Świadkowie historii XX wieku mówią do nas

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 14:51
Zapraszamy na audycję "Spotkania po zmroku" poświęconą Archiwum Historii Mówionej działającym przy Domu Spotkań z Historią.
- Nie byłam żadna licha uczennica, ino jedna z tych lepszych uczennic była. I z tych głupich my się śmieli pani. Pamiętam, jak gadali, że tutaj będzie wojna, czy coś, ale mało co wiedziałam, że to wojna będzie i że ojciec na wojnę pójdzie - zaczyna swoją fascynującą opowieść Lidia Kukowska, której relację nagrało archiwum
- Nie byłam żadna licha uczennica, ino jedna z tych lepszych uczennic była. I z tych głupich my się śmieli pani. Pamiętam, jak gadali, że tutaj będzie wojna, czy coś, ale mało co wiedziałam, że to wojna będzie i że ojciec na wojnę pójdzie - zaczyna swoją fascynującą opowieść Lidia Kukowska, której relację nagrało archiwumFoto: TheAngryTeddy/pixabay/cc

To największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku. Liczy już ponad 4000 wywiadów biograficznych nagranych w technice audio lub wideo, zdigitalizowanych, opracowanych archiwalnie i udostępnianych w Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią oraz w internetowym portalu audiohistoria.pl.

Pierwsze nagrania pochodzą z 1987 roku, kiedy to zainicjowane przez podziemną "Kartę" Archiwum Wschodnie rozpoczęło akcję nagrywania wspomnień mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, obywateli polskich represjonowanych przez sowieckie władze. 20 lat później w działania programu "Historia Mówiona" Ośrodka Karta włączył się Dom Spotkań z Historią, który nie tylko tworzy zbiór AHM i uczestniczy w pozyskiwaniu nowych relacji, ale także intensywnie popularyzuje zgromadzone świadectwa.

O Archiwum Historii Mówionej porozmawiamy z jego szefową Katarzyną Madoń-Mitzner, a także z pracownikami archiwum i "zbieraczami" relacji.

***

Na "Spotkania po zmroku" zapraszamy w czwartek (27.08) w godzinach 22.30-23.00. Audycję poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk.

mat. prasowe DSH/mc/bch

Czytaj także

Mit Kresów w 30 tomach. Gawędy Stanisława Niciei

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 12:00
- Opowieść o Atlantydzie, krainie szczęśliwej, pełnej artystów i uczonych, znajduje odbicie w historii Kresów - opowiadał w Dwójce prof. Nicieja, autor monumentalnej monografii dawnego pogranicza Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorzki śmiech. Kargul i Pawlak non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 15:15
– Tak bardzo nie mogłem uwolnić się od tych bohaterów, że wpychałem ich do wielu innych filmów – mówił Andrzej Mularczyk, autor m.in. scenariusza filmu "Sami swoi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska kolej powstała już w szesnastym wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 20:00
Nie ma tylko zgody, czy stało się to najpierw w Anglii, czy w Niemczech. W trwający kilka stuleci kolejowy wyścig zaangażowani byli nawet szpiedzy przemysłowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karola Modzelewskiego zmagania z historią

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 13:00
Przypominamy rozmowę z prof. Karolem Modzelewski o książce "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom "Zośki" - uchronić przed zapomnieniem

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 10:00
- To było niesłychane miejsce, tam garnęli się ludzie - mówili bohaterowie reportażu Aleksandry Łapkiewicz, którzy walczą o renowację rodzinnego domu "Zośki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parostatek, który walczył w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 08:00
Statkiem Bajka pływały po Wiśle rzesze warszawiaków. Gdy rozpoczęło się powstanie, stał się mimowolnym uczestnikiem i bohaterem niepodległościowego zrywu miasta.
rozwiń zwiń