Polskie Radio
Section05
Amber Gold pr24

J. Krajewski: Amber Gold przykładem braku silnego państwa

– Trudno o lepszy przykład braku silnego i sprawnego państwa w czasach rządów koalicji PO-PSL, jak afera Amber Gold – powiedział Jarosław Krajewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej badającej sprawę nieprawidłowości w Amber Gold. W audycji "Kulisy spraw" rozmowa o aferze, której rozmiary szacowane są na 850 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold służby i bezpieczeństwo komisja śledcza finanse

Publicysta: przesłuchanie Tuska politycznym spektaklem

Ponad siedem godzin trwało przesłuchanie byłego premiera, a obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold. – Odbył się polityczny spektakl kosztem istoty całego problemu. Osoby, które straciły oszczędności życia, straciły również chyba szansę na wyjaśnienie afery – ocenił Marcin Makowski, publicysta tygodnika „DoRzeczy” i Wirtualnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Amber Gold komisja śledcza

Waldemar Buda: w PSL mamy do czynienia z konfliktem pokoleń

– Gdyby marszałek województwa mazowieckiego chciał, to mógłby najprawdopodobniej doprowadzić do zmiany lidera partii – powiedział Waldemar Buda, poseł Prawa i Sprawiedliwości. W polskich samorządach toczą się negocjacje dotyczące rządów na szczeblu lokalnym. Coraz większy rozdźwięk na temat sojuszy pojawia się w PSL. Czy dojdzie do szerszej współpracy pomiędzy partią rządzącą a Ludowcami?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PSL Polskie Stronnictwo Ludowe PiS Prawo i Sprawiedliwość wybory samorządowe wybory samorządowe 2018 Władysław Kosiniak-Kamysz Adam Struzik Marek Sawicki Donald Tusk Amber Gold

Tomasz Rzymkowski: Pan Arabski poszedł w konkury z kolegami, którzy zasłaniali się niepamięcią

– W 2012 roku Platformie Obywatelskiej palił się grunt pod nogami, więc pan Arabski, jako jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska, nie ma prawa nie pamiętać rzeczy związanych ze sprawą Amber Gold – powiedział na temat przesłuchania Tomasza Arabskiego członek komisji śledczej ds. Amber Gold Tomasz Rzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Arabski Amber Gold komisja śledcza

Publicyści: w sprawie Amber Gold zapanowała zmowa milczenia

Komisja śledcza ds. Amber Gold przez ponad trzy godziny przesłuchiwała szefa kancelarii premiera za rządów Donalda Tuska, Tomasza Arabskiego. - To, że ktoś czegoś nie wie i nie pamięta nie oznacza, że jest bez winy w danej sprawie – mówił w "Debacie dnia” w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre). W dyskusji uczestniczył również publicysta "Rzeczpospolitej” Marcin Piasecki.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold komisja śledcza polityka

Publicysta: Pan Arabski jest lojalny wobec premiera Tuska

Komisja śledcza do spraw Amber Gold przesłuchała szefa kancelarii premiera za rządów Donalda Tuska, Tomasza Arabskiego. - O kontaktach premiera ze służbami szef kancelarii premiera nic nie wiedział, nie był świadkiem żadnych rozmów ani spotkań. Możemy być rozczarowani tą wypowiedzią – mówił Wojciech Reszczyński, publicysta Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold POLSKA Wojciech Reszczyński komisja śledcza

Rola służb specjalnych w aferze Amber Gold

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych świadków, w tym byłego wicepremiera i ministra finansów - Jacka Rostowskiego oraz byłego wiceministra Andrzeja Parafianowicza. – Teraz już wiemy, że rola Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego była w tej sprawie zacznie większa, niż przed rozpoczęciem prac komisji – mówił w audycji "Nisztor pyta” w Polskim Radiu 24 poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15). Gościem programu był także dr Łukasz Kister z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  polityka Amber Gold komisja śledcza Piotr Nisztor Tomasz Rzymkowski Łukasz Kister

"W Gdańsku pan Marcin P. miał swój raj podatkowy"

