Polskie Radio
Section05
Armia Krajowa

Komuniści w ŚZŻAK. Płużański: to wewnętrznie sprzeczne

- Dla mnie nie ma znaku równości między AK i PZPR, między AK i PRON, AK i SB, czy AK i WSW. To są dwa przeciwstawne bieguny. Jeżeli dzisiaj idee AK-owskie, czyli idee walki o Polskę niepodległą, idee walki nie tylko z niemieckim okupantem, ale również sowieckim, reprezentują osoby spod tych szyldów, to jest to wewnętrznie sprzeczne - mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci PRL

"To byłaby nasza zbrodnia, gdybyśmy zapomnieli o Wołyniu"

- Kiedyś nie można było o tym mówić. Tak jak nie można było mówić o Katyniu, później nie można było mówić o Wołyniu. To jest prawda, która nie jest przeszkodą do przyszłości relacji polsko-ukraińskich. Bez upamiętnienia nie ma tej przyszłości - mówił o rzezi wołyńskiej w audycji "Sygnały dnia" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL-u. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wołyń 2018 Wołyń Kresy Władysław Kosiniak-Kamysz PSL Polskie Stronnictwo Ludowe Armia Krajowa Ukraina Rzeź Wołyńska Piotr Gociek Daniel Wydrych

Obchody 74. rocznicy operacji "Ostra Brama"

Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowało obchody 74. rocznicy  operacji "Ostra Brama". Uroczystości odbyły się w kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu, na cmentarzu na Rossie i w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Na temat przebiegu uroczystości mówił Artur Kondrat, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wilno II wojna światowa Armia Krajowa

Odbył się IV Rajd Pamięci mjr Leonarda Zub-Zdanowicza "Zęba"

Blisko 300 uczstników wzięło udział w IV Rajdzie Pamięci „Zęba” cc. mjr Leonarda Zub-Zdanowicza, jaki odbył się w Borowie - Wólce Szceckiej. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości wydarzenie uzyskało patronat narodowy prezydenta dr. Andrzeja Dudy. Patronat honorowy objęli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wojewoda lubelski dr hab. Przemysław Czarnek. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Siły Zbrojne Armia Krajowa SPORT Lubelszczyzna lubelskie historia Polski POLSKA

Generał „ZO”. Jedyna kobieta wśród 316 cichociemnych

Zbierają środki na pełnometrażowy film o generał Elżbiecie Zawadzkiej, pseudonim „ZO”.  Żołnierz KG ZWZ-AK, powstaniec warszawski, emisariuszka Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, dla przyjaciół była symbolem odwagi, energii i pogody ducha. Akcję promuje trzyminutowy zwiastun pt. „Emisariuszka” z Katarzyną Bujakiewicz w roli legendarnej cichociemnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Cichociemni Powstanie Warszawskie Armia Krajowa

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o Polskę do samego końca

– Komuniści, poprzez wyniszczenie ludzi walczących o wolną Polskę, chcieli stworzyć nowy świat oparty na kłamstwie i niesprawiedliwości – powiedział ks. Ryszard Halwa. Odniósł się w ten sposób, do postawy Żołnierzy Wyklętych, prześladowanych przez władze PRL. Dwaj z nich, mjr Wacław Sikorski, ps. „Bocian” i  mjr Zbigniew Matysiak, ps. „Kowboj” byli gośćmi audycji „Ideologika”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci PRL komunizm Armia Krajowa

Podziemne sądownictwo wojskowe Polskiego Państwa Podziemnego

Sąd miał prawo wezwać oskarżonego lub świadków, jednak czyniono to niezmiernie rzadko ze względu na wymogi konspiracji. Kara śmierci musiała być orzeczona jednogłośnie, inne kary – bezwzględną większością głosów. Wyrok podlegał zatwierdzeniu Komendanta AK. Jeśli nie został zatwierdzony, tracił moc prawną. Co wiemy na temat „sądów kapturowych” i działalności kontrwywiadu Armii Krajowej. O sądach wojskowych w okresie wojny mówił gość audycji Szukając Dziury w Całym dr Bartłomiej Szyprowski, prokurator i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kedyw Armia Krajowa II wojna światowa Władysław Sikorski

Walczyli o niepodległość. "Dumą było mieć mundur"

„Żołnierze i działacze cywilni podziemia antykomunistycznego stoją dziś w długim szeregu naszych rodaków zasłużonych dla sprawy wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji przypadającego w czwartek Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O walce niepodległościowej mówili w audycji Rozmowa PR24 mjr Zbigniew Matysiak ps. Kowboj” (żołnierz zgrupowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”) i mjr Wacław Sikorski ps. „Bocian” (członek AK i WiN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci POLSKA PRL Armia Krajowa historia Polski stalinizm