Polskie Radio
Section05
manewry Zapad 2017

"Polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA"

W ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej przebywał w Waszyngtonie na oficjalne zaproszenie amerykańskiego ministra obrony Jamesa Mattisa. – Jesteśmy powszechnie uznawani za jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa Europy, a polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA. Ten sojusz ma dla nas fundamentalne znaczenie – mówił Antoni Macierewicz w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Zapad 2017 manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe USA Donald Trump James Mattis Rosja Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA

"Rosja może ćwiczyć prewencyjne uderzenie bronią jądrową"

Dobiegają końca rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017. W ostatnim dniu ćwiczeń będzie je obserwować prezydent Aleksander Łukaszenka. Prezydent Białorusi ma oglądać przebieg kulminacyjnej fazy manewrów na podstołecznym poligonie „Borysów”. O przebiegu ćwiczeń Zapad2017 mówił w audycji Północ-Południe Siarhiej Pielasa z TV Biełsat. Manewry komentował też w Polskim Radiu 24 Waldemar Łuczak wydawca miesięcznika "Raport - Wojsko, Technika, Obronność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zapad 2017 wojsko Rosja Białoruś Ukraina manewry Zapad 2017 broń jądrowa

Aktywna faza manewrów Zapad. Zadania użycia lotnictwa

Rosyjskie i białoruskie samoloty oraz śmigłowce demonstrowały dziś swoje możliwości niszczenia celów przeciwnika, a okręty rosyjskiej Floty Bałtyckiej przeprowadziły na poligonach morskich strzelanie artyleryjskie w ramach ćwiczeń Zapad-2017. Na pokaz działań samolotów i śmigłowców zostali zaproszeni dziennikarze i zagraniczni obserwatorzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Zapad 2017 Rosja manewry Zapad 2017 Morze Bałtyckie

"Rosyjskie gry wojenne". Ruszyły manewry Zapad-2017

– Manewry Zapad rodzą wiele wątpliwości, zaczynając od liczby żołnierzy po niejasny scenariusz – mówił w Trójce wiceszef MON Michał Dworczyk. – Z całą pewnością Rosjanie będą chcieli przećwiczyć określone elementy; odpieranie przeciwnika z Zachodu, a później przejście do kontrataku – dodał były wiceminister obrony w rządzie PO Czesław Mroczek.
Zobacz więcej na temat:  manewry Zapad 2017 POLSKA wojsko Michał Dworczyk Marcin Pośpiech Czesław Mroczek

Zapad 2017. "Rosjanie wygrywają wojnę psychologiczną”

- Zapad 2017 to element wojny psychologicznej, którą Rosjanie - patrząc na histeryczne wypowiedzi polityków na Zachodzie i niektórych mediów - wygrywają – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Szewko. Gość odniósł się w ten sposób do manewrów, które rozpoczęły się w środę m.in. na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojsko Rosja Białoruś Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe manewry Zapad 2017

Manewry Zapad rozpoczęte. "Elementy wojny hybrydowej"

Białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad 2017 mają dwa zadania. Jak twierdzą eksperci, po pierwsze mają postraszyć i utwierdzić Zachód w przekonaniu, że Rosja jest militarną potęgą. Po drugie – mają dać Kremlowi odpowiedź na pytanie, czy Rosję stać na otwartą wojnę z NATO. O manewrach Zapad 2017 mówili w Polskim Radiu 24 gen. Dariusz Wroński z Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych i Tadeusz Wróbel (Polska Zbrojna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zapad 2017 Rosja Białoruś manewry Zapad 2017 wojsko ćwiczenia wojskowe

Manewry Zapad 2017. Czy państwa bałtyckie są zagrożone?

W dniach 14 – 20 września przeprowadzone zostaną na Białorusi manewry Zapad 2017. Ćwiczenia przyjmowanie są z niepokojem w Polsce, a także w krajach bałtyckich. O realnym zagrożeniu wobec Litwy, Łotwy i Estonii ze strony Rosji mówił w audycji 7 Dni Wschód Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 armia wojsko Rosja Zapad 2017 Litwa Łotwa Estonia Białoruś manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe Finlandia

Zapad 2017: kolejne oddziały rosyjskich wojsk na Białorusi

Przybycie kolejnej grupy rosyjskich wojsk na Białoruś – tym razem wojsk łączności – relacjonuje w środę gazeta białoruskiego ministerstwa obrony. O stopniowo pojawiającym się na białoruskim terytorium rosyjskim sprzęcie wojskowym piszą też niezależne media. W manewrach weźmie udział około 12,7 tys. żołnierzy i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego.
Zobacz więcej na temat:  Zapad 2017 manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe Rosja Białoruś NATO ŚWIAT

"Wywoływanie niepokoju jednym z celów ćwiczeń Zapad"

Sztab generalny fińskiej armii nie zgodził się na wpłynięcie do portu w Mariehamn na Wyspach Alandzkich rosyjskiego żaglowca szkoleniowego Kruzensztern. Nie podano przyczyn odmownej decyzji. Eksperci są zdania, że w przypadku konfliktu w regionie, wyspy mogą zostać przez Rosję zajęte i wykorzystane do działań dywersyjnych. O fińskiej reakcji na rosyjski żaglowiec mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Finlandia Zapad 2017 manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe

Zapad 2017. Rosja ćwiczy ofensywę na Polskę?

Rosja i Białoruś przeprowadzą w dniach 14 – 20 września manewry wojskowe pod nazwą Zapad 2017. Odbywają się one co roku, ale tym razem budzą poważne obawy krajów graniczących z Białorusią i Rosją głównie z powodu doniesień o ogromnych siłach w sprzęcie i ludziach, które zwożone są na teren Białorusi. O tym, czy kraje sąsiednie mają się czego obawiać, mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. polityki międzynarodowej Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Białoruś manewry Zapad 2017

Ekspertka o manewrach Zapad-2017. „Obawia się nie tylko Zachód”

Według „New York Times”, planowane na wrzesień rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2017 to rodzaj zastraszania, który przypomina „najbardziej złowieszcze dni zimnej wojny”. – Obserwatorzy na Zachodzie z rosnącym niepokojem przyglądają się temu, co dzieje się co dwa lata w związku z tymi manewrami – komentowała w Świecie w Południe Anna Łabuszewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja ćwiczenia wojskowe manewry Zapad 2017 Bałtyk

"Zapad-2017". Rosyjscy żołnierze opuszczą Białoruś

Rosyjskie wojska natychmiast po zakończeniu manewrów "Zapad-2017" opuszczą terytorium Białorusi. Zapewnił o tym ambasador Rosji na Białorusi Aleksander Surikow. Białoruskie niezależne media pisały m.in. o ryzyku wykorzystania przez Moskwę manewrów, by pozostawić część sił na terytorium sąsiada. Sprawę wrześniowych białorusko-rosyjskich ćwiczeń wojskowych skomentowaliśmy w magazynie "Świat w powiększeniu".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś ćwiczenia wojsko manewry Zapad 2017