Raport Białoruś

Książki z Polski jadą na Białoruś. Posłużą nauce polskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 08:47
Nie bacząc na to, że Związek Polaków na Białorusi nie jest uznawany, zakładamy szkoły społeczne. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, to dostarczyć tam podręczniki – mówiła Andżelika Borys. Ma nadzieję że zbiórka książek w Polsce potrwa do końca roku.
Audio
  • Andżelika Borys: zakładamy szkoły społeczne, mimo że Związek Polaków na Białorusi nie jest uznawany; pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to dostarczyć podręczniki (źr. IAR)
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w Łodzi
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w ŁodziFoto: Glow Images/East News

8,6 tys. książek zebranych w Kujawsko-Pomorskiem trafi do Polaków na Białorusi. We wtorek w Białymstoku przekazano je władzom nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi.

To literatura piękna, lektury, zestawy podręczników szkolnych. Książki trafią do społecznych punktów nauczania języka polskiego na Białorusi, parafii, do dzieci, młodzieży, nauczycieli w szkołach państwowych - poinformowała przewodnicząca rady Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. - Nauczanie języka polskiego jest naszym priorytetem, książki są do tego niezbędne – mówiła.

Dodała, że nauczanie języka, tworzenie nowych, społecznych podmiotów zajmujących się polską oświatą na Białorusi, to jedno z najważniejszych zadań i obowiązek ZPB. - Oświata jest naszą przyszłością - mówiła. Książki, a zwłaszcza podręczniki do nauki polskiego są do tego bardzo potrzebne.

Borys mówiła, że związek ma listę podręczników, o które proszą nauczyciele i związek apeluje do chętnych, by jeśli mają takie możliwości, przekazywali te książki. Zaznaczyła, że związek otrzymał niedawno już m.in. książki z Małopolski (od samorządu województwa) i z Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Lublina. Borys ma nadzieję, że zbiórka książek - zwłaszcza podręczników - potrwa przez cały 2014 r. Podkreśliła też ogromną rolę organizowanych wyjazdów edukacyjnych dzieci i młodzieży do Polski. Władze związku dziękowały wszystkim, którzy odpowiadają na ich apele o przekazywanie książek.

- Nam zależy na naszej, polskiej sprawie, nie patrząc na różne układy polityczne, które dzisiaj są na Białorusi. Zależy nam na tym, żeby dbać o interesy polskiej mniejszości na Białorusi, o ich prawa, o nauczanie, kulturę i oczywiście strukturę związkową - mówiła Borys. Przypomniała, że władze związku i cała struktura są od ośmiu lat nieuznawane przez władze na Białorusi.

Zbiórka w Kujawsko-Pomorskiem

Zbiórkę książek przeprowadził samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który - jak mówił we wtorek Denis Dembek z urzędu marszałkowskiego w Toruniu - przekazał je Związkowi Polaków na Białorusi, korzystając z bliskich kontaktów białostockich polityków ze związkiem. Książki były zbierane w szkołach, bibliotekach i od mieszkańców w Kujawsko-Pomorskiem. Jeszcze nie wiadomo, jak i kiedy książki będą przetransportowane na Białoruś.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz powiedział, że o szczegółach transportu nie chciałby mówić. Mówił jedynie, że książki "w najbliższych dniach, tygodniach" trafią na Białoruś.

Tyszkiewicz apelował o współpracę samorządów województw ze Związkiem Polaków na Białorusi, bo - jak podkreślał - współpraca z tego szczebla może być bardziej efektywna niż z poziomu rządu czy parlamentu.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz podkreślał, że związkowi zależy na tym, by polska mniejszość nie zapomniała polskiego, a książki pomagają w edukacji. Przypomniał, że polskie szkoły są w Grodnie i Wołkowysku, działają też szkoły społeczne w Grodnie, Lidzie czy Mohylewie.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polacy na Białorusi i dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:00
Trzy dni trwał objazd kwater i grobów polskich żołnierzy, znajdujących się na Grodzieńszczyźnie, zorganizowany z okazji Święta Wojska Polskiego. Groby odwiedzili Polacy z Białorusi i delegacja z grodzieńskiego konsulatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek roku w polskiej szkole w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 08:40
Rok szkolny rozpocznie 511 uczniów w Szkole Polskiej w Grodnie na zachodniej Białorusi. To więcej niż poprzednio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek roku w polskiej szkole w Grodnie. Rekordowa liczba uczniów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 12:44
Pierwszy dzwonek zabrzmiał dziś również dla uczniów Szkoły Polskiej w Grodnie. Patronat nad nią sprawuje Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi uczcili pamięć obrońców Grodna z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 12:00
Na mogiłach obrońców Grodna złożono kwiaty i zapalano znicze. 20 września minęła 74. rocznica trzydniowej obrony miasta przez polskich żołnierzy i ochotników przed nacierającymi żołnierzami Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: milicjanci i wojskowi nie będą mogli mieć Karty Polaka

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 13:30
Białoruski parlament nakłada na mundurowych ograniczenia dotyczące posiadania Karty Polaka. Półtora roku temu takim zakazem objęto urzędników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi apelują do polskich władz o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 12:40
Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez władze białoruskie, prosi m.in. o wsparcie żądania o legalizację organizacji, o podręczniki języka polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut nagrodzony za odwagę. "Nie przemilcza tego, o czym powinien krzyczeć cały świat"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 21:45
Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut został jednym z laureatów tegorocznej nagrody w dziedzinie praw człowieka, przyznawanej przez opozycyjny portal Karta'97. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z książką na Wschód! Zbiórka książek dla Polaków na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 08:47
Do 15 stycznia trwa akcja ”Z książką na Wschód”. By móc podarować książkę Polakom na Wschodzie, trzeba odwiedzić jedną z księgarni zaangażowanych w akcję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz IPN: Żołnierze Polski Podziemnej na obrazach Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 10:51
Kalendarz przygotowany przez IPN zamieszcza reprodukcje portretów m.in. Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza ”Łupaszki”, dowódców związanych z Armią Krajową okręgu wileńskiego i nowogródzkiego.
rozwiń zwiń