Polskie Radio

Nowy cykl podcastów Archiwum Polskiego Radia - słuchowiska radiowego teatru wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2023 15:15
Polskie Radio stworzyło nowy cykl podcastów "Archiwum Teatru Wyobraźni", w którym słuchacze znajdą radiowe słuchowiska sprzed lat. Cykl rozpoczynają produkcje nagrane w latach 50. XX wieku, będące doskonałą prezentacją kunsztu wybitnych przedwojennych aktorów, m. in. Mieczysławy Ćwiklińskiej, Zofii Mrozowskiej, Marii Żabczyńskiej, Niny Andrycz, Igora Śmiałowskiego, Ludwika Tatarskiego i Henryka Borowskiego. 
Podcasty z Archiwum Polskiego Radia
Podcasty z Archiwum Polskiego Radia Foto: Polskie Radio

- Tematyką znacznej części ogromnego zbioru nagrań znajdujących się w Archiwum Polskiego Radia jest historia naszego kraju ukazana w dźwięku. Tym razem postanowiliśmy zainicjować nowy cykl podcastów, w ramach którego słuchacze będą mogli zapoznać się z nagraniami radiowego teatru. Słuchowiska postrzega się  jako sztukę, ale można z nich wyczytać również kierunek przemian społecznych, które dokonywały się w Polsce na przestrzeni lat. To doskonały zbiór dla wielbicieli teatru, radia i historyków – zapowiada Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

Przeważać będą dzieła najwybitniejszych polskich pisarzy, ale nie zabraknie również pereł literatury światowej. Pierwsze w cyklu "Archiwum Teatru Wyobraźni" pojawią się lekkie komedie i humoreski, m. in. "Fircyk w zalotach", "Pan Jowialski" i "Mizantrop".

Archiwum Polskiego Radia publikuje słuchowiska zgodnie z zasadą wspierania kultury legalnej – w cyklu tym będzie można więc wysłuchać nagrań pochodzących z oficjalnego źródła.

W cyklu "Archiwum Teatru Wyobraźni" słuchowiska będą pojawiały się dwa razy w tygodniu, w środy i w piątki, w zakładce Archiwum Polskiego Radia na stronie podcasty.polskieradio.pl oraz w popularnych serwisach streamingowych: Apple Podcasts, Spotify Podcasts, Podcasty Google, Player FM i innych. 

apr podcasty got ban.jpg 

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata, a portal polskieradio.pl udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia

 

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. "Sensacyjne odkrycie"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:33
- Przez 40 lat po wojnie płyty te były oficjalnie zaginione - mówił w "Poranku Dwójki" Stefan Kruczkowski, reżyser dźwięku z działu realizacji konserwacji i digitalizacji Archiwum Polskiego, o kolekcji płyt Polskiego Radia wpisanej na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 10:00
Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazało się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia: w naszej rozgłośni spotykał się establishment II RP

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 12:29
- Płyty nagrywane we wrześniu 1939 roku w Rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie to jedne z najcenniejszych nośników dźwięku, jakie mamy. W naszej rozgłośni spotykał się cały establishment II Rzeczpospolitej - powiedziała Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze efekty akcji "Gdzie jest czarny neseser?" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 07:45
Do Polskiego Radia zgłaszają się pierwsi słuchacze, którzy natrafili na ślady płyt gramofonowych nagranych w Polskim Radiu w 1939 roku. To efekt szeroko zakrojonej akcji "Gdzie jest czarny neseser?", którą publiczny nadawca rozpoczął na początku maja. Portal Polskiego Radia uruchomił specjalny serwis: czarnyneseser.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat akcji. We wtorek, 31 maja, radiowa Jedynka wyemituje rozmowę z jednym ze słuchaczy, który odnalazł kilka płyt nagranych w Polskim Radiu 73 lata temu. – Ponawiamy apel o poszukiwanie zaginionej kolekcji. Będziemy wdzięczni za każdą przekazaną nam informację i płytę – mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia powstańców z radiowego archiwum

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 22:00
Entuzjazm i łzy, bohaterstwo i strach, wola życia i śmierć mieszają się we wspomnieniach pierwszych dni Powstania Warszawskiego. W 78. rocznicę jego wybuchu sięgnęliśmy do naszego radiowego archiwum po opowieści powstańców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". Dyrektor Archiwum PR: odkrywamy wiele nieznanych wątków

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 08:05
- Ważnym elementem tego albumu jest pokazanie działalności Polskiego Państwa Podziemnego na arenie międzynarodowej - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Berus-Tomaszewska (autorka projektu, historyk, dyr. Archiwum PR). 
rozwiń zwiń