5 tysięcy opowieści o życiu w Polsce w XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 11:00
- To jest taka dźwiękowa biblioteka biografii Polaków - mówiła w Dwójce pracowniczka Archiwum Historii Mówionej działającego przy Domu Spotkań z Historią.
Audio
  • Pracownicy Archiwum Historii Mówionej o nagraniach, które znajdują się w zbiorach instytucji (Dwójka/Spotkania po zmroku)
- Nie byłam żadna licha uczennica, ino jedna z tych lepszych uczennic była. I z tych głupich my się śmieli pani. Pamiętam, jak gadali, że tutaj będzie wojna, czy coś, ale mało co wiedziałam, że to wojna będzie i że ojciec na wojnę pójdzie - zaczyna swoją fascynującą opowieść Lidia Kukowska, której relację nagrało archiwum
- Nie byłam żadna licha uczennica, ino jedna z tych lepszych uczennic była. I z tych głupich my się śmieli pani. Pamiętam, jak gadali, że tutaj będzie wojna, czy coś, ale mało co wiedziałam, że to wojna będzie i że ojciec na wojnę pójdzie - zaczyna swoją fascynującą opowieść Lidia Kukowska, której relację nagrało archiwumFoto: TheAngryTeddy/pixabay/cc

Podobno każdy z nas jest w stanie napisać jedną dobrą książkę. Taką, która będzie opowiadała o naszym życiu. W Archiwum Historii Mówionej znajdziemy tysiące takich autobiografii. - Najcenniejsze są dla nas te nagrania, gdzie ludzie po raz pierwszy mówią o sobie. Oni mają często fascynujące historie do opowiedzenia - tłumaczyła w Dwójce szefowa Archiwum Historii Mówionej Katarzyna Madoń-Mitzner.

Te swoiste "audiobooki", to niezwykły przegląd współczesnej historii Polski. - W relacjach można właściwie znaleźć wszystko, co wydarzyło się w XX wieku. Posiadamy relacje tych, którzy pamiętali jeszcze czasy I wojny światowej - mówiła Katarzyna Madoń-Mitzner.

Jak powstają te zbiory i kto może z nich korzystać? W audycji pojawiły się też fragmenty opowieści nagranych osób.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Katarzyna Madoń-Mitzner (szefowa Archiwum Historii Mówionej), Maria Buko (pracowniczka Archiwum Historii Mówionej) i Barbara Ostrowska-Krysiak (mieszkanka Warszawy)

Data emisji: 27.08.2015

Godzina emisji: 22.30

pkur/bch

Czytaj także

Mit Kresów w 30 tomach. Gawędy Stanisława Niciei

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 12:00
- Opowieść o Atlantydzie, krainie szczęśliwej, pełnej artystów i uczonych, znajduje odbicie w historii Kresów - opowiadał w Dwójce prof. Nicieja, autor monumentalnej monografii dawnego pogranicza Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorzki śmiech. Kargul i Pawlak non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 15:15
– Tak bardzo nie mogłem uwolnić się od tych bohaterów, że wpychałem ich do wielu innych filmów – mówił Andrzej Mularczyk, autor m.in. scenariusza filmu "Sami swoi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska kolej powstała już w szesnastym wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 20:00
Nie ma tylko zgody, czy stało się to najpierw w Anglii, czy w Niemczech. W trwający kilka stuleci kolejowy wyścig zaangażowani byli nawet szpiedzy przemysłowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karola Modzelewskiego zmagania z historią

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 13:00
Przypominamy rozmowę z prof. Karolem Modzelewski o książce "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom "Zośki" - uchronić przed zapomnieniem

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 10:00
- To było niesłychane miejsce, tam garnęli się ludzie - mówili bohaterowie reportażu Aleksandry Łapkiewicz, którzy walczą o renowację rodzinnego domu "Zośki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parostatek, który walczył w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 08:00
Statkiem Bajka pływały po Wiśle rzesze warszawiaków. Gdy rozpoczęło się powstanie, stał się mimowolnym uczestnikiem i bohaterem niepodległościowego zrywu miasta.
rozwiń zwiń