Polskie Radio
Section05
Azja Wschodnia

Koronawirus w Korei Północnej: skok zachorowań. "Kraj może stać się wylęgarnią nowych, groźnych wariantów"

Władze Korei Płn. zgłosiły w piątek ponad 260 tys. przypadków "gorączki", a ich łączna liczba przekroczyła 2 miliony. Kraj nie dysponuje wystarczającą ilością testów na COVID-19. Władze odrzuciły wcześniej szczepionki i lekarstwa oferowane przez inne państwa, ale w tym tygodniu w tajemnicy sprowadziły podstawowe zaopatrzenie medyczne z Chin. Pojawiają się też doniesienia o brakach lekarstw i żywności dla osób objętych kwarantanną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna koronawirus COVID-19 społeczeństwo pandemia Azja Wschodnia szczepienia

Ostry lockdown w Szanghaju. Na ulicach krzyki, błaganie o jedzenie i zamieszki [WIDEO]

Szanghaj jest w fazie ostrego lockdownu - ma on na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. 8 kwietnia odnotowano tam rekordową liczbę 21 tys. zakażeń. Głodni i zamknięci w swoich domach mieszkańcy Szanghaju wyrażają swoją wściekłość - brakuje żywności, na ulicach dochodzi do zamieszek.
Zobacz więcej na temat:  Szanghaj Chiny Azja Azja Wschodnia koronawirus ŚWIAT

Tajwan solidarny z Ukrainą. Sajewicz: Chiny obserwują reakcję świata na rosyjską inwazję

Prezydent Tajwanu, a także wiceprezydent i szef tajwańskiego rządu przekażą na pomoc humanitarną w Ukrainie swoje miesięczne pensje. Rosyjska inwazja w Ukrainie, na Tajwanie jest obserwowana ze szczególnym zaniepokojeniem, ze względu na rosnącą presję militarną ze strony Chin. Tajwańskie władze wyraźnie jednak dają do zrozumienia, że nie chcą porównań na zasadzie "dziś Ukraina, jutro Tajwan" - informuje korespondent Polskiego Radia, Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tajwan Chiny Azja Wschodnia wojna 2022 sankcje Ukraina Rosja

Reakcja na ruch Rosji wpłynie na los Tajwanu? Sajewicz: będzie sygnałem dla Chin

- Nie można ukrywać, że dla Xi Jinpinga marzeniem jest tzw. pokojowe zjednoczenie z Tajwanem, które będzie de facto oznaczało aneks Tajwanu - powiedział w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Pekinie Tomasz Sajewicz. Jego zdaniem reakcja świata Zachodu na decyzję Rosji wobec Ukrainy "będzie sygnałem na przyszłość dla władz w Pekinie".
Zobacz więcej na temat:  serwis wschodni Rosja Ukraina Władimir Putin infografika Tadeusz Płużański Tomasz Sajewicz ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Chiny Tajwan

Władze Hongkongu cenzurują internet w mieście? "To poważny cios w wolność"

Organizacja praw człowieka Hong Kong Watch podała, że jej strona internetowa jest niedostępna poprzez niektóre sieci w Hongkongu. "Jeśli to nie jest tylko techniczna awaria i Hongkończycy nie będą już mieli dostępu do naszej strony z powodu prawa o bezpieczeństwie państwowym, jest to poważny cios w wolność internetu" - podkreślił szef organizacji Benedict Rogers.
Zobacz więcej na temat:  Hongkong Chiny Azja Azja Wschodnia internet cenzura wolność słowa ŚWIAT

Groźba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Japonia rozważa sankcje przeciwko Kremlowi

- Japonia może nałożyć sankcje na Rosję w przypadku inwazji na Ukrainę - podkreślił szef japońskiego MSZ Yoshimasa Hayashi. Media podają również informacje o możliwej rozmowie premiera Japonia Fumio Kishidy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Japonia Azja Azja Wschodnia konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie sankcje infografika ŚWIAT serwis wschodni