Polskie Radio

Ciekawostki naukowe i porady. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 18:00
O tym, czy istnieją przepisy zakazujące zakłócania spokoju mieszkańcom bloku i w jaki sposób można zapobiec młodzieńczej depresji. O Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej - jednym z najważniejszych wydarzeń światowej sceny lalkarskiej. Także, jaka jest dzisiaj rola Kościoła w społeczeństwie i czy sztuczna inteligencja może zastąpić człowieka w tworzeniu sztuki. Co w naszym ciele sprawia, że jesteśmy zrelaksowani i na ile relaksem dla naszego umysłu jest zrelaksowane ciało?
Studio emisyjne Programu 1 Polskiego Radia.
Studio emisyjne Programu 1 Polskiego Radia.Foto: Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek 

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, korzystając z usług bankowych w sieci czy wypłacając pieniądze z bankomatów? Będziemy o tym mówić w ramach całodziennej akcji pod hasłem "Bezpieczne finanse" na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Naszym gościem będzie ekspert IT Paweł Ellerik, z którym porozmawiamy o tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, korzystając z usług bankowych, a także będziemy przestrzegać przed wyłudzeniami danych osobowych przez oszustów podszywających się pod banki.

Odniesiemy się też do słynnego powiedzenia "Wolnoć Tomku w swoim domku"... Czy istnieją przepisy zakazujące np. palenia papierosów na balkonie, grillowania na nim, używaniu toksycznych środków w mieszkaniu np. podczas lakierowania podłóg albo też godzin przeprowadzania remontów, które zakłócają spokój mieszkańcom bloku? O tym wszystkim opowie mecenas Marek Aureliusz Karczmarzyk.

A po godzinie 11.30 kolejna odsłona cyklu Agnieszki Ciecierskiej o oswajaniu choroby nowotworowej. W audycji nie zabraknie także naszych stałych punktów: konkursów "Od małego dla dużego" i "A to kto to?" oraz kolejnego odcinka słuchowiska na podstawie "Emancypantek" Bolesława Prusa w adaptacji Jadwigi Skotnickiej. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski 

Woda - to hasło 25 Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się już w najbliższą sobotę (21 czerwca), a my zastanowimy się jak w środowisku wodnym funkcjonują organizmy żywe. Dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, tak jak na przykład miód. W czwartkowej audycji sprawdzimy, jaki jest przepływy cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór. Nie zabraknie odpowiedzi, które zawsze interesują najmłodszych: czy ryba mogłaby pływać na przykład w miodzie i dlaczego wiosłowanie w lepkiej cieczy nie jest najlepszym pomysłem. Na wszystkie pytania odpowie dr hab. Maciej Lisicki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W audycji także: maj to miesiąc poświęcony popularyzacji wiedzy o  zdrowiu psychicznym. Psychiatria i psychologia stworzyły sprawdzony w czasie pandemii model zdrowia psychicznego. Na jakich fundamentach wypracowanych przez naukę opiera się tak pojmowane "zdrowie psychiczne" i w jaki sposób można zapobiec młodzieńczej depresji - o tym wszystkim opowie Sylwia Rozbicka, psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w 2020 roku depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie, a do 2030 roku - będzie pierwszą. Według danych Ministerstwa Zdrowia na depresję w Polsce w 2020 r. chorowało 4 mln osób. 

23.05 - "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Joanna Sławińska 

21 filmów, wśród nich "IO" Jerzego Skolimowskiego, "Crimes of the Future" Davida Cronenberga, "Showing Up" Kelly Reichardt i "Broker" Hirokazu Koreedy, zmierzy się w konkursie głównym 75. festiwalu filmowego w Cannes. W sekcji konkursowej Un Certain Regard szansę na nagrodę ma Agnieszka Smoczyńska i jej film "Silent Twins", czyli anglojęzyczny debiut reżyserki.

W audycji usłyszymy opowieść Jerzego Skolimowskiego nagraną podczas planu zdjęciowego jego najnowszego filmu "Io" (ang. tytuł "Eo"), który zakwalifikował się do konkursu głównego i walczy teraz o Złotą Palmę. Ponadto wyemitujemy fragment rozmowy z Agnieszką Smoczyńską przed wyjazdem reżyserki do Cannes, a jej film "Silent Twins" zostanie zaprezentowany w odrębnym canneńskim konkursie kina autorskiego Un Certain Regard.

