Raport Białoruś

Język białoruski zagrożony wyginięciem. Władze nie widzą problemu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 17:25
Władze sądownicze i parlament Białorusi nie dopatrzyły się dyskryminacji osób białoruskojęzycznych. Chodzi o to, że ustawy nie są publikowane po białorusku. Skargę w Trybunale Konstytucyjnym złożył lider organizacji praw człowieka ”Wiasna”.
Budynek rządu i parlamentu w Mińsku
Budynek rządu i parlamentu w MińskuFoto: Wikipedia/CC/HOON, Ilmari Karonen

Składając skargę, wiceszef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Walancin Stefanowicz wskazywał m.in., że zdarzają się przypadki, iż sądy odmawiają prowadzenia procesu po białorusku, a białoruskie akty prawne są przyjmowane po rosyjsku i na portalu prawnym pravo.by nie sposób znaleźć ich białoruskiej wersji. Pytał też o zgodność z konstytucją dwóch ustaw: o językach i o aktach prawnych.
W sprawie jego skargi wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Ten ostatni w odpowiedzi podkreśla, że w konstytucji "nie zapisano obowiązku wydawania i publikowania aktów organów prawnych Republiki Białoruś w dwóch językach państwowych - po rosyjsku i białorusku". Sąd ocenia, że wobec tego brak podstaw do zbadania zgodności z konstytucją powyższych ustaw.
Trybunał Konstytucyjny - jak zauważa "Wiasna" - w swoim liście nie daje odpowiedzi na pytanie o zgodność z konstytucją obu ustaw. Podkreśla jedynie, że wielokrotnie rozpatrywał sprawy równego statusu języka rosyjskiego i białoruskiego, m.in. odnośnie egzaminów szkolnych czy systemu ubezpieczeń społecznych.
"Wiasna" pisze, że dyskryminacji osób białoruskojęzycznych nie dopatrzyła się także niższa izba parlamentu, Izba Reprezentantów. Takie samo stanowisko reprezentuje izba wyższa, Rada Republiki, podkreślając przy tym, że oficjalne opublikowanie aktu prawnego w innych językach jest dopuszczalne tylko w razie istnienia jego oficjalnego przekładu.

”Wiasna” zwróci się do ONZ
Stefanowicz tak skomentował otrzymane odpowiedzi: "Nie ma u nas ustawodawstwa po białorusku, język państwowy jest dyskryminowany, a nasze oficjalne organy nie widzą w tym problemu". Zapowiedział też, że zwróci się z tą sprawą do Komitetu Praw Człowieka ONZ.

Białoruski: język zagrożony wyginięciem
Białoruski został uznany przez UNESCO za jeden z języków zagrożonych wyginięciem. W ciągu dziesięciu lat, które minęły między dwoma ostatnimi spisami powszechnymi - od 1999 do 2009 roku - odsetek osób, które mówią po białorusku w domu, spadł na Białorusi z 37 do 23 proc. Liczba osób mówiących stale w tym języku obniżyła się w ciągu ostatnich trzech lat z 5,8 do 3,9 proc. - wskazują wyniki sondażu kampanii popularyzującej kulturę białoruską "Budźma Biełarusami!" i niezależnego ośrodka Laboratorium Nowak z 2012 r. Podczas ostatniego spisu powszechnego język białoruski jako ojczysty wskazało 53 proc. mieszkańców Białorusi - o 20 proc. mniej niż podczas poprzedniego spisu.
Tylko 16,4 proc. uczniów na Białorusi uczy się wszystkich przedmiotów w szkole w języku białoruskim; 11,4 proc. chodzi do białoruskojęzycznych przedszkoli i zaledwie 0,2 proc. studiuje po białorusku - wykazał ubiegłoroczny sondaż głównego urzędu statystycznego Biełstat.