– Firma Amber Gold była ewenementem. Nie płaciła podatków, nie składała deklaracji podatkowych i ani razu nie przedstawiła prawidłowego sprawozdania finansowego – powiedział poseł PiS Jarosław Krajewski. W audycji "Przekładaniec Jachowicza” wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold mówił o zaniedbaniach ze strony administracji skarbowej w stosunku do działalności firmy, z powodu której wielu Polaków utraciło oszczędności swojego życia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold komisja śledcza Jarosław Krajewski

Afera Amber Gold. "Mamy do czynienia z mafią"

Funkcjonariuszka wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Gdańsku oraz b. urzędniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego usłyszały w środę zarzuty popełnienia tzw. przestępstw urzędniczych w związku z działaniami dot. spółki Amber Gold - poinformowała Prokuratura Krajowa. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski, członek komisji śledczej ds. Amber Gold.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold komisja śledcza

7x24 "PO powinna przeprosić za aferę Amber Gold"

W środę komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchiwała byłego szefa ABW generała Krzysztofa Bondaryka. Świadek powiedział, że kluczowe dla sprawy było ustalenie, że spółka nie posiada złota. W jego ocenie przy badaniu firmy Marcina P. zawiodła wymiana informacji wewnątrz ABW oraz między innymi służbami. O Amber Gold mówili w audycji 7x24 Jarosław Porwich (Wolni i Solidarni), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15), Marcin Święcicki (PO), Dominik Tarczyński (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL), Krzysztof Gawkowski (SLD).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Gójska Amber Gold Sejm komisja śledcza ABW Platforma Obywatelska Donald Tusk Michał Tusk służby specjalne Krzysztof Gawkowski Piotr Zgorzelski Marcin Święcicki Tomasz Rzymkowski POLSKA

Afera Amber Gold. Będą zarzuty dla prokurator Barbary K.

Prokurator Okręgowy w Legnicy wystąpił z wnioskiem o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokurator Barbary K.  Chodzi o prowadzone przez nią postępowanie w sprawie spółki Amber Gold w latach 2009-2012. Prokuratura zamierza postawić jej zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień. Wniosek został skierowany do sądu dyscyplinarnego dla prokuratorów. O sprawie mówił w audycji Kulisy Spraw wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold Jarosław Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold komisja śledcza

Afera Amber Gold. "Reaktywny status organów państwa"

- Szefowie służb specjalnych w momencie gdy powinni wykonywać swoje obowiązki i przeciwstawić się naciskom – nie zrobili tego. To żenujący objaw słabości ludzi, którzy powinni być najtwardszymi ogniwami państwa, ponieważ działają na styku największych napięć politycznych, międzynarodowych, przestępczych – powiedział w Debacie Dnia Tomasz Rowiński z Christianitas. O środowym przesłuchaniu byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold, mówili także Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) i Roman Mańka (Fundacja Fibre).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold komisja śledcza ABW

"Najbardziej przełomowe było ustalenie, że nie ma złota"

Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold zakończyła przesłuchanie byłego szefa ABW generała Krzysztofa Bondaryka. Świadek powiedział m.in., że kluczowe dla sprawy było ustalenie, że spółka nie posiada złota. W jego ocenie przy badaniu firmy Marcina P. zawiodła wymiana informacji wewnątrz ABW oraz między innymi służbami. Polskie Radio 24 transmitowało jego przesłuchanie.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold Sejm komisja śledcza ABW

Afera Amber Gold. "Wyłania się obraz działalności mafii"

- Wnioski z prac sejmowej komisji ds. Amber Gold są bulwersujące. Do niedawna obraz Amber Gold jawił się jako działalność Marcina i Katarzyny P. jako słupów zorganizowanej grupy przestępczej na Pomorzu, natomiast po przesłuchaniu praktycznie wszystkich przewidzianych funkcjonariuszy służb specjalnych jawi się obraz zupełnie poważniejszy, tzn. że mamy do czynienia z mafią – powiedział w audycji 24 Pytania członek komisji ds. Amber Gold Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Rzymkowski Kukiz'15 Amber Gold komisja śledcza Sejm Donald Tusk służby specjalne POLSKA