Dzieje kuchni. Kulinarna historia naturalna

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 16:28
W audycji "Droga przez mąkę" spotkamy się z Marią Barbasiewicz, by porozmawiać o jej nowej książce "W kuchni jak na wojnie".
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele kuchni było żywymi reliktami epoki przed okryciem elektryczności
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele kuchni było żywymi reliktami epoki przed okryciem elektrycznościFoto: Gellinger/pixabay/CC0 Public Domain

Tematem audycji będzie antropologiczne ujęcie historii kuchni, jedzenia, gotowania i obyczaju kulinarnego od końca XVIII do połowy XX w. , a także najważniejsi kucharze nowożytności – Vatel, Careme, Escoffier.

Pomówimy też o zmianach w sposobie podawania potraw – zastąpieniu serwisu a la francaise serwisem a la russe, wielkich smakoszach i krytykach kulinarnych, kuchniach, lodówkach i ewolucji gospodarstwa domowego, pór posiłków i ich klasowym charakterze - jednym słowem: o czasie najbardziej dynamicznych zmian, które wpłynęły na kształt dzisiejszej kuchni.

***

Na "Drogę przez mąkę" w sobotę (21.11) w godz. 12.00-12.30 zaprasza Łukasz Modelski.

mc/mm

Czytaj także

Złoty węgorz i literatura, która leczy z szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 15:00
Dwie późne książki czeskiego pisarza Oty Pavla to rezultat kilkuletnich zmagań z chorobą psychiczną. Jednym z ważnych elementów tej twórczości jest pewna smaczna ryba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Błogosławione menu. Czym raczyli się święci?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 16:00
Święta Hildegarda z Bingen przestrzegała przed jedzeniem truskawek, zalecała za to orkisz, kasztany i koper włoski. O wiele lepszą ofertę miał dla smakoszy święty Patryk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarli lubią słodycze. Día de Muertos w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 12:00
– Słodycze w kształcie czaszek to kwintesencja kultury, w której życie jest słodkie, a śmierć to tylko pewien etap – mówił Piotr Grajewski, znawca kuchni meksykańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Houellebecq. Koniec świata i dobre jedzenie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 14:30
- Wyjeżdżając na francuską prowincję, bohater powieści "Uległość" Houellebecqa bierze zapas batonów proteinowych i kawę rozpuszczalną, bo nie spodziewa się, że spotka go tam coś smacznego - mówiła w Dwójce Wanda Klenczon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chinkali to gruzińska religia"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 13:00
Pyszne kołduny wypełnione bulionem to jeden z wielu gruzińskich przysmaków, o których rozmawialiśmy w Dwójce. Na czym polega sekret tamtejszego smaku?
rozwiń zwiń