Telewizja po rosyjsku, władze rosyjskojęzyczne
Państwowa telewizja jest zdominowana przez język rosyjski
. Aleksander Łukaszenka, podobnie jak zdecydowana większość urzędników państwowych, używa w publicznych wypowiedziach niemal wyłącznie języka rosyjskiego.
PAP/agkm

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2014-01-09 20:40 Zgłoś
Boże, dziękuję Ci, że w mojej Ojczyźnie język polski jeszcze jest urzędowy i powszechnie obowiązujący
szeleszczyciel2014-01-09 20:37 Zgłoś
Żaden język nie ma całkowitej ochrony, w mało znane języki nikną; jeden co dwa tygodnie. Chrońmy polski, póki go mamy. Polskiemu bardzo szkodzą media, roznosiciele anglosaskiej kultury.

Czytaj także

W Mińsku są tylko trzy szkoły białoruskie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 17:14
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrożony język białoruski: Łukaszenka wybrał rosyjski

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 12:30
Język białoruski jest zepchnięty na Białorusi na margines - to rosyjski daje perspektywy kariery. Rosyjski to wyłączny język mediów i administracji państwowej, wyższych uczelni. Aleksander Łukaszenka mówi tylko po rosyjsku, choć od lat nie potrafi się pozbyć się białoruskiego akcentu. Posłuchaj rozmowy z językoznawcą Wincukiem Wiaczorką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozmawiaj ze mną po białorusku": Dzień Języka Ojczystego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 22:45
Z ponad tysiąca zarejestrowanych na Białorusi gazet i magazynów 80 wychodzi po białorusku. Tylko jedna czwarta Białorusinów mówi w domu po białorusku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20-lecie istnienia Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 10:13
13 stycznia 1992 roku w ramach Programu dla Zagranicy, czyli tzw."Piątki", Polskie Radio rozpoczęło nadawanie po białorusku. Była to odpowiedź na powstanie Białorusi za wschodnią granicą Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski urzędnik będzie walczył z "białorutenizacją"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 16:31
Urzędnicy dostali odgórne zalecenie, by nie pozwalać na „przymusową" promocję białoruskiej tożsamości i języka, a także nie dopuścić do ograniczania języka rosyjskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolina Gruszka: zaskoczyło mnie, jak bardzo język białoruski jest prześladowany

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 19:00
Rewizje, areszty, przesłuchania, KGB – wiedziałem, że tak jest. Jednak po rozmowach z Białorusinami dowiedziałam się o wiele więcej – mówi Karolina Gruszka, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mowa ci Kawa". Darmowe lekcje białoruskiego w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 21:00
Lekcje białoruskiego są od kilku tygodni organizowane w jednej z mińskich kawiarni. Niewielu Białorusinów mówi po białorusku. Polityka władz białoruskich zmierza do rusyfikacji: przykładem jest rosyjskojęzyczna edukacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarze: Unia powinna finansować niezależne media białoruskie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 11:55
Białoruscy dziennikarze podkreślają, że obecnie niezależne media Białorusi są wspierane głównie przez polskie MSZ. To za mało na rozwój. Stąd apelują, żeby UE utworzyła specjalny fundusz na ich rzecz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwum dla wolnej Białorusi. ”Trafi na Białoruś, gdy nadejdzie czas”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 16:21
W Polsce powstaje Międzynarodowe Archiwum Białoruskie – tworzy je Ośrodek Karta. Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta zaprasza do współpracy środowiska białoruskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska biblioteka w internecie: Kamunikat.org

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:12
Coraz większą popularnością w białoruskim internecie cieszy się wirtualna biblioteka Kamunikat.org - można w niej znaleźć dzieła białoruskich klasyków i młodych autorów - bez cenzury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Była polska ambasador: białoruski powinien być drugim językiem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 12:00
W obecnej sytuacji trzeba zabiegać o to, by białoruski funkcjonował jako drugi język. To, czy wróci i będzie żyć, zależne jest od młodzieży – oceniła prof. Elżbieta Smułkowa, lingwistka, była ambasador na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Zemsta” i ”Śluby panieńskie” Fredry po białorusku: poruszyły Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 22:10
Prezentacja tłumaczeń na język białoruski ”Zemsty” i ”Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry odbyła się w mińskim Teatrze Narodowym imienia Janki Kupały.
rozwiń zwiń