Polskie Radio
Section05
małpia ospa

Mężczyzna zaraził się jednocześnie COVID-19, małpią ospą i HIV. Wcześniej był na wakacjach w Hiszpanii

36-letni mieszkaniec Sycylii był jednocześnie zakażony wirusem małpiej ospy, koronawirusem i HIV - podały włoskie media. U mężczyzny objawy trzech zakażeń rozwinęły się po powrocie z Hiszpanii. W lipcu spędził dwa tygodnie w szpitalu w Katanii i obecnie czuje się już dobrze. Pierwszy na świecie taki przypadek opisali w prasie medycznej włoscy badacze.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Włochy Hiszpania małpia ospa koronawirus HIV

Kiedy pojawi się szczepionka wzbogacona o wariant omikron? Prof. Horban wskazuje możliwy termin

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, główny doradca premiera do spraw COVID-19, profesor Andrzej Horban, powiedział "Gazecie Pomorskiej", że szczepionka biwalentna przeciw COVID-19, czyli wzbogacona o wariant omikron, powinna pojawić się w Polsce na początku września. Jest ona w trakcie rejestracji w USA i UE. Naukowiec powiedział też, że być może jesienią będzie więcej zachorowań, ale będą one łagodne i nie powinny "zdominować naszego systemu opieki medycznej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 omikron szczepienia społeczeństwo Andrzej Horban małpia ospa

Prof. Pyrć mówi, co robić, gdy obserwujemy u siebie objawy małpiej ospy. "Nie diagnozujmy się sami"

Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce mamy stosunkowo mało przypadków zachorowań na małpią ospę, dlatego - według nie - nie powinniśmy siać paniki. - Jeżeli wydaje nam się, że możemy być chorzy nie diagnozujmy się sami, tylko skontaktujmy się z lekarzem - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA małpia ospa zdrowie szczepienia

Małpia ospa. Belgia już dostała szczepionki, kiedy trafią do Polski?

Belgia otrzymała ponad 3 tysiące dawek szczepionek na małpią ospę. Potwierdziła to w rozmowie z belgijską agencją prasową komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Szczepionki pochodzą z puli prawie 110 tysięcy dawek, która zamówiła Komisja Europejska w imieniu unijnych krajów, w tym także Polski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia małpia ospa szczepionka Unia Europejska