Historia

"Lalka" - kinowa wersja słynnej powieści Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 05:30
55 lat temu, 7 listopada 1968 roku, odbyła się premiera kinowego filmu "Lalka" w reżyserii Wojciecha Hasa. Co ciekawe, scenariusz do tej wersji adaptacji powieści Bolesława Prusa napisał sam reżyser, który spotkał się później z zarzutami, że nie był zbyt wierny literackiemu pierwowzorowi.
Kadr z filmu Lalka w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Na zdjęciu Beata Tyszkiewicz i Mariusz Dmochowski, 1968 r.
Kadr z filmu "Lalka" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Na zdjęciu Beata Tyszkiewicz i Mariusz Dmochowski, 1968 r.Foto: Forum

Wersja kinowa w mistrzowskiej obsadzie

Dość powiedzieć, że w genialnej obsadzie film bardziej przedstawiał "romans z epoki" niż powieść Prusa. Realizacja filmu, jak na tamte czasy, też zaznaczyła się dużym budżetem, bo pochłonęła aż 35 milionów złotych. Ważnym elementem tej kinowej produkcji była także muzyka stworzona przez Wojciecha Kilara.

Widzowie film ten zapamiętają głównie w związku z odtwórcami głównych ról, a byli nimi Mariusz Dmochowski w roli Stanisława Wokulskiego i Beata Tyszkiewicz w roli Izabeli Łęckiej. Znaczącą rolę odegrał także Tadeusz Fijewski w roli Ignacego Rzeckiego. Film nie osiągnął jednak znaczących sukcesów, poza czterema nagrodami, w tym Grand Prix, na festiwalu w Panamie. Ważne było też to, że w Polsce do kin poszły tłumy, co jednak miało się nijak w stosunku do widowni późniejszego serialu telewizyjnego.

Pierwsza strona porannego dodatku "Kuriera Codziennego" z początkiem pierwszego rozdziału "Lalki" oraz autor powieści "Bolesław Prus". W tle fragment gwaszu Władysława Podkowińskiego z 1887 roku Pierwsza strona porannego dodatku "Kuriera Codziennego" z początkiem pierwszego rozdziału "Lalki" oraz autor powieści "Bolesław Prus". W tle fragment gwaszu Władysława Podkowińskiego z 1887 roku. Źr. Polona/domena publiczna

Serial lubiany przez widzów

Jakże odmienny od kinowej wersji był serial telewizyjny, ten słynny i lubiany przez widzów, który często powtarzany był w telewizyjnych ramówkach w latach późniejszych. Jego premiera odbyła się emisją pierwszego odcinka 17 września 1978 roku. Większość starszych widzów pamięta bardziej właśnie ten piękny 9-odcinkowy serial niż wersję kinową, choćby ze względu na obsadę głównych ról, jakże odmiennych od wcześniejszego obrazu.

Reżyserem serialu był Ryszard Ber, a scenariusz napisali Aleksander Ścibor-Rylski i Jadwiga Wojtyłło. W głównych rolach zobaczyliśmy Jerzego Kamasa, Małgorzatę Braunek i Bronisława Pawlika. Wszystko jednak zaczęło się w 1890 roku, kiedy to ukazała się jedna z najwspanialszych polskich powieści "Lalka" Bolesława Prusa.

W przeciwieństwie do pierwszych lat po wydaniu "Lalki", kiedy recenzje były dość rozbieżne i nawet znacząco krytyczne, serial z miejsca zyskał ogromną publiczność przed telewizorami, a krytycy chwalili kolejne odcinki i kapitalną obsadę. Film zgromadził całą plejadę wybitnych polskich aktorów, zarówno w rolach drugoplanowych jak i epizodycznych. Natomiast o główny trzech postaciach, wymienionych na początku, od czasu emisji serialu bardzo często mówiło się, że to Wokulski, Łęcka i Rzecki, często zamiast Łęcka mówiono o Małgorzacie Braunek "Lalka". Taki to już aktorski los świetnie zagranych bohaterów.

Powieść w odcinkach

Powieść najpierw ukazywała się w odcinkach (1887-1889) w "Kurierze Codziennym". Fabułą rozwijana była wokół prawdziwego zdarzenia związanego z rzekomą kradzieżą lalki i opisywanym przez Prusa procesie sądowym, w którym jednak obwiniona została uniewinniona. Od tej właśnie lalki wziął się tytuł całej powieści. Prus opisuje to w liście do literata i dziennikarza Władysława Korotyńskiego: "W powieści Lalka znajduje się rozdział poświęcony procesowi o kradzież lalki, rzeczywistej lalki dziecinnej. Otóż taki proces miał miejsce w Wiedniu. A ponieważ fakt ten wywołał w moim umyśle skrystalizowanie się, sklejenie się całej powieści, więc przez wdzięczność użyłem wyrazu Lalka za tytuł. Powieść, o której mówię, powinna mieć tytuł: «Trzy pokolenia». Może nawet byłaby lepiej rozumiana z takiem nazwiskiem".


