Raport Białoruś

Areszty za "Dziady" dla powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 10:23
Akcję upamiętniającą powstańców styczniowych co roku w ostatni weekend października organizują przedstawiciele białoruskiej opozycji. Tym razem zatrzymano cztery osoby.
Audio
Areszty za Dziady dla powstańców styczniowych
Foto: volkovysk.by

W sobotę miejscowości Świsłocz w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi -na zachodzie Białorusi upamiętniono uczestników powstania styczniowego 1863 roku.

Dwie osoby zatrzymano przy pomniku dyktatora powstania styczniowego Romualda Traugutta, a dwie w drodze powrotnej z pobliskiego majątku Jakuszówka, gdzie odbyła się msza ku czci pochodzących stamtąd uczestników powstania styczniowego, braci Konstantego i Wiktora Kalinowskich. Jedną osobę potem zwolniono. Według Paszkiewicza dwie osoby zatrzymano za rozwinięcie historycznych biało-czerwono-białych flag Białorusi, które nie są uznawane przez obecne władze, a dwie - za rzekome naruszenie zasad przeprowadzania akcji społecznej.

W akcji wziął udział Siarhiej Kawalenka

W akcji uczestniczyło około 30 osób, w tym zwolniony niedawno z kolonii karnej były więzień polityczny Siarhiej Kawalenka. Zebrani złożyli kwiaty pod pomnikami pochodzących z dzisiejszych ziem białoruskich bohaterów powstania styczniowego - Konstantego Kalinowskiego i Romualda Tragutta oraz na mogile Wiktora Kalinowskiego, brata Konstantego. Następnie około 30 osób odwiedziło miejscowość Jakuszówka, gdzie znajdował się majątek, w którym mieszkała rodzina braci Kalinowskich.

Ku pamięci Kalinowskich

Akcje upamiętniające bohaterów powstania styczniowego organizowane są w Świsłoczy spontanicznie od kilkunastu lat (od 1996 roku) w ramach obchodów ludowego zwyczaju Dziadów. Konstanty Kalinowski, jeden z przywódców powstania styczniowego na Litwie, znany jest szerzej na Białorusi jako Kastuś Kalinouski. Wydawał pismo "Mużyckaja Prauda", jeden z pierwszych periodyków w języku białoruskim. Jest uznawany za przedstawiciela białoruskiego odrodzenia narodowego.

Kilka lat temu w Świsłoczy odkryto i odrestaurowano grób Wiktora Kalinowskiego. Odnaleziono też fundamenty gimnazjum, w którym uczyli się obaj bracia Kalinowscy, i fundamenty ich rodzinnego domu.

Również w sobotę witebscy działacze odwiedzili miejsca masowych egzekucji, przeprowadzonych w latach 30. i 40. XX wieku w wiosce Palai pod Witebskiem. Miejscowi opozycjoniści ustawili tam krzyże upamiętniające ofiary stalinowskich represji.

Były to akcje organizowane w ramach święta Dziadów, czyli wywodzącego się z pogańskiej tradycji dnia uszanowania pamięci przodków. Na Białorusi opozycja czci w ten dzień m.in. pamięć ofiar represji komunistycznych.

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: kwiaty dla Kastusia Kalinouskiego i Traugutta

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 19:30
Kilkudziesięciu przedstawicieli białoruskiej opozycji uczestniczyło w Świsłoczy pod Grodnem w akcji upamiętniającej uczestników powstania styczniowego 1863 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: marsz do Kuropat, grobu tysięcy ofiar Stalina

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 07:00
W białoruskich Kuropatach w latach 1937-41 NKWD rozstrzelać mogło nawet ćwierć miliona tak zwanych "wrogów władzy radzieckiej". Wśród nich było też wielu Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziady na grobie tysięcy ofiar Stalina w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 07:52
Na Białorusi obchodzone są Dziady - dzień pamięci przodków. W tym dniu Białorusini zorganizowali wiec w Kuropatach, gdzie może spoczywać nawet ćwierć miliona osób. Wśród nich są również Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zaprzecza Katyniowi

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 18:45
Na terytorium Białorusi radzieckie NKWD nie rozstrzelało w 1940 roku ani jednego Polaka - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Tymczasem w grobach w Kuropatach znaleziono dowody, że spoczywają tam Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk świętuje 945 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 08:26
Minęło 945 lat od czasu pierwszej wzmianki o Mińsku w kronice „Powieść lat minionych”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Na Białorusi rozstrzelano ponad 16 tys. Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 18:09
Od września 1939 r. do czerwca 1941 r. zabito na Białorusi co najmniej 8,6 tys. polskich oficerów i 8 tys. polskich cywilów – powiedział białoruski historyk Ihar Kuzniacou na polsko-białoruskiej konferencji naukowej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzwony Radziwiłłów w Połoneczce na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 21:00
Dzwony zostały umieszczone w kościele w dawnym majątku Radziwiłlów. Zostały odlane ze środków tej rodziny. W niedzielę zostały poświęcone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja przeciw budowie restauracji koło Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 15:00
W internecie rozpoczęto akcję zbierania podpisów przeciw budowie wielkiej restauracji w bezpośrednim sąsiedztwie Kuropat pod Mińskiem, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar NKWD z lat 1937-1941.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Dziady białoruski marsz do Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 15:00
W niedzielę białoruskie środowiska niezależne organizują marsz z Mińska do uroczyska Kuropaty, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy pomordowanych przez stalinowskie NKWD.
rozwiń zwiń