Polskie Radio
Section05

Białoruś

"1 września w polskich szkołach. "Nie wszystkich przyjęto"

W szkołach na Białorusi, w tym w polskich placówkach w Grodnie i Wołkowysku rozpoczęto w piątek nowy rok szkolny. Program nauczania języka polskiego rozpoczęła też jedna ze szkół w Witebsku na północnym wschodzie kraju. Związek Polaków na Białorusi podkreśla, że do szkoły w Grodnie przyjęto mniej osób niż było chętnych.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT Witebsk Polacy na Białorusi język polski Grodno Wołkowysk Andrzej Poczobut Andżelika Borys

Wicemarszałek Sejmu: Biełsat nie będzie likwidowany

Sprawa dalszego funkcjonowania Biełsatu była jednym z tematów rozmów polskiej delegacji z przedstawicielami białoruskiej opozycji. Polscy parlamentarzyści odwiedzili też m.in. Park Czeluskińców w Mińsku, gdzie oddali hołd ofiarom stalinowskich egzekucji. Grupa z parlamentu na czele z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim miała też w programie rozmowy z oficjalnymi przedstawicielami władz na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Agnieszka Romaszewska Biełsat Raport Białoruś Ryszard Terlecki MSZ media prawa człowieka Zapad 2017

Zapad 2017: kolejne oddziały rosyjskich wojsk na Białorusi

Przybycie kolejnej grupy rosyjskich wojsk na Białoruś – tym razem wojsk łączności – relacjonuje w środę gazeta białoruskiego ministerstwa obrony. O stopniowo pojawiającym się na białoruskim terytorium rosyjskim sprzęcie wojskowym piszą też niezależne media. W manewrach weźmie udział około 12,7 tys. żołnierzy i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego.
Zobacz więcej na temat:  Zapad 2017 manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe Rosja NATO ŚWIAT

Cztery procesy nad Biełsatem. Dziennikarzy ukarano grzywnami

Czworo dziennikarzy Biełsatu zostało w piątek ukaranych grzywnami za pracę na terenie Białorusi. Sąd w Mińsku wymierzył każdej z osób karę grzywny w wysokości do 2500 zł. Dziennikarzy skazuje się za pracę bez akredytacji, jednocześnie władze wielokrotnie odrzucały prośby Biełsatu i wielu innych niezależnych mediów o akredytowanie na terenie Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT Biełsat