Raport Białoruś

Łukaszenka: pół miliona osób w wieku produkcyjnym nie pracuje

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 22:01
Aleksander Łukaszenka podkreślił we wtorek, że należy rozwiązać problem zatrudnienia w kraju, nie oglądając się na krytykę ze strony zagranicznych mediów i opozycji.
Łukaszenka: pół miliona osób w wieku produkcyjnym nie pracuje
Foto: Glow Images/East News

Na naradzie poświęconej projektowi dekretu prezydenckiego ws. stymulowania zatrudnienia Łukaszenka oświadczył: "Jesteście profesjonalistami, specjalistami i powinniście byli przedstawić wyczerpujący projekt dekretu bez jakiejkolwiek polityki: jak na nas spojrzy piąta kolumna (tak Łukaszenka określa opozycję, red.) na Białorusi albo jak nas skrytykują rosyjskie czy inne media. Kwestie polityki zostawcie mnie. Ja będę podejmować decyzje i brać pod uwagę niuanse polityczne".

Łukaszenka oświadczył, że obecnie około 0,5 mln obywateli w wieku produkcyjnym oficjalnie nigdzie nie pracuje i nie płaci podatków, ale korzysta z bezpłatnej opieki medycznej i edukacji, jak również opłaca usługi komunalne i transport po cenie subsydiowanej przez państwo.

- Darmozjady, nieroby powinny pracować. Kto nie płaci podatków, powinien płacić. To normalna, cywilizowana zasada – oznajmił Łukaszenka.

O tym, że projekt dekretu prezydenckiego w tej sprawie jest gotów, Ministerstwo Pracy poinformowało 5 stycznia. Biuro prasowe resortu podało przy tym, że zapoznać się z tekstem dokumentu "nie ma możliwości". Po zakończeniu wtorkowej narady Łukaszenka polecił w ciągu miesiąca dopracować projekt.

Łukaszenka zażądał podjęcia zdecydowanych kroków na rzecz walki z pasożytnictwem już na początku listopada ubiegłego roku. Zaznaczył jednak, że nie uważa za pasożytów ludzi, którzy wyjeżdżają pracować do Rosji. "Zarabiajcie, przysyłajcie tu pieniądze - to wasz wkład. Mnie chodzi o innych - o bumelantów, którzy nie pracują ani na Białorusi, ani w Rosji, ani w innych państwach" - mówił.

Oficjalnie bezrobocie na Białorusi wynosi obecnie 0,5 proc., wynika to jednak z faktu, że za bezrobotnych uznaje się tylko osoby, które zarejestrowały się jako bezrobotne. Tymczasem wielu ludzi rezygnuje z procedury rejestracji, gdyż jest ona dość skomplikowana i wymaga, by osoba ubiegająca się o zasiłek wykonywała "prace społeczne", a ponadto sam zasiłek jest bardzo niski - wynosi równowartość kilkunastu dolarów.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: Łukaszenka zapowiada walkę z "pasożytnictwem"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 20:28
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka oszacował, że w kraju jest około 400 tys. osób, które nigdzie nie pracują i nie płacą podatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś już nie chce handlować z Rosją w jej walucie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 23:59
Aleksander Łukaszenka polecił rządowi, aby handel z Rosją odbywał się w twardych walutach: dolarach lub euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poroszenko chwali Białoruś i chce pośredniczyć w relacjach z UE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 23:59
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów może pomóc Mińskowi w rozwoju stosunków z Unią Europejską w ramach Partnerstwa Wschodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: aresztowano cztery osoby za handel walutami

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 11:57
Na Białoruś powrócił zapomniany zawód tzw. ”cinkciarza”, czyli osoby nielegalnie wymieniającej waluty. To wynik zawirowań na miejscowym rynku walutowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: zniesiono prowizję od kupna euro i dolarów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 12:55
Prowizja od kupna waluty przez ludność Białorusi zostanie od piątku zniesiona - zdecydował Bank Narodowy. Była ona pobierana od 20 grudnia w rozmiarze 30 proc., ale potem ją stopniowo obniżano. Miała ograniczyć popyt na walutę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: eksporterzy rolni stracili na spadku rubla rosyjskiego 360 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 22:00
Przedsiębiorstwa podlegające białoruskiemu Ministerstwu Rolnictwa straciły w ubiegłym roku na dewaluacji rubla rosyjskiego 362 mln dolarów - poinformowała wiceszefowa departamentu handlu zagranicznego w resorcie Tamara Usaczowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank Światowy przyznał Białorusi 250 mln dolarów kredytu na drogę Mińsk-Grodno

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 22:00
Bank Światowy udzieli Białorusi kredytu wysokości 250 mln dol., m.in. na modernizację drogi Mińsk-Grodno - poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Transportu i Komunikacji Białorusi. Odpowiednie porozumienie zostało podpisane w czwartek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: kolejne banki wstrzymują wydawanie kredytów mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 20:40
Dwa największe banki komercyjne Białorusi - Biełarusbank i Biełagroprombank - wstrzymały wydawanie kredytów osobom fizycznym na budowę i kupno mieszkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja chce wycofać z obrotu sól z Białorusi i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 20:43
Rosyjska służba sanitarna rekomendowała sieciom handlowym wycofanie ze sprzedaży soli wyprodukowanej na Ukrainie i Białorusi. Na razie zalecenia zostały wysłane do rosyjskich regionów - nie ma oficjalnego, centralnego zakazu.
rozwiń zwiń