Ponadto powiemy o studenckiej sekcji La Cinef Festival du Cannes​, gdzie o nagrodę zawalczy też etiuda "Jutro nas tam nie ma" Olgi Kłyszewicz. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Opowieści Artura Gordona Pyma" Edgara Allana Poe w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (Radiobook).

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba 

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Beata Szymańska "Wybór wierszy" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Wojciech Dankowski Symfonia D-dur, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr Jan Krenz; Marcin Józef Żebrowski Missa Pastoritia, wyk. Wrocław baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Georg Philipp Telemann, Jan Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Benjamin Britten, Frederick Converse, Antoine Forqueray, Christoph Willibald Gluck, Leos Janáček, Ruth Watson Henderson, Henricus Albicastro, Carl Maria von Weber, Arvo Pärt, Antonio Vivaldi, Franz Liszt

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Józef Krogulski Oktet fortepianowy d-moll op.6, wyk. Nelson Goerner – fortepian, Lena Neudauer, Erzhan Kulibaev – skrzypce, Katarzyna Budnik – altówka, Marcin Zdunik – wiolonczela, Sławomir Rozlach – kontrabas, Jan Krzeszowiec – flet, Radosław Soroka – klarnet; Leopold Godowski Metamorfozy symfoniczne na tematy z Johannesa Strausa “Życie artysty”, wyk. Nelson Goerner – fortepian, Stanisław Moniuszko uwertura koncertowa Bajka, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek  

Jego droga na szczyty wokalistyki operowej wiodła przez sceny Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, La Scali, San Francisco Opera oraz oper Hamburga, Berlina, Monachium, Wiednia, Genewy, Paryża i innych miast na całym świecie. Wcielał się w role wymagające niezwykłej muzykalności i wybitnych umiejętności. O sekrecie swojego sukcesu mówi: „Jeśli decyduję się coś nagrać, muszę być w stanie zaśpiewać całą operową rolę, a nie tylko jeden jej popisowy numer. […] Trzeba wybrać moment, kiedy jest się gotowym, a jeżeli nie, dalej pracować i czekać".​ Gościem Poranka Dwójki jest wybitny tenor - Piotr Beczała. Chociaż wiedzie bardzo intensywne życie koncertowe, śpiewakowi udało się na kilka dni zawitać do Katowic, gdzie odebrał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego i gdzie także spotka się ze studentami tej uczelni. A spotkanie w Poranku Dwójki już o godz. 9.30.

Jest uznawana za najbardziej tajemniczą powieść w dorobku Franza Kafki. W audycji sięgniemy po książkę "Zamek". Na jej podstawie powstaje spektakl w warszawskim Teatrze Dramatycznym, a w rolę K wciela się Modest Ruciński. O inscenizacji ostatniej powieści Franza Kafki porozmawiamy z aktorem o godz. 8.30.

W Poranku zajrzymy tez do Torunia, gdzie w piątek rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" oraz do Wrocławia na wystawę zatytułowaną "Najlepsze Dyplomy Scenografii Uczelni Artystycznych".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Fryderyk Chopin  Lento con gran espressione, wyk. Bomsori Kim - skrzypce, Rafał Blechacz - fortepian

11.10-12.00 - Camille Saint - Saens  I Koncert fortepianowy D-dur op. 17, wyk. Alexander Kantorow - fortepian, Tapiola Sinfonietta, dyr. Jean - Jacques Kantorow

12.05-12.45 - Fryderyk Chopin  Trio g-moll  op. 8 (wersja na altówkę, wiolonczelę i fortepian), wyk. Szymon Nehring - fortepian, Marcin Zdunik - wiolonczela, Ryszard Groblewski - altówka

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Antoni Libera - opr. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, solistka: Aleksandra Kuls – skrzypce (Warszawa, 20.04.2018)

Andrzej Panufnik Uwertura bohaterska, Ralph Vaughan Williams The Lark Ascending, Mieczysław  Weinberg Polskie melodie - suita na orkiestrę op. 47 nr 2

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Choć jest bardzo młodą osobą, na swoim koncie ma już wiele sukcesów. Ostatni to zwycięstwo w konkursie Młody Muzyk Roku 2022. Milena Pioruńska - nasz gość, uczennica Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza, opowie o przygotowaniach do konkursu i o tym, jak wyglądała konkursowa rywalizacja. Nie zabraknie też wątków dotyczących jej wielkiej miłości, czyli skrzypiec, na których gra od piątego roku życia. Milenie Pioruńskiej towarzyszy Agnieszka Hajduk-Domańska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którą porozmawiamy o idei konkursu Młody Muzyk Roku i przebiegu jego tegorocznej odsłony.

