Raport Białoruś

Po desancie misiów Łukaszenka zwalnia generałów

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 22:20
Za niewłaściwe wykonywanie swoich obowiązków w zakresie bezpieczeństwa narodowego Aleksander Łukaszenka zwolnił szefa pograniczników i szefa sił powietrznych. Szef KGB dostał upomnienie.
Po desancie misiów Łukaszenka zwalnia generałów
Foto: mynewsdesk.com/Studio Total

O zwolnieniu generała-majora Igora Raczkowskiego, szefa Państwowego Komitetu Pogranicznego i generała-majora Dmitrija Pachmiełkina, szefa sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej i innych „kadrowych decyzjach” powiadomiono na stronie prezydenta Białorusi.

W zeszłym tygodniu Aleksander Łukaszenka przyznał, że doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej Białorusi 4 lipca i zapowiedział ukaranie winnych. Była to pierwsza oficjalna wypowiedź białoruskich władz, przyznająca, że faktycznie doszło do przelotu szwedzkiej awionetki z ładunkiem pluszaków nad Białorusią. Szwedzi zrzucili nad Iwieńcem i na obrzeżach Mińska pluszowe misie z hasłami wzywającymi do wolności słowa.

Według komunikatu na stronie prezydenta Białorusi, nota o niekompetencji została wręczona ministrowi obrony Jurijowi Żadobinowi i szefowi sztabu, wiceministrowi Piotrowi Tichonowskiemu. Upomnienie dostał też Leonid Malcew, szef rady bezpieczeństwa i szef KGB Wadim Zajcew.

Tych decyzji nie opatrzono w komunikacie żadnych komentarzem, nie dołącza go również państwowa agencja BelTA.

26 lipca, w zeszłym tygodniu na naradzie sił powietrznych i Państwowego Komitetu Pogranicznego Łukaszenka zapowiadał kary. - Jak wytłumaczyć prowokację z użyciem małego samolotu, który nie tylko przekroczył granicę, ale i przemieszczał się nad terytorium Republiki Białoruś? To w pierwszym rzędzie (chodzi o) bezpieczeństwo naszych obywateli – mówił Łukaszenka na naradzie sił powietrznych i Państwowego Komitetu Pogranicznego. Łukaszenka stwierdził, że „ten samolot był w pewnym momencie zauważony” i pytał, dlaczego „kierownictwo nie zapobiegło temu lotowi?”. – Komu zrobił się przykro? Czy błędy popełniły poszczególne osoby czy szukać ich w systemie obrony powietrznej ? – kontynuował Łukaszenka.

Mimo, że władze zaprzeczały wcześniej, że doszło do lotu szwedzkiej awionetki, KGB zatrzymało dziennikarza Antona Surapina, który opublikował zdjęcia pluszaków na swojej stronie i agenta nieruchomości Siarhieja Baszarymaua i, który miał wynająć Szwedom mieszkanie. Obu mężczyznom, jak informują ich bliscy, grozi siedem lat więzienia. Przebywają w areszcie. KGB nie ujawnia żadnych informacji na ich temat.

agkm/BelaPAN/president.gov.by

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Poczobut opuścił areszt. Usłyszał zarzut zniesławienia Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 16:34
Andrzej Poczobut powiedział portalowi polskieradio.pl, że przedstawione mu zostały zarzuty powtórnego zniesławienia Aleksandra Łukaszenki. Natomiast zmieniono środek zapobiegawczy - z aresztu tymczasowego na zakaz opuszczania Grodna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na trybunie VIP-ów w Kijowie Łukaszenka i Kola

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 07:11
Przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka siedział na finałowym meczu Euro 2012 w loży dla VIP-ów obok prezydentów Gruzji, Armenii i Tadżykistanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka na paradzie: nie będzie kolorowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 10:45
Podejmujemy działania w celu wzmocnienia równoprawnych stosunków z krajami Zachodu – powiedział Aleksander Łukaszenka na paradzie 3 lipca. Jednocześnie nazwał Rosję "głównym partnerem Białorusi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baszar al-Assad poprosi o azyl w Mińsku?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 11:43
Ucieczka Assada z kraju to według ekspertów jedna z możliwości zakończenia krwawego konfliktu w Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amnestia jeszcze nie weszła w życie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 16:00
Projekt ustawy o amnestii znajduje się obecnie w administracji prezydenta – powiedział Radiu Swaboda szef prezydenckiej służby prasowej, Paweł Liochkij.
rozwiń zwiń