenka beznadziejnie głupia", to publiczność nie dała się zniechęcić. Utwór "Daj mi tę noc" stał się ogólnopolską sensacją. Ten hit i dziewięć innych piosenek wybrzmi prosto z legendarnego dzisiaj winyla. Poza tym w audycji dokończenie koncertu Marleny Dietrich z warszawskiej Sali Kongresowej z 1966 roku oraz prezentacja przebojów nie żyjącej już divy sceny country - Tammy Wynette wraz z przypomnieniem przebiegu jej niezwykłej kariery. 

.


10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski [PREMIERA]  

W audycji posłuchamy Ballady op. 38 i Trois nouvelles études w interpretacjach Maurizio Polliniego, Witolda Małcużyńskiego, Tatiany Szebanowej, Artura Rubinsteina oraz Claudia Arrau'a.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

Fryderyk Chopin był miłośnikiem opery, a jednym z jego ulubionych kompozytorów piszących dzieła tego gatunku był Vincenzo Bellini. Autorka zaprasza na audycję o słynnych Purytanach włoskiego mistrza.

19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptuch [PREMIERA]

W swojej najbliższej audycji dyrygent i publicysta Piotr Deptuch skupi się na dziełach wczesnoromantycznych. Posłuchamy koncertów fortepianowych Johanna Nepomuka Hummla, Jana Ladislava Dusseka i Fryderyka Chopina oraz Koncertu fagotowego F-dur Carla Marii von Webera.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: ferie zimowe 2022

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:20
Polskie Radio Dzieciom przygotowało na czas ferii 2022 specjalną ofertę skierowaną do dzieci oraz rodziców. Już od poniedziałku 17 stycznia na antenie stacji usłyszeć można przegląd najciekawszych wydarzeń z poszczególnych województw, propozycje aktywności zimowych oraz wiele atrakcji dla najmłodszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio wspiera polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:30
Ponad połowa piosenek goszczących na wszystkich antenach Polskiego Radia wykonywana jest w języku polskim. Do tego dochodzą koncerty, recitale, okolicznościowe albumy i internetowe serwisy specjalne – publiczny nadawca jak nikt inny wspiera rodzimych artystów zajmujących się muzyką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwiat Jabłoni – energetyczny koncert w Trójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 14:18
"Wody mi daj", "Dziś późno pójdę spać", "Chodźmy nad wodę"... Popowo-folkowy duet Kwiat Jabłoni usłyszeliśmy ponownie na antenie Trójki. Była to retransmisja koncertu, który odbył się w studiu im. Agnieszki Osieckiej w 11 sierpnia 2019 roku. Kilkanaście tygodni później - zespół został wyróżniony Nagrodą Muzyczną Programu Trzeciego - "Mateusz" (nagrody przyznawane od końca lat 80. XX wieku). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio na ZIO Pekin 2022: ponad sto godzin transmisji i relacji

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 13:10
Polskie Radio towarzyszy polskim sportowcom wszędzie tam, gdzie reprezentują barwy narodowe i walczą o medale. Podczas rozpoczynających się 4 lutego Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, ekipa dziennikarska publicznego nadawcy będzie liczyła 8 osób. Polskie Radio uruchomi w stolicy Chin własne studio nadawcze, a reporterzy będą mogli komentować rywalizację sportowców bezpośrednio ze stanowisk na arenach olimpijskich. Planowanych jest ponad sto godzin transmisji i relacji, które wyemitowane zostaną na antenach: Jedynki, Trójki, Czwórki i PR24. Audycje nawiązujące do zmagań w Pekinie pojawią się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom. Powstanie również specjalny olimpijski serwis internetowy Portalu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OSCYP Snowboard Contest - czas podsumowań

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 09:54
Zapraszamy na relację z objętych patronatem Czwórki kultowych zawodów snowboardowych OSCYP Snowboard Contest. 
rozwiń zwiń