Polskie Radio
Section05
Azja Wschodnia

Reakcja na ruch Rosji wpłynie na los Tajwanu? Sajewicz: będzie sygnałem dla Chin

- Nie można ukrywać, że dla Xi Jinpinga marzeniem jest tzw. pokojowe zjednoczenie z Tajwanem, które będzie de facto oznaczało aneks Tajwanu - powiedział w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Pekinie Tomasz Sajewicz. Jego zdaniem reakcja świata Zachodu na decyzję Rosji wobec Ukrainy "będzie sygnałem na przyszłość dla władz w Pekinie".
Zobacz więcej na temat:  serwis wschodni Rosja Ukraina Władimir Putin infografika Tadeusz Płużański Tomasz Sajewicz ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Chiny Tajwan

Władze Hongkongu cenzurują internet w mieście? "To poważny cios w wolność"

Organizacja praw człowieka Hong Kong Watch podała, że jej strona internetowa jest niedostępna poprzez niektóre sieci w Hongkongu. "Jeśli to nie jest tylko techniczna awaria i Hongkończycy nie będą już mieli dostępu do naszej strony z powodu prawa o bezpieczeństwie państwowym, jest to poważny cios w wolność internetu" - podkreślił szef organizacji Benedict Rogers.
Zobacz więcej na temat:  Hongkong Chiny Azja Azja Wschodnia internet cenzura wolność słowa ŚWIAT

Groźba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Japonia rozważa sankcje przeciwko Kremlowi

- Japonia może nałożyć sankcje na Rosję w przypadku inwazji na Ukrainę - podkreślił szef japońskiego MSZ Yoshimasa Hayashi. Media podają również informacje o możliwej rozmowie premiera Japonia Fumio Kishidy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Japonia Azja Azja Wschodnia konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie sankcje infografika ŚWIAT serwis wschodni

TYLKO U NAS Sport, polityka, rygor. Sajewicz: igrzyska pod nadzorem

– Kontrola to jeden z wyznaczników tych igrzysk, niestety nie tylko pod względem pandemicznym. Już teraz widać, że będą to igrzyska inne niż wcześniejsze. Nie tylko bardzo rygorystyczne środki sanitarne, o których mówi cały świat, ale też i innego rodzaju ograniczenia – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Sajewicz igrzyska igrzyska olimpijskie Pekin 2022 Pekin Chiny Azja Wschodnia Azja ŚWIAT TYLKO U NAS NASZ WYWIAD SPORT

Pjongjang potwierdza test broni. Zdaniem ekspertów to pocisk międzykontynentalny

Korea Północna testowała w niedzielę pociski balistyczne średniego zasięgu Hwasong-12 - poinformowała w poniedziałek rano czasu lokalnego oficjalna agencja północnokoreańska KCNA. Według szacunków międzynarodowych ekspertów, Hwasong-12 może przelecieć nawet do 6000 km, co oznacza, że można do niego stosować określenie ICBM, czyli "międzykontynentalny pocisk balistyczny". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna Azja Azja Wschodnia

Kolejne firmy z Chin na czarnej liście USA. To kara za represje wobec Ujgurów

Departament Skarbu USA zakazał amerykańskim przedsiębiorcom współpracy z ośmioma chińskimi firmami. Zostały one uznane za współodpowiedzialne za biometryczny nadzór i śledzenie mniejszości etnicznych i religijnych w Chinach, głównie Ujgurów zamieszkujących prowincję Sinciang. To kolejna taka decyzja rządu USA. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Chiny Ameryka Ameryka Północna Azja Azja Wschodnia sankcje USA

Amerykański atomowy okręt podwodny zderzył się z czymś na morzu

Do zderzenia amerykańskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym z nieznanym obiektem doszło na wodach międzynarodowych w regionie Indo-Pacyfiku w ubiegły weekend - poinformowała w czwartek Flota Pacyfiku Marynarki Wojennej USA. Okręt USS Connecticut po zderzeniu pozostaje w "bezpiecznym i stabilnym stanie" - informuje komunikat prasowy Floty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA marynarka wojenna Azja Azja Wschodnia