Raport Białoruś

Polski dokument doceniony na festiwalu "Magnificat"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 10:30
Polski film „Bez jednego drzewa las lasem zostanie” w reżyserii Dagmary Drzazgi został uznany przez jury za najlepszy film dokumentalny zakończonego na Białorusi 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Chrześcijańskich „Magnificat”.
Polski dokument doceniony na festiwalu Magnificat
Foto: signis.by

W przeglądzie pokazano ponad 40 obrazów dokumentalnych i animowanych z 16 krajów, między innymi z Niemiec, Rosji, Kanady i Ukrainy.
Grand Prix zdobył białoruski film „Drewniany naród”. Obraz reżysera Wiktara Aśluka opowiada o Mikałaju, jedynym żyjącym mieszkańcu wsi z Puszczy Białowieskiej. Mężczyzna wyrzeźbił z drewna setki figurek osób, które żyły w niej kiedyś, dając im w pewien sposób nowe życie.
Festiwal filmowy „Magnificat” rozpoczął się w niedzielę od pokazów w mińskim kościele Świętego Szymona i Świętej Heleny. Potem filmy oglądano w miasteczku Hłybokaje (pol.Głębokie) na północy Białorusi, gdzie też rozdano nagrody.
Dyrektor festiwalu Jury Harulou powiedział Polskiemu Radiu, że cały czas festiwal się rozwija. Jego zdaniem, tegoroczny przegląd miał najwyższy poziom. Po raz pierwszy prezentowano na nim produkcje z Azerbejdżanu, Belgii i Serbii.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polskie kino zarazi Mińsk "twórczym duchem"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 06:00
W Mińsku rozpoczął się w sobotę festiwal filmowy "Listapad" - będzie można na nim zobaczyć wiele polskich filmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamiast Lenina pomnik premiera pierwszego białoruskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 22:00
W białoruskim miasteczku Hłybokaje (Głębokie), powstała aleja pomników upamiętniających osoby urodzone w tym rejonie, m.in. premiera pierwszego niepodległego białoruskiego państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto piśmiennictwa na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 20:00
Na Białorusi w pierwszą niedzielę września obchodzone jest święto piśmiennictwa i druku. W tym roku zorganizowano je w miasteczku Hłybokaje (Głębokie) w obwodzie witebskim, gdzie na straganach można nawet kupić torty w formie książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera filmu ”Żywie Biełaruś” w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 13:00
Premiera filmu o opozycyjnej Białorusi zapowiadana na wrzesień, odbędzie się dwa miesiące później. Termin przesunięto, żeby film miał szansę wziąć udział w międzynarodowym festiwalu. Czytaj więcej na blogu Franaka Wiaczorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bez miłości w tym życiu nic nie powstanie"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:31
W Polskim Instytucie w Mińsku wystąpili m.in. Tymon Tymański, Źmicier Wajciuszkiewicz, odbył się koncert piosenki autorskiej, była też wystawa inspirowana poezją Edwarda Stachury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Pana Tadeusza” tłumaczył w łagrach, na worku od cementu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 01:00
Na Białorusi odbywają się obchody 100-lecia urodzin Piotra Bitela, poety i autora tłumaczenia polskiej epopei na język białoruski. Przetłumaczył on cały poemat z pamięci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk świętuje 945 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 08:26
Minęło 945 lat od czasu pierwszej wzmianki o Mińsku w kronice „Powieść lat minionych”.
rozwiń zwiń