Na ten festiwal organizatorzy i uczestnicy musieli czekać dwa lata. Pierwotnie miał odbyć się w 2020 roku, ale plany pokrzyżowała pandemia. Teraz w Bielsku-Białej trwają ostatnie przygotowania do 29. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, który rozpocznie się 21 maja. O tegorocznej edycji jednego z najważniejszych wydarzeń światowej sceny lalkarskiej opowie dyrektor bielskiego teatru lalek Banialuka - Jacek Popławski.

Zaprosimy do poznańskiego Teatru Animacji na premierę spektaklu "Pan Tadeusz. Ostatni zjazd" autorstwa i w reżyserii Agaty Biziuk. Zajrzymy do książki "Architektki" Agaty Twardoch.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Studio Koncertowe Radia Ukraińskiego (Kijów, 4.10.2021) Vincenzo Bellini, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Francesco Cilea, Camille Saint-Saëns, Gaetano Donizetti, Pietro Mascagni, Jules Massenet – arie, wyk: Liudmyła Monastyrska, sopran, Alla Pozniak, mezzosopran, Mykola Szuliak, tenor, Orkiestra Symfoniczna Radia Ukraińskiego, dyr. Wołodymyr Szeiko

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rozmowa z Siergiejem Łoźnicą - aut. Monika Zając

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Przypadki Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Marek Nowakowski "Powidoki", czyta Krzysztof Wakuliński.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "Jądro ciemności", przekład Aniela Zagórska, czyta Andrzej Łapicki.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Michalina Szymborska 

Jaka jest dzisiaj rola Kościoła w społeczeństwie? Dość powszechne jest przekonanie, że Kościół usiłuje zawładnąć sferą publiczną. W coraz bardziej zlaicyzowanym społeczeństwie podnoszą się głosy, że powinna być ona wolna od katolicyzmu. Tymczasem do zadań Kościoła należy wydawanie oceny moralnej nawet w kwestiach dotyczących spraw politycznych, kiedy domagają się tego podstawowe prawa osoby. O tym w najbliższej audycji Gość: ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, filozof i etyk. 

02.00-03.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan

05.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

19 maja to dzień dobrych uczynków. To święto społecznych i bezinteresownych działań. Jak udowadniają naukowcy w licznych badaniach, bezinteresowne uczynki poprawiają nasze samopoczucie. Mówi się też, że są nam zwracane w dalszej części życia. Jakie zalety ma takie działanie i jak każdy z nas może się zaangażować w pomaganie innym? 

W audycji także zbliżających się wakacjach, które dla kierowców jednymi z najwygodniejszych. Tuż przed ostatnim dzwonkiem oddane zostaną bowiem ważne inwestycje drogowe m.in. pomorski odcinek S7, mazurska S61 czy w końcu Rzeszów zostanie połączony z Warszawą. Jakie drogi zostaną otwarte i jak wpłynie to na komfort podróżowania?  

Powiemy również o tym, że stara, polska elektronika powraca! I to nie z racji sentymentu lecz jakości. Brytyjskie studia nagraniowe poszukują polskich syntezatorów. Ich pokaźna kolekcja jest w Gnieźnie. Do dawnej stolicy Polski zgłaszają się muzycy zainteresowani sprzętem, który ma unikalne brzmienie! 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość: Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

Najciekawsze przedstawienia teatralne z całej Polski, które miały swoją premierę w poprzednim roku, a nie były prezentowane w stolicy będzie można zobaczyć podczas rozpoczynających się 19 maja Warszawskich Spotkań Teatralnych. Wydarzenie odbywające się w Teatrze Dramatycznym w stolicy potrwa do 29 maja. O tym opowie Natalia Mołodowiec z biura prasowego Teatru. 

W audycji także m.in. o pierwszej edycji festiwalu historii fantastycznych "Wieloświaty". Zaprasza na nie Biblioteka Sopocka. W ramach wydarzenia: spotkania z autorami, sesje RPG z mistrzami gry z Pomorza, strefa planszówek, konsole z grami, stoiska z książkami i podręcznikami RPG. To już w najbliższy weekend, a na wydarzenie zaproszą organizatorzy - Marcin Wiktor i Dagny Kurdwanowska.