Posłuchaj
29:39 Bolesław Prus_Biografia niezwykła.mp3 O życiu i twórczości Bolesława Prusa mówi prof. Ewa Paczoska, w audycji wykorzystano archiwalne wypowiedzi: siostrzenic Prusa, Marii Bądzyńskiej i Wandy Ciszewskiej, Karkowskiego wydawcy Zygmunta Szwejkowskiego i autora biografii Prusa Edwarda Kozikowskiego, aud. Hanny Szof z cyklu "Biografie niezwykłe" (29.05.2007)

 

Film kinowy jednak miał swoją prawie dziesięcioletnią wcześniejszą proweniencję i jakże odmienne potraktowanie fabuły. Jak się okazało porównując oba dzieła, film fabularny nie wytrzymał próby czasu. Już później Ryszard Ber wielokrotnie podkreślał, że tak zbudowana i obszerna powieść to idealny materiał na serial. Portal Filmpolski.pl tak odnosi się do słów reżysera: "To powieść stworzona na serial" - mówił Ryszard Ber w trakcie realizacji telewizyjnej wersji "Lalki". Zadanie miał niełatwe.

Prof. Ewa Paczoska dla Polskiego Radia: "Lalka" jest opowieścią o ludziach, którzy nie mogą się porozumieć. Zobacz i posłuchaj:


Starcie dwóch reżyserów

Po pierwsze książka Bolesława Prusa należy do kanonu literatury polskiej i stworzenie jej równorzędnego, ekranowego ekwiwalentu to wyzwanie trudne i ryzykowne. Po drugie Ber musiał się liczyć z porównaniami do wcześniejszej, kinowej adaptacji, dokonanej przez Wojciecha Hasa. Ale "Lalka" jako serial przetrwała próbę czasu, a nawet zaskarbiła sobie sympatię sporej części widzów, o czym świadczą liczne wznowienia.

Cykl Bera jest też znacznie bliższy literackiemu oryginałowi niż film Hasa, w którym np. pominięto "pamiętnik starego subiekta". Nie znaczy to oczywiście, że serial przyjęto bezkrytycznie. Część recenzentów wytykała reżyserowi błędy obsadowe, narzekano też na stosunkowo niską temperaturę relacji między Wokulskim a Izabelą. Zgodny aplauz wywołała chyba tylko kreacja Bronisława Pawlika jako Rzeckiego. W interpretacji aktora pan Ignacy był jakby żywcem przeniesiony z Prusa. Rozbrajająco naiwny politycznie, do końca wierny w przyjaźni, przywiązany do staroświeckich zasad w handlu, dla ludzi dobry i współczujący, w interesach uczciwy".

Natomiast Olga Banit (na łamach Platformy Dobrych Praktyk) tak odnosi się w swojej recenzji do kunsztu i tematyki serialu: "Po przeczytaniu każdej części powieści "Lalka" oglądałam serial Ryszarda Bera. "Lalka" serialowa, choć przecież rozciągnięta do ponad jedenastu godzin czasu ekranowego, jest wierna fabule powieści Prusa, ale nie trzyma się poddańczo każdej stronicy. Kilka wątków zostało usuniętych, kolejne kilka zmarginalizowanych, by uzyskać odpowiednią dla telewizyjnego medium strukturę. I w tym aspekcie pracy scenariuszowej Aleksandrowi Ściborowi-Rylskiemu oraz Jadwidze Wojtyłło należą się duże brawa, bowiem oddali sedno "Lalki" na kilku różnych poziomach (również polityczno-społecznego klimatu Polski drugiej połowy XIX wieku), jednocześnie pozostawiając widzowi miejsce na własne dopowiedzenia, a nawet odkrycia".

Można nie zgadzać się z niektórymi określeniami, można szukać innych ciekawych postaci w tym dziele, ale serial należy obejrzeć. Jak mało który film w tak doskonały sposób relacjonuje prawie całą materię wybitnej powieści Bolesława Prusa. Film kinowy i serial są dostępne na stronach Telewizji Polskiej i z pewnością okaże się nie tylko przydatny młodzieży szkolnej, ale też widzom dorosłym. Zachęcamy.

***

Więcej o "Lalce" Bolesława Prusa - propozycjach jej odczytania, sylwetkach głównych bohaterów, a nawet o takich kwestiach, jak moda czy kuchnia - przeczyta użytkownik nowo powstałego serwisu prus.polskieradio.pl.

PP


Czytaj także

"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:50
- Znajdziemy tu misterną konstrukcję różnych wątków, które układają się w spójną i uniwersalną całość - przekonują pasjonatki literatury z Bibliocreatio. - "Lalka" to jedna z niewielu lektur, które się nie zestarzały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prus w cieniu boleści. Koleiny losu polskiego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:00
- Całe życie Bolesława Prusa zaczęło i skończyło się w dzieciństwie, bo był to okres, który nigdy się dla niego nie zamknął i położył się cieniem na jego dalszych dziejach - mówi Monika Piątkowska, autorka książki "Prus. Śledztwo biograficzne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Dmochowski. Jego rolą życia był Stanisław Wokulski

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 05:40
7 sierpnia 1992 roku zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny i dyrektor teatrów, Mariusz Dmochowski. Najczęściej obsadzany był w rolach postaci silnych i władczych - królów, magnatów, dyrektorów, generałów. Rolą życia okazała się postać Stanisława Wokulskiego, którego zagrał zarówno w teatrze, jak i w filmie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 05:50
29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Prus w powstaniu styczniowym. "To było traumatyczne przeżycie"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 05:52
Szedł do powstania przekonany, że to patriotyczny obowiązek. Z pola walki powracał z poczuciem, że jego pokolenie zostało oszukane przez organizatorów nieudanego zrywu. Pamięć o wojennym koszmarze dręczyła go przez resztę życia. Porażka romantycznego ducha była jednak początkiem nowej ścieżki życiowej - Aleksander Głowacki stał się Bolesławem Prusem.
rozwiń zwiń