Historia

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 05:55
– Miasto buduje się bardziej sercem niż rozumem – powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski. Przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Grafika na podstawie fotografii przedstawiającej Adolfa Ciborowskiego oraz zdjęć zrujnowanej Warszawy i zniszczonego Skopja
Grafika na podstawie fotografii przedstawiającej Adolfa Ciborowskiego oraz zdjęć zrujnowanej Warszawy i zniszczonego SkopjaFoto: Wikimedia/domena publiczna

26 stycznia 1987 roku w Warszawie zmarł Adolf Ciborowski. Był architektem i urbanistą, a także politykiem, członkiem Rady Państwa i posłem na Sejm PRL IX kadencji.

Zamek Królewski w odbudowie NAC.jpg
Wojciech Fałkowski: odbudowa Zamku Królewskiego to wielkie dokonanie całego narodu

Urodził się 25 maja 1919 w Warszawie. W 1937 zdał maturę w Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie. Dalszej nauce przeszkodził wybuch wojny. Studia na Politechnice Warszawskiej Ciborowski ukończył dopiero w 1946 roku. Jednocześnie - w latach 1945-1946 - pracował w Biurze Odbudowy Stolicy, złożonym z architektów i urbanistów, którzy tworzyli plany budowy nowej Warszawy po zakończeniu II wojny światowej.

Warszawa od nowa

Działalność BOS do dziś budzi kontrowersje. Zresztą mieszkańcy miasta od początku byli przeciwni projektom Biura. – Warszawiacy chcieli wrócić do swojego dawnego śródmieścia, gdzie był uliczny zgiełk, sklepy, domy, kamienice i gdzie jeździły tramwaje. To była ta prawdziwa twarz Warszawy. Biuro Odbudowy Stolicy miało całkiem inne koncepcje i to się nie podobało warszawiakom i opozycji – mówił w Polskim Radiu dr Artur Bojarski z Muzeum Historycznego w Legionowie.


Posłuchaj
21:22 PR1_MPLS 2020_11_03-19-08-16.mp3 Wizje Warszawy według Biura Odbudowy Stolicy (PR, 3.11.2020)

 

Odbudowa Warszawy 1200 NAC.png
"BOS kierowało odbudową Warszawy arbitralnie". Ocenia dr Artur Bojarski

Jako członek Biura Odbudowy Stolicy Adolf Ciborowski dowodził, że zabudowa Warszawy w XIX wieku była jednym z gorszych przykładów architektury i urbanistyki. Wskazywał na wąskie ulice i podwórka-studnie. Proponował radykalne wyburzenia i poszerzania, dzięki którym Warszawa jego zdaniem miała stać się pięknym, zielonym miastem. Część tych wizji zrealizowano. Zarazem tam, gdzie to było jego zdaniem możliwe, młody urbanista oraz jego starsi koledzy starali się zachować "starą Warszawę". W końcu on sam był warszawiakiem, który pamiętał stolicę sprzed wojny.  

– Chyba nie można pracować dla miasta bez serca – stwierdził Adolf Ciborowski w audycji z 1980 roku. – Jeżeli chce się budować miasto, trzeba rozumieć ludzi, dla których się buduje, trzeba się czuć jednym z nich. Właściwie więcej się buduje sercem, niż rozumem – dodał.


Posłuchaj
11:53 impresje prof_ adolfa ciborowskiego z lat 1945-80.mp3 Adolf Ciborowski wspomina moment powrotu do zrujnowanej Warszawy i pracę w Biurze Odbudowy Stolicy (PR, 15.01.1980)

 

Na gruzach Skopje

Odbudowa Starego Miasta NAC.jpg
Grzegorz Piątek: odbudowa Warszawy nie oznaczała powrotu do stanu sprzed wojny

W kolejnych latach kariera Ciborowskiego-urbanisty nabierała rozpędu. Był kierownikiem Biura Planowania Miasta w Szczecinie (1947-1948), kierownikiem Działu Urbanistyki Zakładu Osiedli Robotniczych w Warszawie (1949-1953), głównym urbanistą w Komitecie ds. Urbanistyki i Architektury (1954-1956), wreszcie naczelnym architektem Warszawy (1956-1964). I wtedy nagle jego talent miał przydać się w zupełnie innej części Europy.

26 lipca 1963 roku o godzinie 5:17 mieszkańców Skopja, stolicy Socjalistycznej Republiki Macedonii, wyrwało ze snu trzęsienie ziemi. Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w liczącej tysiące lat historii miasta. Niemal całe Skopje legło w gruzach. Zginęło 1070 osób, około 4 tysiące odniosło obrażenia. Ponad sto tysięcy osób straciło dach nad głową.

W latach 1964-1967 Adolf Ciborowski jako naczelny dyrektor ONZ-owskiego programu odbudowy Skopje współtworzył koncepcję urbanistyczną stolicy Macedonii. W 1966 roku opowiadał o tym przedsięwzięciu korespondentowi Radia ONZ w Nowym Jorku. – Zadaniem międzynarodowej grupy ekspertów, we współpracy z kolegami jugosłowiańskimi, było opracowanie projektu wybudowania miasta praktycznie prawie nowego, tak jak to miało miejsce w Warszawie, wraz z projektami rozwoju tego miasta na okres pięciu, piętnastu i pięćdziesięciu lat – tłumaczył.


