Polskie Radio
Section05
Autonomia Palestyńska

"Decyzja Trumpa ws. Jerozolimy przekreśli proces pokojowy"

Prezydent Donald Trump oświadczył, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Powiedział, że Izrael ma prawo decydować o swojej stolicy. Wskazał, że w Jerozolimie znajduje się izraelski parlament i Sąd Najwyższy. O decyzji prezydenta USA mówił w audycji Świat w Powiększeniu Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent polskich mediów w krajach arabskich.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Izrael Jerozolima USA Bliski Wschód Palestyna Autonomia Palestyńska

Rozmowy izraelsko-palestyńskie będą wznowione?

Prezydent USA Donald Trump przybył we wtorek rano do Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu, by spotkać się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Po rozmowach podkreślił, że jest zaangażowany w próby zawarcia porozumienia pokojowego między Izraelczykami a Palestyńczykami i uczyni wszystko, by pomóc osiągnąć ten cel.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Mahmud Abbas Autonomia Palestyńska Izrael Bliski Wschód ŚWIAT

Trumpa wobec Bliskiego Wschodu. Czy to jeszcze dyplomacja?

Stany Zjednoczone są ważnym graczem w wielu częściach świata. Waszyngton istotną rolę odgrywa m.in. na Bliskim Wschodzie. Jak objęcie stanowiska głowy państwa przez Donalda Trumpa wpłynie na ten region? O tym w Świecie w Powiększeniu mówiła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Bliski Wschód Izrael Syria Autonomia Palestyńska Michał Żakowski Agnieszka Bryc

"Pokój izraelsko-palestyński tylko dzięki porozumieniu"

- Uważam, że przyszłość musi zostać rozstrzygnięta w negocjacjach pomiędzy władzami Palestyny i Izraela. Tylko wzajemne ułożenie relacji pomiędzy władzami, ale przy akceptacji zarówno społeczeństwa Izraela jak i Palestyny, może przynieść trwały pokój - mówił Andrzej Duda po spotkaniu w Betlejem z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Autonomia Palestyńska Andrzej Duda Mahmud Abbas Wojciech Cegielski