Poza tym - o jednym z największych niezależnych teatrów w kraju - Teatrze Pijana Sypialnia, który w tym roku obchodzi dziesiąte urodziny. Z tej okazji na scenie Teatru Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie odbędzie się premiera widowiska muzycznego "Robinsonada". Na scenie wystąpi kilkudziesięciu artystów - aktorek i aktorów oraz muzyków Orkiestry Teatru Pijana Sypialnia. O przygotowaniach opowie Sławomir Narloch, dyrektor Teatru Pijana Sypialnia. 

Zaprosimy również na wystawę "Sztuczki" w ramach cyklu "Czym się zajmujesz?" na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Materiały do wystawy zostały opracowane na podstawie tekstu autorstwa sztucznej inteligencji – GPT-3. Czy sztuczna inteligencja może zastąpić człowieka w tworzeniu sztuki? O tym dr Magdalena Małczyńska-Umeda z ASP. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

W audycji m.in. opowiemy o Światowym Forum Miejskim "Miasto sprawiedliwe" oraz porozmawiamy o wsparciu dla kredytobiorców, kredytach o stałym oprocentowaniu i oprocentowaniu lokat. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

Podsumowanie - Sylwia Zadrożna
Gość: Iwona Duda prezes PKO Banku Polskiego, a porozmawiamy o wsparciu dla kredytobiorców, kredytach o stałym oprocentowaniu i oprocentowaniu lokat.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

20.00-21.00 - "Strefa rockendrola..." - Michał Owczarek

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński

W audycji o planie rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię w rozmowie z profesorem Romualdem Szeremietiewem. Przedstawimy również najnowsze informacje związane z wojną na Ukrainie i możliwe scenariusze działań.

22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

23.00-00.00 - "Zimna fala" - Michał Migała


logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski

Już w piątek 20 maja na ekrany kin trafi thriller "Złoto", w którym główną rolę zagrał Zac Efron, jeden z najbardziej rozchwytywanych talentów Hollywood. W audycji również o serialu HBO "Miasto jest nasze", który opowiada o kulisach powstania i upadku elitarnej jednostki policji w Baltimore.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Maja Kluczyńska

Na wystawie "Ach jak przyjemnie…" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zobaczymy zbiór ponad 100 oryginalnych kart pocztowych, dokumentujących wypoczynek Polaków w uzdrowiskach i letniskach od końca XIX do drugiej połowy XX wieku. Przedstawi je nam dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Sławomir Majcher.​

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W audycji m.in. o tym, jak działa pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking rowerowy?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Adam Smolarek

W cyklu "Był sobie numer…" Martyna Matwiejuk przedstawi historię utworu "Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę" zespołu Muchy​.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Przed 25. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik​ odpowiemy na pytanie: ile czasu zabiera wodzie dotarcie z ujęcia do kranu?

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Strefa Relaksu 3.0 - odpoczywać trzeba umieć! Poszukamy najlepszych i niecodziennych sposobów na relaks. Co w naszym ciele sprawia, że jesteśmy zrelaksowani? Na ile relaksem dla naszego umysłu jest zrelaksowane ciało? Masaż, a może zajęcia relaksacyjne - co wybrać?

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - Duet Miętha

Nowa, świeża muzyka pomiędzy hip-hopem, soulem, elektroniką i R&B. Usłyszymy nagrania takich wykonawców, jak m.in. Kendrick Lamar, Jack Harlow, ASAP Rocky, czy SiR.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, czyta Paweł Krucz. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W Poranku przyjrzymy się wszelkiego rodzaju maszynom, pojazdom i narzędziom, które wykorzystuje się na co dzień na budowie. Wszyscy wiemy jak wygląda dźwig, koparka czy betoniarka. Ale czy ktoś z nas słyszał o rozścielaczu asfaltu, wozidle sztywnoramowym czy żurawiu gąsienicowym? A co z mniejszymi budowlanymi narzędziami i maszynami, takimi jak przecinarka stolikowa, blichówka, wyrzynarka czy szczypce hydrauliczne? Zajrzymy też do książki Sherri Duskey Rinker i Ag Ford "Dzień rozbiórkowy na placu budowy" w tłumaczeniu Joanny Wajs, którą w Poranku zapytamy nie tylko o pracę tłumacza, ale też zamiłowanie do pojazdów specjalnych.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek opowiada Misiowi o węchu i zapachach. U jakich zwierząt ten zmysł jest najbardziej rozwinięty? jakie zapach lubimy? Dowiemy się też jak komponuje się perfumy. Węch jest jednym z najstarszych zmysłów. Jego ewolucja rozpoczęła się w chwili, gdy pierwsze organizmy jednokomórkowe zaczęły odbierać chemiczne sygnały z otaczającego je środowiska, to znaczy, że bodźce odbierane obecnie przez zmysły węchu i smaku.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień dobrych uczynków. Czym są dobre uczynki, w jaki sposób można komuś pomóc czyniąc dobre uczynki, jakie dobre uczynki robią nasi słuchacze? Do tego rozmowa z Kamilą Lewicka, prowadzącą cykl spotkań "Mały Uniwersytet Muzyczny".