Posłuchaj
11:02 horyzonty - wywiad z inżynierem adolfem ciborowskim.mp3 Wywiad z Adolfem Ciborowskim na temat odbudowy Skopja. Wydanie specjalne audycji "Horyzonty" dla Radia ONZ (PR, 18.11.1966)

Le Corbusier_PAP_663.jpg
Le Corbusier: Dom jest maszyną do mieszkania

Miasto i polityka

W uznaniu międzynarodowych zasług Ciborowskiego powierzono mu stanowisko doradcy do spraw planowania przestrzennego Sekretariatu ONZ (1967-1973), następnie zaś funkcję dyrektora Instytutu Kształtowania Środowiska w Warszawie (1974-1977). Był także doradcą UNESCO, UNDRO i UNCHS do spraw odbudowy miast zniszczonych przez trzęsienia ziemi. W 1975 roku został profesorem Politechniki Warszawskiej, a w 1978 dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PW.

Pod koniec życia Ciborowski jako członek PZPR poświęcił się polityce. Był przewodniczącym Rady Warszawskiej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, członkiem Rady Krajowej PRON, wiceprzewodniczącym Stołecznej Rady Narodowej. W 1985 został wybrany na posła na Sejm IX kadencji. Potem mianowano go na członka Rady Państwa. Zmarł 26 stycznia 1987 roku w trakcie kadencji. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

mc

Czytaj także

Jan Zachwatowicz. Udaremnił zamach Niemców na kulturę polską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 05:52
Był człowiekiem, któremu Warszawa i Polska zawdzięczają ocalenie lub rekonstrukcję wielu bezcennych zabytków. Jan Zachwatowicz - architekt, profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Generalny Konserwator Zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki w latach 1945-1957 - zmarł dokładnie 40 lat temu, 18 sierpnia 1983 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Jankowski ps. Agaton. Cichociemny, który wrócił odbudować Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 05:49
Patrol Stanisława Jankowskiego ps. Agaton wyrusza ze Starego Miasta na Żoliborz i dalej do Puszczy Kampinoskiej. Żołnierzy na czele z "Agatonem" fotografuje Stefan Bałuk. Dziś jest to jedno z najsłynniejszych powstańczych zdjęć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohdan Pniewski. Architekt warszawskich gmachów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 05:38
Twórca wielu warszawskich gmachów użyteczności publicznej. Najciekawsze jego projekty powstały przed wojną. Niestety w wiele jego późniejszych projektów ingerowała władza oczekująca od niego estetyki socrealistycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Lalewicz. Architekt, nauczyciel, komendant

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 05:45
147 lat temu w Wyłkowyszach przyszedł na świat Marian Lalewicz, profesor Politechniki Warszawskiej, autor projektów wielu budynków w Polsce i Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Marconi, Włoch, który projektował dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 05:30
Gdzie nie spojrzysz – Marconi... Dosłownie i nie tylko w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych architektów na ziemiach Polski, na przestrzeni wieków. Uznany i podziwiany przez wszystkich, pracowity i otwarty dla każdego, kto swoje zainteresowanie zwracał ku architekturze – zarówno tej pałacowej, tej gmachów publicznych, tej sakralnej, jak i tej "zwykłej", dla ludzi, dla robotników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macedonia w NATO. ”W czasie pandemii to jasny sygnał dla Rosji, dobry znak dla Gruzji, Ukrainy”

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 23:59
- Mimo pandemii wielka polityka toczy się nadal. Bezpieczeństwo europejskie jest zagrożone z wielu stron, ale główne zagrożenia pozostają polityczno-wojskowe i wynikają z polityki Rosji. W tym kontekście utrzymywanie przez NATO polityki rozszerzenia, czyli przyjęcie Macedonii Północnej i podtrzymywanie perspektywy rozszerzania dla Ukrainy i Gruzji  jest kluczowe – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Terlikowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oskar Sosnowski. Wielki architekt wspaniałych kościołów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 05:40
82 lata temu, 24 września 1939 roku, pod gruzami walących się domów podczas niemieckiego bombardowania Warszawy zginął Oskar Sosnowski, profesor Politechniki Warszawskiej, architekt, teoretyk sztuki, konserwator zabytków, autor kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie oraz kościoła św. Rocha w Białymstoku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Bryła. Innowacyjny konstruktor mostów i wieżowców

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 05:43
Nazwisko Stefana Bryły zdradzało jego zainteresowania, był bowiem inżynierem budowlanym. – To człowiek, który zbudował pierwszy na świecie most spawany i opracował przepisy umożliwiające stosowanie spawania w budownictwie – mówił o konstruktorze prof. Bolesław Orłowski w audycji Polskiego Radia z 2018 roku.
rozwiń zwiń