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

* Emka Kowalska, autorka bloga Obibooki opowie o tym, jak rozkochać dzieci w książkach i co warto czytać dzieciom.

* Tobiasz Boral, trener technik pamięci, o tym, po co trenować pamięć, jak to robić i czy każdy może zostać mistrzem w zapamiętywaniu.


.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska   

Bohaterem Lekcji jest Krystian Zimerman.

20.00 - Chopin na ludowo - Kuba Borysiak [PREMIERA]

W audycji późne mazurki Fryderyka Chopina w interpretacji portugalskiej pianistki Marii João Pires. Wsłuchamy się także w opowieści i pieśni Zofii Kucharczyk - zmarłej niedawno wybitnej śpiewaczki ludowej z Gałek k. Rusinowa (Radomskie), która reprezentowała archaiczną sztukę "śpiewanych mazurków". Zabrzmią także "mazurki z górki", czyli interpretacje mazurkowe w wykonaniu Kapeli Maliszów z Pogórza. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Autor nakreśli sylwetkę pianisty Garricka Ohlssona, triumfatora Konkursu Chopinowskiego w 1970 - i jak dotąd jedynego zwycięzcy z Ameryki. W programie wyłącznie Chopin, z nagrania kompletu jego dzieł, wydanego przez firmę Hyperion. Zabrzmi m.in. cykl Preludiów op. 28 i sporadycznie grywana I Sonata fortepianowa c-moll op. 4.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

"Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" - nowa płyta w serii "Jazz.PL"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 13:25
Właśnie ukazał się (29 kwietnia) drugi album z nowej serii wydawniczej, prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu "Jazz.PL". Tym razem jest to dwupłytowe wydawnictwo "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyjątkowe lektury Lata z Radiem". Trwa drugi etap zabawy Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:56
W piątek, 29 kwietnia, w audycji "Cztery pory roku" wystartowała wyjątkowa zabawa. Słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia proponujemy wybór lektury "Lata z Radiem". W poniedziałek (13 czerwca) ruszył drugi etap.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem - woda

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 10:01
Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Motyw przewodni wydarzenia to woda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Uroczysta gala już w czwartek!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 06:00
Znamy finałową dziesiątkę plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2022. Wśród najlepszych znaleźli się studenci, działacze społeczni, pedagodzy, ale także kierowcy kartingowi i piloci samolotów. Słuchacze Czwórki oddali swe głosy. Na uroczystą Galę, na której poznamy Nieprzeciętnego 2022 zapraszamy już w czwartek, 23 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem 2022. W duchu jedności i solidarności!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 14:11
"Mamy siebie – pochwalmy się Polską" - pod tym hasłem 21 czerwca w Programie 1 Polskiego Radia rusza 51. "Lato z Radiem". Pierwszy dzień lata tradycyjnie rozpocznie się sygnałem "Polki Dziadek". Podczas tegorocznych wakacji słuchacze mogą liczyć na dodatkowe aktywności, konkursy oraz znaną już trasę reporterską. Audycji będzie można słuchać od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-12.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy z czterogodzinną autorską audycją dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 16:00
Od wtorku, 17 maja, autorska audycja Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy wydłużona została z dwóch do czterech godzin. Audycja jest przygotowywana w Warszawie i nadawana – w języku ukraińskim – na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy, które dostępne jest na częstotliwości 100,6 FM w Warszawie, w aplikacji mobilnej, playerze i w cyfrowym radiu DAB+.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich finansów z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 22:00
Przestępcy mają różne sposoby, by wykraść nasze oszczędności. Czasami próbują nas "złowić", podszywając się pod instytucję i uzyskać dostęp do naszego konta. Innym razem obiecują krociowe zyski z inwestycji. Na antenie radiowej Jedynki w ramach akcji "Bezpieczne finanse", wspólnie z ekspertami, podpowiadaliśmy jak zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów.
rozwiń zwiń